SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Toyota najcenniejszą marką samochodową świata

Toyota utrzymała pozycję najcenniejszej marki motoryzacyjnej świata w dziewiątej edycji dorocznego badania BrandZ Top 100 realizowanego przez firmę Millward Brown.

Article

Wartość całego sektora motoryzacyjnego wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 17%, a łączna wartość pierwszej dziesiątki marek sięgnęła 139 mld USD.

Toyota zwiększyła swoją wartość rok do roku o 21 proc., do 29,6 mld USD. Japońskiej marce motoryzacyjnej udało się to częściowo dzięki temu, że konsumenci postrzegają ją jako lidera w działaniach na rzecz środowiska naturalnego.

Drugie miejsce zachowała marka BMW, osiągając wartość na poziomie 25,7 mld USD (wzrost o 7 proc.), a Mercedes-Benz i Honda utrzymały pozycje 3. i 4., z wartością marek na poziomie odpowiednio 21,5 mld USD i 14 mld USD.

Wzrost wartości odnotowały wszystkie marki z pierwszej dziesiątki z wyjątkiem Volkswagena, który ucierpiał z powodu presji cenowej w Chinach i tylko nieznacznie odrobił straty dzięki ożywieniu na rynku amerykańskim. Wartość marki Audi wzrosła o 27 proc., a Chevrolet (ostatni raz w rankingu w 2009 r.) - podobnie jak Toyota - zyskał 21 proc..

Z kolei najdynamiczniej rosnącą marką okazał się Ford, notując wzrost o 56 proc., do 11,8 mld USD (5. miejsce), nie tylko za sprawą dużej sprzedaży i rebilansowania działalności w skali globalnej, ale także dzięki większemu zróżnicowaniu pozycjonowania. Producent ten odszedł od pozycji standardowej marki ze średniej półki w stronę większej wyrazistości dzięki takim inicjatywom jak umowa partnerska z firmami Daimler i Nissan, mająca na celu skomercjalizowanie technologii ogniw paliwowych.

Ranking BrandZ uwzględniający sto najpotężniejszych marek na świecie (BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands), opracowywany na potrzeby grupy WPP przez Millward Brown Optimor, jest badaniem przynoszącym wskaźniki wartości marek bazujące na wywiadach z ponad milionem konsumentów na całym świecie. Uwzględnia zarówno marki z rynku konsumenckiego, jak i z rynku business-to-business. Wskaźniki te są następnie łączone z uzyskanymi w badaniach na temat finansowych i ogólnobiznesowych wyników każdej ze spółek danymi z agencji Bloomberg i Datamonitor. W rankingu brane są pod uwagę rozbieżności regionalne. Raport obejmuje ranking oraz analizę najcenniejszych marek w kluczowych regionach świata dla 13 sektorów rynku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Toyota najcenniejszą marką samochodową świata

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl