SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TPSA wygrywa z DPTG. Sąd w Warszawie zawiesił postępowanie

Sąd Okręgowy w Warszawie zawiesił postępowanie w sprawie stwierdzenia wykonalności orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Austrii, który nakazał Telekomunikacji Polskiej (TPSA) wypłacenie odszkodowania dla spółki DTPG, poinformowała TPSA.

TPSA wygrywa z DPTG. Sąd w Warszawie zawiesił postępowanie

Wydając taką decyzję, sąd przychylił się do wniosku TPSA. Oznacza to, że do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia postępowania toczącego się obecnie przed sądem gospodarczym w Wiedniu w sprawie uchylenia wyroku sądu polubownego, sprawa nie będzie badana w Polsce.

"Jednocześnie TPSA będzie kontynuowała postępowania  przed sądem austriackim. Zakładając, że strony wykorzystają wszystkie możliwości odwołania w tym trzyinstancyjnym postępowaniu, może to potrwać nawet kilka lat. Decyzja sądu oznacza, że korzystny dla DPTG wyrok częściowy wydany przez arbitrów w Wiedniu w dniu 24 sierpnia 2010 r. wciąż nie posiada na terytorium Polski mocy prawnej. Dopiero bowiem stwierdzenie wykonalności wyroku zagranicznego sądu polubownego przez sąd powszechny i nadanie mu klauzuli wykonalności, sprawia, iż wyrok taki jest traktowany jak wyrok sądu powszechnego" - czytamy w komunikacie TPSA.

"Podjęta przez sąd decyzja potwierdza słuszność środków podjętych przez TPSA w celu ochrony interesów spółki oraz jej akcjonariuszy. Obecnie z jeszcze większą determinacją będziemy dochodzić naszych racji przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków prawnych" - powiedział prezes TPSA Maciej Witucki, cytowany w komunikacie.

TPSA już w grudniu 2010 r. złożyła w sądzie handlowym w Wiedniu skargę o uchylenie wyroku częściowego Trybunału Arbitrażowego. Najbliższa rozprawa w tej sprawie zaplanowana jest na dzień 8 września 2011 r., a postanowienie sądu pierwszej instancji spodziewane jest do końca tego roku. Stronom przysługuje od tej decyzji apelacja, co oznacza, iż postępowanie przed Sądem Okręgowym w Warszawie zostanie podjęte dopiero po wyczerpaniu przez strony możliwych środków zaskarżenia oraz wydaniu prawomocnego orzeczenia w Wiedniu.

Spór powstał w 2001 r. na tle umowy zawartej w 1991 r. przez poprzednika prawnego TPSA, przedsiębiorstwo państwowe Poczta Polska Telegraf i Telefon, z DPTG (kontrolowaną przez GN Store Nord w 75% i TDC w 25%) w związku z interpretacją umowy dotyczącej sprzedaży i instalacji przez DPTG systemu światłowodowego o nazwie Linia Północ-Południe ("NSL").

Na początku września zeszłego roku Sąd Arbitrażowy w Wiedniu nakazał TPSA wypłatę odszkodowania w wysokości równowartości 1.568 mln zł. TPSA przyznała, że odszkodowanie jest wyższe o ok. 467 mln zł od utworzonej przez spółkę rezerwy. TPSA poinformowała później, że nie zamierza zapłacić tej kwoty i wykorzysta dostępne środki prawne, żeby podważyć wyrok.

  • Więcej informacji:
  • DPTG
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TPSA wygrywa z DPTG. Sąd w Warszawie zawiesił postępowanie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl