SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Topnieją zyski z funduszy powiązanych z rynkiem nieruchomości

Czerwiec był kolejnym nieudanym miesiącem dla posiadaczy jednostek udziałowych funduszy inwestujących w akcje z branż powiązanych z rynkiem nieruchomości. Część takich podmiotów w skali tego roku zaczęła notować straty.

Najlepiej, podobnie jak w maju, zaprezentował się w minionym miesiącu najmłodszy fundusz z tej grupy, czyli PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny. Stracił jedynie 0,4%, ale zapewne jest to efektem tego, że portfel funduszu nie został jeszcze w pełni zbudowany. W pozostałych przypadkach wyniki były już znacznie słabsze – rozciągały się od minus 3,6% dla DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa do minus 8,8% dla Allianz Budownictwo 2012. Pod kreską w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku są ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości, Skarbiec-Sektora Nieruchomości oraz Allianz Budownictwo 2012. Najwięcej w tym roku zarabia DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki. Dla porównania fundusze akcji uniwersalne w czerwcu przyniosły średnio 4,8% straty, a od końca 2009 r. są 0,6% nad kreską.


Same akcje spółek z branż powiązanych z rynkiem nieruchomości zachowywały się w czerwcu nieco lepiej niż cały rynek. WIG-Budownictwo zniżkował o 3,9%, a WIG-Deweloperzy o 5,1%. Indeks WIG poszedł w tym czasie o 5,15% w dół. Licząc natomiast od tegorocznego szczytu widać, że walory deweloperów są pod dość wyraźną presją, tracąc 12,5%. Lepiej od rynku zachowują się papiery firm budowlanych, które spadają o 9% wobec 10,6-proc. ruchu w dół indeksu WIG. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w powracających obawach inwestorów o stan europejskiego sektora bankowego. Dostęp do finansowania jest zaś jednym z kluczowych czynników rzutujących na działalność deweloperów.


Na znaczące dysproporcje w wynikach funduszy inwestujących w papiery przedsiębiorstw związanych z rynkiem nieruchomości mają wpływ zarówno wybory geograficzne zarządzających, jak i selekcja spółek. Nawet w naszym regionie czerwcowe wyniki poszczególnych giełd mocno się różniły. Jednocześnie na naszym parkiecie zaznaczyła się wyraźna słabość mniejszych firm. Są one najbardziej wrażliwe na obawy związane z przyszłą koniunkturą gospodarczą, jakie pojawiły się na fali kryzysu finansów publicznych na Starym Kontynencie.


Jednocześnie z badania koniunktury GUS wynika, że duże firmy budowlane mają się znacznie lepiej niż mniejsze. Firmy zatrudniające do 9 pracowników koniunkturę oceniają negatywnie, podobnie jak ci, gdzie pracuje od 10 do 49 osób. Natomiast w firmach z zatrudnieniem od 50 do 249 i powyżej 250 osób oceny są wyraźnie pozytywne. Czerwiec przyniósł dalszą poprawę ocen koniunktury w budownictwie (wyjątkiem była najbardziej optymistyczna grupa spółek zatrudniających powyżej 250 osób, gdzie nastąpił niewielki regres). W minionym miesiącu bardziej pozytywne były też oceny koniunktury w usługach związanych z obsługą rynku nieruchomości. Wskaźnik podniósł się do 7,9 pkt z 7,5 pkt w maju.

 

 

Wyniki funduszy inwestujących w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości na koniec czerwca (w %)

Fundusz

Czerwiec

Ostatnie 3 miesiące

Ostatnie 12 miesięcy

W tym roku

PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny

-0,4

 

 

 

DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa

-3,6

-5,0

16,6

4,3

BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej

-4,3

-3,8

13,5

1,0

ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości

-4,3

-8,8

16,1

-3,1

Arka Rozwoju Nowej Europy

-4,4

-6,0

34,2

0,1

DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki

-5,0

-8,4

16,4

5,8

Skarbiec-Sektora Nieruchomości

-5,6

-11,4

8,0

-1,9

Allianz Budownictwo 2012

-8,8

-10,9

1,8

-1,3


Katarzyna Siwek

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Topnieją zyski z funduszy powiązanych z rynkiem nieruchomości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl