SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TP SA musi zapłacić 1 mln kary

W czwartek Sąd Najwyższy zakończył trwający prawie 7 lat proces odwoławczy od decyzji Prezesa UOKiK z 2000 roku w sprawie stosowania praktyk monopolistycznych polegających na zablokowaniu realizacji automatycznych połączeń międzynarodowych usług audioteksowych.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną Telekomunikacji Polskiej S.A. od wyroku Sądu Apelacyjnego z 30 czerwca 2006 r. w sprawie dotyczącej decyzji Prezesa UOKiK z 15 września 2000 r. nr DDI 7/2000, w której Prezes UOKiK nakazał TP SA zaniechania stosowania praktyk monopolistycznych polegających na zablokowaniu realizacji automatycznych połączeń międzynarodowych usług audioteksowych.

 TP SA ograniczyła dostęp wnioskodawcom - spółkom Antillephone NV oraz Antelecom NV z siedzibą w Curacao (Antyle Holenderskie) do rynku usług audioteksowych w Polsce. Polscy abonenci mieli możliwość korzystania z międzynarodowych usług audiotestowych tylko za pośrednictwem telefonistki (tzw. ruch ręczny).

Ponadto, TP SA dopuściła się praktyk polegających na:

- świadczeniu usług telekomunikacyjnych w sposób powodujący uprzywilejowanie niektórych podmiotów gospodarczych poprzez stworzenie tym podmiotom znacznie lepszych niż w przypadku wnioskodawcy warunków pozyskiwania klientów na rynku usług audioteksowych,

- nieuczciwym oddziaływaniu na kształtowanie się cen sprzedaży usług audioteksowych poprzez wyeliminowanie realizowanych w ruchu międzynarodowym tańszych połączeń automatycznych, a pozostawienie droższych realizowanych w ruchu ręcznym i półautomatycznym.

Na TP SA za wyżej wymienione praktyki została nałożona kara pieniężna w wysokości 1.000.000 zł.

- W czwartek Sąd Najwyższy zakończył trwający prawie 7 lat proces odwoławczy od decyzji Prezesa UOKiK w tej sprawie. Ponadto została ona ostatecznie uznana za słuszną, a TP SA jest zobligowana zapłacić karę pieniężną w wysokości 1.000.000 zł na rzecz Skarbu Państwa - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Małgorzata Cieloch, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Należy przypomnieć, że niniejsza sprawa była przedmiotem rozstrzygnięć sądowych pięciokrotnie (włącznie z dzisiejszym wyrokiem):
- dwukrotnie przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (po raz pierwszy wyrokiem z dnia 18 grudnia 2002 r. na skutek odwołania TP SA od decyzji i po raz drugi w wyniku kasacji TP SA od tego wyroku i wyroku Sądu Najwyższego z dnia 24 maja 2004 r.); dwukrotnie odwołanie TP SA było oddalane;   

-  Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 30 czerwca 2006 r. oddalił apelację TP S.A. od wyroku SOKiK;

- sprawa była dwukrotnie badana przez Sąd Najwyższy (po raz pierwszy wyrokiem z dnia 24 maja 2004 r. SN przekazał sprawę do ponownego rozpoznania SOKiK i po raz drugi w czwartek).

Droga od decyzji Prezesa UOKiK do czwartkowego wyroku  w skrócie:

15.09.2000 r. – decyzja Prezesa UOKiK

18.12.2002 r. – wyrok SOKiK (wskutek odwołania TP SA)

24.05.2004 r. – wyrok Sądu Najwyższego (wskutek kasacji TP SA) 

3.08.2005 r. – wyrok SOKiK (wskutek wyroku SN)

30.06.2006 r. – wyrok Sądu Apelacyjnego (wskutek apelacji TP SA)

10.05.2007 r. – wyrok Sądu Najwyższego (wskutek skargi kasacyjnej TP SA).  

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TP SA musi zapłacić 1 mln kary

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl