SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Żappka i Moja Biedronka na czele programów lojalnościowych w Polsce

Blisko 2/3 dorosłych Polaków deklaruje uczestnictwo w co najmniej jednym programie lojalnościowym - wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Liderem na rynku pozostaje program „Moja Biedronka”, zaś najczęściej wskazywanym przez konsumentów jako ulubiony program jest Żappka.

Article

Po kilku latach względnej stabilizacji na rynku programów lojalnościowych w tym roku nastąpił wzrost poziomu uczestnictwa w programach.

O 5 punktów procentowych wzrósł w porównaniu z 2020 rokiem odsetek osób korzystających z programów lojalnościowych. Przeciętnie badani uczestniczą w trzech programach lojalnościowych.  

- Wzrost zainteresowania programami lojalnościowymi w tym roku może być reakcją na rosnące ceny w zasadzie wszystkich produktów i usług. Polacy szukają oszczędności i starają się wykorzystać możliwości tańszego zakupu lub zyskania innego profitu. Bardzo pomocne w korzystaniu z programów lojalnościowych są aplikacje mobilne. O ile wcześniej, często konieczne było noszenie ze sobą kart programów, o tyle teraz nie ma już takiej potrzeby, a wszystko mamy w telefonie. Co więcej, aplikacje w telefonie pomagają szybko sprawdzić aktualne promocje czy stan naszego konta w programach – na pewno jest to duże ułatwienie i dodatkowa zachęta dla klientów - komentuje Agnieszka Doktorska z ARC Rynek i Opinia, autorka raportu.

Kto w programach lojalnościowych

Większe zainteresowanie programami lojalnościowymi widoczne jest przede wszystkim wśród kobiet z najmłodszej i najstarszej grupy wiekowej oraz wśród mężczyzn w wieku 50-65 lat.

O ile kobiety bardziej interesują się programami sieci drogerii oraz hipermarketów, o tyle mężczyźni – programami stacji paliw. Warto zauważyć, że wyższy poziom uczestnictwa w programach jest również wśród mieszkańców najmniejszych miast (do 20 tys. mieszkańców).

- Ciekawą rzeczą jest, że oprócz stacji paliw, praktycznie we wszystkich programach lojalnościowych częściej uczestniczą kobiety. Niektóre programy, należące głównie do drogerii, sklepów odzieżowych czy obuwniczych, są wręcz przez nie zdominowane. To zjawisko może wynikać z faktu, że częściej klientkami w tych kategoriach są właśnie kobiety, ale przyczyną może być też większe docenianie przez nie korzyści płynących z uczestnictwa w programach lojalnościowych. Potwierdzeniem tej tezy jest również większa chęć kobiet – zwłaszcza młodszych, do 35-tego roku życia – do dołączenia do nowych programów. Kobiety wykazują tutaj w większym stopniu charakter „smart shoppera” – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Około 40 proc. uczestników badania ARC Rynek i Opinia deklaruje otwartość do zapisania się do kolejnych programów – częściej są to kobiety oraz osoby w wieku 26-35 lat, co pokazuje, że istnieje przestrzeń do zwiększenia nasycenia rynku.

Głównym motywatorem do przystąpienia do nowego programu jest częste korzystanie z usług danej firmy – uczestnictwo jest zatem „bonusem” dla stałych klientów.

Żaapka i Moja Biedronka topowymi programami lojalnościowymi  

Największą zaletą programów są, zdaniem badanych, rabaty i zniżki, zaś największą wadą mała wartość zbieranych punktów.

Dwóch na trzech uczestników programów lojalnościowych przyznała, że ma swój ulubiony program. Program Żappka w tym kontekście wskazało prawie 30 proc. jego uczestników. Liderem na rynku pod względem liczby uczestników pozostaje program „Moja Biedronka”.

Badanie Monitor Programów Lojalnościowych 2021 było realizowane metodą ilościową oraz jakościową: CATI, N=803 – badanie zrealizowane na reprezentatywnej próbie pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości zamieszkania oraz województwa;  CAWI, N=1412 – badanie zrealizowane wśród uczestników programów lojalnościowych (struktura próby zgodna ze strukturą uczestników programów ustaloną w pierwszym etapie badania);  pogłębione wywiady telefoniczne, N=10 – osoby aktywnie uczestniczące w co najmniej 3 programach.

Realizacja aktualnej edycji badania miała miejsce w lipcu i sierpniu 2021 r.

Dołącz do dyskusji: Żappka i Moja Biedronka na czele programów lojalnościowych w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl