SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Towarzystwo Dziennikarskie do Macieja Świrskiego: Stoi pan na straży interesów partii rządzącej

"We wszczętych przez pana postępowaniach nie widzimy przestrzegania zapisów Konstytucji, a jedynie stanie na straży interesów rządzącej partii" - piszą do przewodniczącego KRRiT, Macieja Świrskiego, członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego. Na dowód tego twierdzenia przytaczają trzy głośne sprawy, w tym ostatnią: postępowanie wszczęte przez Świrskiego po słowach prof. Barbary Engelking. "Im bliżej do daty wygaśnięcia koncesji TVN, tym bardziej rosną naciski na właściciela jedynej niezależnej telewizji w Polsce" - zaznaczają także członkowie Towarzystwa.

Maciej Świrski (fot. KRRiT) Article

Kilka dni temu w „Kropce nad i” Monika Olejnik rozmawiała z prof. Barbarą Engelking (kierowniczką Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN), w związku z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim. Prof. Engelking stwierdziła m.in., że „Żydzi wiedzieli, czego się od Niemców spodziewać. Niemiec był wrogiem i ta relacja była bardzo klarowna, czarno-biała, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona" oraz że "Polacy mieli potencjał, by stać się sojusznikami Żydów i można było mieć nadzieję, że będą się inaczej zachowywać, że będą neutralni, że będą życzliwi, że nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa”.

Po tych słowach do KRRiT zaczęły napływać skargi, a przewodniczący Rady, Maciej Świrski obwieścił pod koniec tygodnia, że wszczyna postępowanie wyjaśniające. - W Polsce każdy korzystając z wolności słowa może powiedzieć dowolną bzdurę i kłamać. Rolą dziennikarzy jest reagowanie na kłamstwa – stwierdził przewodniczący Świrski.

"Im bliżej wygaśnięcia koncesji, tym bardziej rosną naciski"

Właśnie w reakcji na to postępowanie członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego wystosowali list do Macieja Świrskiego. Przywołują w nim m.in. sprawę Barbary Engelking, podkreślając: - Dla wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o okupacyjnej rzeczywistości, słowa prof. Engelking są oczywiste, a Pana zarzuty - absurdalne.

Ale autorzy listu idą dalej, przywołując dwie kolejne głośne sprawy, w których Maciej Świrski uznał za stosowne reagować: sprawę reportażu TVN „Franciszkańska 3” („naszym zdaniem w tym reportażu trudno dopatrzyć się jakiegokolwiek złamania reguł obiektywizmu i naruszenia kanonów warsztatu dziennikarskiego” – piszą członkowie TD) oraz innego programu program TVN - „Siła kłamstwa”, na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. - Koncesja na nadawanie przez TVN, udzielana przez KRRiT, upływa 14 kwietnia 2024 roku. Pana postępowanie wskazuje, że im bliżej jest do tej daty, tym bardziej rosną naciski na amerykańskiego właściciela jedynej niezależnej telewizji w Polsce, by ograniczył dociekliwość dziennikarzy i łagodził ich krytykę władzy – piszą członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego.

Zdaniem członków Towarzystwa, chodzi o to, by dziennikarze „nie przeszkadzali (władzy - przyp. Red.) i popierali, jak czynią to pracownicy dawnych mediów publicznych”. - Art. 213 Konstytucji stanowi, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji „stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji”. We wszczętych przez Pana postępowaniach nie widzimy przestrzegania tych zapisów, a jedynie stanie na straży interesów rządzącej partii – kończą swój list sygnatariusze. Dodają także, iż – w ich opinii – postępowanie przewodniczącego KRRiT „nie ma nic wspólnego z misją Krajowej Rady, jest jawnym zamachem na wolne słowo i próbą cenzury”.

Kim jest Maciej Świrski

Zanim został członkiem KRRiT, Maciej Świrski był przewodniczącym rady nadzorczej Polskiego Agencji Prasowej. Obecne stanowisko objął w październiku ub. roku. Świrski jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, PMTP University of Wisconsin (Milwaukee), MBA (Akademia Koźmińskiego). W 2012 r. założył Redutę Dobrego Imienia - Polską Ligę przeciw Zniesławieniom, której jest prezesem. Statutowym celem fundacji jest obrona dobrego imienia Polski na drodze prawnej i informacyjnej.

W skład obecnej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – poza Maciejem Świrskim – wchodzą jeszcze: prof. Tadeusz Kowalski, Marzena Paczuska, dr hab. Hanna Karp i Agnieszka Glapiak. Kadencja obecnej Rady upłynie we wrześniu 2028 roku.

Dołącz do dyskusji: Towarzystwo Dziennikarskie do Macieja Świrskiego: Stoi pan na straży interesów partii rządzącej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Prezes Agnieszka
Cóż...nazwisko i namaszczenie od kaczora zobowiązują.
10 10
odpowiedź
User
Drzwal
Powinien rozwiązać to całe towarzystwo.
5 8
odpowiedź
User
prokurator
No proszę człowiek wykształcony bywały w świecie, a tu służby, piękna historia - legenda.
Wiedzę można wykorzystać na trzy sposoby. 1) wcale 2) dla dobra ogółu 3) lub w złej sprawie i z tym mamy tu do czynienia.
Na śmietnik przestrzeni publicznej
7 5
odpowiedź