SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Małysz i Lewandowski najpopularniejszymi polskimi sportowcami, najbardziej irytują Szpilka i Janowicz

Adam Małysz i Robert Lewandowski to najpopularniejsi polscy sportowcy. Jako najbardziej irytujący odbierani są Artur Szpilka i Jerzy Janowicz, największą sympatię budzą zaś skoczkowie narciarscy - Piotr Żyła i Kamil Stoch - wynika z badania „Top 50 polskich sportowców” instytutu ARC Rynek i Opinia.

Article

Celem badania było poznanie postrzegania najbardziej popularnych polskich sportowców przez Polaków oraz sprawdzenie zależności między ich znajomością, oceną osiągnięć sportowych a sympatią w stosunku do poszczególnych osób. Przy sporządzaniu rankingu, eksperci wzięli pod uwagę sympatię do danego sportowca, jego rozpoznawalność, ocenę osiągnięć zawodowych oraz atrybuty wizerunkowe.

- Sportowców można oceniać na różne sposoby. Jednak miara, która pokazywałaby, jaka jest waga sportowca, jest trudna do wskazania - komentował podczas prezentacji rankingu wiceprezes ARC Rynek i Opinia, dr Adam Czarnecki.

Wśród dyscyplin cieszących się największą popularnością, znalazły się piłka nożna, skoki narciarskie oraz siatkówka. Pierwszą dziesiątkę zamyka zaś Formuła 1.

Na czele rankingu Top 50 znalazł się Adam Małysz, przed Robertem Lewandowskim i Kamilem Stochem. Trzonem pierwszej pięćdziesiątki są piłkarze - w zestawieniu znalazło się ich piętnastu. Spośród przedstawicieli sportów drużynowych, do rankingu trafiło ponadto sześciu siatkarzy i dwóch szczypiornistów. Koszykówkę w rankingu reprezentuje Marcin Gortat, który znalazł się na ósmym miejscu zestawienia. Sześcioosobową reprezentację mają w pięćdziesiątce sporty zimowe, a trzyosobową - lekkoatletyka.

- Pozycja w rankingu nie jest zależna wyłącznie od dyscypliny sportowej, ale też od umiejętności zaprezentowania się przez daną osobę. Jest kilka przykładów sportowców, którzy na wymiarze osiągnięć nie mają największych sukcesów, jednak zajmują czołowe pozycje w rankingu popularności, gdyż przez właściwą politykę komunikacyjną zbudowali swoją reputację, co z kolei przekłada się na zarobki z tytułu zaangażowania marketingowego. I odwrotnie - są przykłady sportowców, którzy swoim zachowaniem i działaniami na tyle negatywnie wpływają na swój wizerunek, że obniżają swoją wartość marketingową - ocenia dr Adam Czarnecki.

Najbardziej rozpoznawalnym sportowcem wśród ankietowanych był Adam Małysz, którego zna 88 proc. badanych. O punkt gorzej wypadł Kamil Stoch, tuż przed Robertem Lewandowskim. W pierwszej dziesiątce znaleźli się także: Robert Kubica, Mariusz Pudzianowski, Piotr Żyła, Agnieszka Radwańska, Artur Boruc, Jakub Błaszczykowski i Wojciech Szczęsny.

Za swoje osiągnięcia zawodowe najbardziej ceniony jest Robert Lewandowski (87 proc. wskazań). W pierwszej trójce znaleźli się także Adam Małysz (81 proc.) oraz Anita Włodarczyk (76 proc.). Wysoko cenione za osiągnięcia są i inne sportsmenki - Justyna Kowalczyk (na miejscu 4., 75 proc. wskazań) oraz Agnieszka Radwańska (na miejscu 8., 71 proc).

Za najsympatyczniejszych sportowców (w grupie najbardziej znanych) uznawani są przedstawiciele sportów zimowych – Adam Małysz (89 proc), Kamil Stoch (85 proc.) i Justyna Kowalczyk (83 proc). Dopiero piąte miejsce zajmuje Robert Lewandowski, ex-aequo z Marcinem Gortatem (po 82 proc.)

Piotr Żyła jest postrzegany jako sportowiec z największym poczuciem humoru (64 proc. odpowiedzi), za nim znaleźli się Kamil Stoch (27 proc.) i Krzysztof Hołowczyc (25 proc.). Jako godny naśladowania postrzegany jest piłkarz ręczny Karol Bielecki (52 proc. odpowiedzi), kolarz Rafał Majka (48 proc. wskazań), piłkarz Jakub Błaszczykowski i szczypiornista Sławomir Szmal (po 43 proc. wskazań).

Ankietowani wskazywali także, których sportowców uważają za inteligentnych – na czele znalazł się Krzysztof Hołowczyc z 40 proc. wskazań. Za nim uplasowali się siatkarz Michał Winiarski (34 proc. odpowiedzi) oraz kierowcy rajdowi – Robert Kubica i Kajetan Kajetanowicz (po 32 proc. odpowiedzi).

Badani wskazywali także na negatywne cech, które przypisywali danym sportowcom. Największą irytację wywołuje bokser Artur Szpilka (27 proc.), tenisista Jerzy Janowicz (26 proc.) oraz piłkarz Łukasz Teodorczyk (14 proc). Najbardziej kontrowersyjni z kolei są Jerzy Janowicz (45 proc.), Artur Szpilka (28 proc.) oraz zawodnik MMA Mamed Khalidov (26 proc.).

- Warto zwrócić uwagę na wielowymiarowość postrzegania poszczególnych sportowców – nie zawsze sportowiec najbardziej rozpoznawalny jest jednocześnie najbardziej lubiany i w najwyższy sposób ocenia się jego osiągnięcia. Pokazanie kilku rankingów sportowców, dedykowanych poszczególnym wymiarom, atrybutom, może pozwolić na spojrzenie na poszczególne osoby świeżym okiem, być może z zaskakującej perspektywy. Z naszego badania wyraźnie wynika, że o sportowcach myśli się nie tylko przez pryzmat ich profesjonalizmu czy osiągnięć w danej dziedzinie – ocenia Weronika Żołądek, badaczka z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia, metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl) na próbie N=900 osób w wieku 15-54 lata – próba reprezentatywna ze względu na płeć i wiek. Badani oceniali 71 sportowców obecnie aktywnych oraz takich, którzy zakończyli karierę w ciągu ostatnich 5 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Małysz i Lewandowski najpopularniejszymi polskimi sportowcami, najbardziej irytują Szpilka i Janowicz

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obiektywnie
Tylu serc ile skradł Małysz nikt nie podbije. Bez internetu i lansowania się. Lata Małyszomanii to był totalny szał w Polsce, a pożegnanie jakie dostał Małysz dostał od wzruszonego Szaranowicza pamiętam do dziś i mam ciary. Piękny czas, znakomity sportowiec i NORMALNY Człowiek.
odpowiedź
User
hoł
I kogo to obchodzi co myśli większość, zresztą te wszystkie sondaże, sondy są na odpierdziel robione.
odpowiedź