SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TP SA nielegalnie sprzedaje długi swoich abonentów

Kulesza: TP przekazuje dane osobowe abonentów szwajcarskiej firmie

Telekomunikacja Polska odsprzedaje wątpliwe długi swych klientów wraz z ich danymi osobowymi szwajcarskiej firmie windykacyjnej - poinformowała w środę Główna Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) Ewa Kulesza.

"Firma windykacyjna Intrum Justitia, spółka-córka firmy Intrum Justitia Dept. Finance, zarejestrowanej w Szwajcarii, ściąga w imieniu TP SA długi od klientów operatora" - powiedziała Kulesza.

Zaniepokojenie Ewy Kuleszy budzi fakt, że dane osobowe polskich obywateli, klientów TP SA, przekazywane są za granicę i to - jak powiedziała powołując się na swego szwajcarskiego odpowiednika - firmie, która działa w Szwajcarii na zasadzie "skrzynki pocztowej" (posiada tylko adres do korespondencji).

Za bulwersujący uznała Kulesza fakt, że TP SA rezygnuje z dochodzenia roszczeń wobec dłużników przed sądami cywilnymi, tylko sprzedaje ich zobowiązania. Od tego momentu klient nie ma już możliwości wykazania, że jego zadłużenie jest wątpliwe. Tymczasem - jak powiedziała Kulesza - po interwencji GIODO sama TP SA przyznawała, że w systemie znalazły się informacje o faktycznie nieistniejącym długu. W przypadku kilku abonentów skarżących się do GIODO operator przyznał, że ich dług omyłkowo znalazł się w systemie informatycznym.

Kulesza poinformowała również podczas konferencji "o niesłychanej rzeczy, jaka zdarzyła się w sześcioletniej historii GIODO".

Inspektorzy tej instytucji nie zostali dopuszczeni do kontroli w przedsiębiorstwie Polskie Porty Lotnicze (PPL), których organem założycielskim jest Ministerstwo Infrastruktury.

Jak powiedziała Kulesza, pracownicy firmy straszyli kontrolerów "pruszkowem", zaś "dokumenty pokazywali z daleka" i nie dopuszczali inspektorów do serwera przedsiębiorstwa.

Kulesza powiedziała, że zwróciła się do resortu infrastruktury o wyjaśnienie tej sprawy. GIODO rozważa również możliwość powiadomieniu o zdarzeniu prokuratury, bowiem pracownicy PPL (m.in. szef ochrony lotniska) uniemożliwili wykonywanie czynności funkcjonariuszom publicznym.

W odpowiedzi rzeczniczka prasowa TP S.A. Barbara Górska zapewniła, że Intruz Justitia, choć stanowi część międzynarodowej korporacji, jest polską firmą. Dalej, stwierdziła, że jej firma korzysta z drogi sądowej: "Mamy w sądach kilkadziesiąt tysięcy spraw windykacyjnych. Sprzedajemy tylko wierzytelności trudne, czyli takie, co do których mamy absolutną pewność, że nie odzyskamy".

Wobec zarzutów, że do Intrum Justitia przekazywane są sprawy niepotwierdzonych ostatecznie należności, Górska nie odniosła się bezpośrednio. Odmówiła też komentarza w sprawie klienta, który trzykrotnie kwestionował swój dług wobec TP SA, a mimo to zgłosiła się do niego firma windykacyjna. Rzeczniczka TP S.A. stwierdziła bowiem, że nie może "komentować indywidualnego przypadku, którego danych nie zna". Przyznała tylko, że być może "zdarzają się jakieś błędy czy niedopatrzenia w procesie windykacyjnym, bo mamy 11 milionów klientów".
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TP SA nielegalnie sprzedaje długi swoich abonentów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl