SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trójka zmieniła zasady głosowania na listę przebojów: zamiast smsów głosowanie w internecie

W ponad miesiąc po starcie „Listy Przebojów Trójki”, Polskie Radio zmieniło główną zasadę, która decydowała o kolejności piosenek w zestawieniu. Słuchacze nie mogą wysyłać już płatnych smsów na wybrane piosenki: głosować mogą tylko zarejestrowani użytkownicy, za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji - czyli tak, jak przed odejściem z radia Marka Niedźwieckiego. Skąd taka zmiana? Polskie Radio nie odpowiedziało nam na to pytanie.

„Lista” – po dwóch latach przerwy – ruszyła z kopyta w kwietniu br. Zasady były czytelne. Złożony z 30 piosenek ranking emitowany jest w piątki w godz. 19-22. W każdym wydaniu są też prezentowane trzy nowe propozycje. Gospodarzami listy są dziennikarze muzyczni Trójki Łukasz Ciechański i Tomasz Miara. A żeby zagłosować na ulubione piosenki, trzeba było wysłać płatnego esemesa (1,23 zł) na numer 71335 i w treści wpisać numer utworu. Muzyczne głosy można oddawać przez cały tydzień: od momentu rozpoczęcia audycji aż do godziny 12:00 w kolejny piątek - poinformowano. Publikacja internetowa "Listy" odbywa się po zakończeniu notowania na antenie, czyli o godz. 22. "Lista" ma regulamin, do którego słuchacz w każdej chwili może się odnieść. Może także zadać pytanie redakcji drogą mailową (adres: lpt@polskieradio.pl).

Start - ostry, potem zmiana reguł

Trójka szeroko propagowała nową metodę głosowania, jak i sama „Listę”. Gdy tuż po starcie programu zapytaliśmy co będzie w sytuacji, gdy głosów będzie na tyle mało, że nie da się z nich ułożyć kolejnego notowania – Polskie Radio wyjaśniło: „W każdym notowaniu trzy utwory, które otrzymają najniższą liczbę głosów, zostają zastąpione trzema nowymi propozycjami. Jeżeli w notowaniu znajdzie się więcej utworów, na które nie oddano głosów, wtedy pozostaną one bez zmian. Ponieważ od uruchomienia "Listy Przebojów Trójki" minęły dopiero cztery dni, nie jesteśmy jeszcze w stanie stwierdzić, czy taka sytuacja w ogóle będzie miała miejsce”.

 

Tymczasem - jak wynika z regulaminu „Listy” - Trójka po kilku notowaniach wycofała się z systemu głosowania za pomocą esemesów. Teraz aby oddać głos uczestnik powinien zarejestrować się na portalu lpt.polskieradio.pl, a po dokonanej rejestracji - wejść na stronę i kliknąć w wybrany przez siebie utwór.

„Każdy Uczestnik może oddać maksymalnie 5 głosów na różne utwory w danym tygodniowym notowaniu Listy” - informuje Polskie Radio. Głosować można także z pomocą mobilnej aplikacji. „W przypadku awarii portalu lpt.polskieradio.pl albo algorytmu zliczającego głosy w prowadzonym głosowaniu na Listę, zwycięzcę wskazuje specjalnie do tego powołana przez Organizatora Komisja nadzorująca głosowanie” - czytamy odświeżonym regulaminie. Komisja ma liczyć pięć osób, kto wejdzie w jej skład i według jakich kryteriów – nie podano.

Jest, jak było przedtem

Dlaczego zrezygnowano z systemu esemesowego? Jak ta zmiana była komunikowana słuchaczom? Zapytaliśmy o to Polskie Radio, ale odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Użytkownicy mediów społecznościowych spekulują, że zmiana wynika ze zbyt małej ilości esemesów wysyłanych na poszczególne notowania. - Wymyślone i ogrywane jako świeżynka jest dokładnie to samo, co z powodzeniem funkcjonowało do maja 2020 - komentują internauci.

Rzeczywiście: system głosowania za pośrednictwem strony internetowej był tym, który funkcjonował zanim z Trójki odszedł poprzedni jej prowadzący, Marek Niedźwiecki. Ten system był mocno krytykowany przez szefostwo anteny - jako nieszczelny i podatny na manipulacje.

 

Jak „Lista” zniknęła z Trójki  

Lista przebojów na antenie Trójki pojawiła się w kwietniu 1982 roku. Jej pomysłodawcą i gospodarzem zdecydowanej większości wydań był Marek Niedźwiecki (kiedy w latach 2007-2010 pracował w Radiu Złote Przeboje, listę prowadził Piotr Baron). W sumie wyemitowano 1998 wydań - początkowo w soboty wieczorem, a od 1990 roku w piątki wieczorem.

Ostatnie wydanie nadano 15 maja 2020 roku, pierwsze miejsce zajęła w nim piosenka „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika Staszewskiego aluzyjnie krytykująca to, że prezes PiS Jarosław Kaczyński miesiąc wcześniej, gdy w ramach obostrzeń w czasie pierwszego lockdownu zamknięto cmentarze, odwiedził groby części ofiar katastrofy smoleńskiej.

Następnego dnia wydanie listy usunięto z portalu Polskiego Radia, a ówczesny szef Trójki Tomasz Kowalczewski wydał dwa oświadczenia. - Szanowni Słuchacze, podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy - napisał 16 maja. Następnego dnia stwierdził, że władze stacji są przekonane, że ręcznie zmanipulowano ostatnie wydanie "Listy Przebojów".

16 maja 2020 roku Niedźwiecki zdecydował o odejściu z rozgłośni. Ze stacją pożegnało się też paru innych wieloletnich dziennikarzy, m.in. Marcin Kydryński, Hirek Wrona, Piotr Kaczkowski i Agnieszka Szydłowska.

W okresie między lutym a kwietniem 2022 roku udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 1,9 proc. (według badania Radio Track).

Dołącz do dyskusji: Trójka zmieniła zasady głosowania na listę przebojów: zamiast smsów głosowanie w internecie

237 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kambalarz
Pewnie śmiesznie mało tych SMS przychodziło
odpowiedź
User
Coś nie pykło?
Czyli wielka komisja, rada, czy jak oni się zwią będzie ustawiała notowania (np gdy mała ilość głosów na to nie pozwoli). Komiczne!
odpowiedź
User
WIRUSUJEMY ! Teraz Berka jest w niebie
Dlaczego tylko na Ciechanskiego sie skarżycie a na Bereczkę nie
odpowiedź