SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Transakcja bitcoinem emituje tyle CO2, co gospodarstwo domowe przez trzy tygodnie

Pojedyncza transakcja bitcoinem powoduje taką samą emisję dwutlenku węgla, jak przeciętne gospodarstwo domowe w ciągu trzech tygodnie - szacuje holenderski bank centralny, De Nederlandsche Bank (DNB).

(fot. Pixabay)Article

Bank centralny Niderlandów badał wpływ sektora finansowego na klimat. Okazało się, że pojedyncza transakcja z wykorzystaniem kryptowalut takich jak bitcoin wiąże się z emisją ok. 402 kg dwutlenku węgla. Przeciętne gospodarstwo domowe emituje tyle samo CO2 przez trzy tygodnie - zauważyli eksperci DNB.

Podstawą działania kryptowalut takich jak najbardziej znany bitcoin jest technologia łańcucha bloków (blockchain). To rodzaj zdecentralizowanego cyfrowego dziennika, w którym śledzenie i weryfikowanie transakcji wymaga ogromnych mocy obliczeniowych. Proces ten wiąże się z bardzo dużym zużyciem energii, które rośnie wraz z popularnością cyfrowych tokenów.

Wpływ kryptowalut na środowisko stał się w minionym roku przedmiotem kontrowersji. W reakcji na to m.in. amerykański producent elektrycznych samochodów Tesla przestał akceptować bitcoin jako metodę płatności.

Szef holenderskiego Centralnego Biura Planowania (CPB) Pieter Hasekamp uważa, że Niderlandy powinny natychmiast zakazać bitcoina i innych kryptowalut.

"Holandia musi zakazać bitcoina, zanim będzie za późno" – przekonywał już w połowie 2021 r. szef CPB w dzienniku "Financieele Dagblad".

Centralne Biuro Planowania jest oficjalnym organem doradczym rządu Holandii.

Dołącz do dyskusji: Transakcja bitcoinem emituje tyle CO2, co gospodarstwo domowe przez trzy tygodnie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obserwator
To jak już pierzemy brudy to proszę podać ile CO2 emituje ich infrastuktura IT, oraz przy okazji można podać cały sektor bankowy i te dane porównać z wynikem sieci Bitcoina.
odpowiedź
User
Matt
Szacuje bank... Ten sam bank który jest naturalnym wrogiem decentralizacji i sam potrzebuje ogromnych nakładów na IT. Kiedy sieci krypto się unowesnia, a robia to cały czas i zajdzie naturalna selekcja wariantów krypto, to konkurencyjność z archaicznym systemem bankowym będzie nieporównywalna. Nawet pod względem eko. Policzcie ile energi, odpadów i opłat pośrednich jest potrzebnych na działanie międzynarodowych tranzakcji bankowych (łącznie z ich skalowalnością i zabezpieczeniem)
odpowiedź
User
Matt
Ciekawe też, że banki pracują nad wykorzystaniem tej samej technologii do obrotu dokumentami. Np PKO SA.

Ciekawe też jest zdanie "zakazać zanim będzie za późno". Za późno na co? Na ratowanie antarktydy? Zmniejszenie dziury ozonowej? a może na ugruntowanie pozycji konkurencyjnego rozwiązania?

odpowiedź