SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trybunał Europejski: serwisy internetowe nie odpowiadają za komentarze czytelników

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że serwisy internetowe nie ponoszą odpowiedzialności za komentarze pozostawiane przez czytelników nawet wtedy, gdy znajdą się w nich obraźliwe sformułowania.

Article

We wtorek  Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok w sprawie działającego na Węgrzech serwisu Index.hu.

Węgierska platforma została oskarżona o wspieranie internetowego hejtu przez jedną z firm zajmującą się nieruchomościami. Po ukazaniu się na łamach Index.hu materiału na temat firmy (jej nazwy nie podano) pojawiły się pod nim komentarze zawierające wulgarne sformułowania dotyczące firmy i jej pracowników.

W odpowiedzi firma skierowała sprawę do węgierskiego sądu który orzekł, że internetowy serwis jest odpowiedzialny za pochodzące od czytelników obraźliwe treści i musi ponieść odpowiedzialność pomimo tego, że hejterskie wpisy zostały szybko usunięte przez administratorów strony.

Po niekorzystnym dla siebie orzeczeniu Index.hu zwrócił się o rozstrzygnięcie do Trybunału Europejskiego. Ten zaś w wydanym wyroku stwierdził, że węgierski sąd nie ma racji i wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności za sporne komentarze. W uzasadnieniu podkreślono, że choć w opiniach internautów pojawiały się mocne słowa, to jednak charakter tych wpisów nie nosił cech mowy nienawiści, nie podżegały one także do agresywnych zachować wobec opisanej firmy. W tej sytuacji, zdaniem trybunału, lokalny sąd na Węgrzech popełnił w wyroku błąd, bowiem nie wyważył odpowiednio proporcji pomiędzy powszechnie przyjętymi standardami a wolnością wypowiedzi w internecie.

Wydany obecnie wyrok trybunału może być drogowskazem dla innych europejskich sądów orzekających w podobnych sprawach, nie określa jednak obowiązującej linii postępowania.

Niedawno Trybunał Europejski w innym swoim orzeczeniu stwierdził, że w uzasadnionych przypadkach pracodawca ma prawo do przeglądania maili pracowników.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trybunał Europejski: serwisy internetowe nie odpowiadają za komentarze czytelników

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
makabra
Ha, ha, ha! W jakich czasach my żyjemy, żeby jakiś trybunał stwierdzał rzeczy oczywiste.
13 11
odpowiedź
User
makabra
Dodam jeszcze, że taki trybunał nadaje się do natychmiastowej likwidacji. Inaczej niedługo będą stwierdzać, że w nocy jest ciemno, a w dzień jasno!
10 14
odpowiedź
User
Maria Woldanska
teraz obchodzimy rocznice narodowe w Wegrzech na wszystkich programach Polsatu szkoda ze nie ZSRR zenujace jak politycy przestawiaja nam mozgi pozdrawiam
8 8
odpowiedź