SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska odkupiła od TVN prawa do „Trzech kumpli” Ewy Stankiewicz i Anny Ferens

TVP1 w poniedziałek pokazała dwuczęściowy film dokumentalny „Trzech kumpli” o okolicznościach śmierci Stanisława Pyjasa. Film 10 lat temu przygotowały Ewa Stankiewicz i Anna Ferens na zlecenie TVN. - Filmów o SKS jest mało, „Trzech kumpli” nie pokazano od dawna w telewizji, a my wyemitujemy ten film w kanale ogólnopolskim - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Gursztyn.

Tytułowi bohaterowie "Trzech kumpli", fot. TVNArticle

Film „Trzech kumpli” opowiada o przyjaźni w latach 70. i dalszych losach trójki studentów: Stanisława Pyjasa (zmarł po śmiertelnym pobiciu 7 maja 1977 roku, o spowodowanie jego śmierci podejrzewano funkcjonariuszy SB), Bronisława Wildsteina (potem znanego dziennikarza i pisarza, obecnie związanego z „W Sieci”) oraz Lesława Maleszki (potem przez wiele lat dziennikarza „Gazety Wyborczej”). Głównym wątkiem filmu są okoliczności śmierci Pyjasa. Okazuje się, że donosy na niego i jego najbliższych przyjaciół składał Maleszka, używając pseudonimu Ketman. Przyznał się do tego dopiero w 2001 roku, po tym jak jego byli przyjaciele ujawnili to w „Rzeczpospolitej”, opierając się m.in. na informacjach z pracy magisterskiej byłego esbeka.

„Trzech kumpli” na zlecenie TVN przygotowały Ewa Stankiewicz i Anna Ferens. Stacja pierwszy raz pokazała film w czerwcu 2008 roku. Krótko po tym „Gazeta Wyborcza” zakończyła współpracę z Lesławem Maleszką (od zdemaskowania w 2001 roku nie pisał on już do „GW”, tylko współpracował z domu jako redaktor tekstów innych dziennikarzy, co jest pokazane w kilku scenach filmu).

Jak informowaliśmy w listopadzie ub.r., Telewizja Polska zwróciła się do TVN z ofertą kupna praw do emisji „Trzech kumpli”. Według naszych ustaleń rozmowy trwały dość długo, ponieważ TVN nie miał prawa do ujęć w filmie autorstwa dwóch operatorów, z którymi ostatecznie zawarł porozumienia.

- Chciałem kupić prawa do tego filmu, już kiedy kierowałem TVP Historia. Teraz jest to o tyle ważniejsze, że przypada właśnie 40-lecie śmierci Stanisława Pyjasa i założenia Studenckiego Komitetu Solidarności. Filmów o SKS jest mało, „Trzech kumpli” nie pokazano od dawna w telewizji, a my wyemitujemy ten film w kanale ogólnopolskim - wylicza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, Piotr Gursztyn, dyrektor biura programowego Telewizji Polskiej (szefem TVP Historia był od stycznia do listopada ub.r.).

TVP1 pokazała „Trzech kumpli” w poniedziałek o godz. 20:30. Potem film będzie emitowany m.in. w kanałach tematycznych TVP. Umowę z TVN zawarto na dłuższy okres (nie udało nam się dowiedzieć, na jaki konkretnie).

„Trzech kumpli” do poniedziałkowej ramówki TVP1 dodano dopiero w miniony piątek.

Jest to kolejny dawny film dokumentalny przypominany w poniedziałkowym paśmie TVP1. Na początku października ub.r., w dniu protestów kobiet przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, stacja wyemitowała „Eugenikę” Grzegorza Brauna, a w lutym ub.r. (krótko po odnalezieniu w domu Czesława Kiszczaka teczki TW Bolka) - film „TW Bolek” Grzegorza Brauna z tezą, że Lech Wałęsa współpracował z SB, oraz premierowy dokument „Taśmy z Magdalenki” oparty na odnalezionych nagraniach rozmów opozycjonistów i przedstawicieli władzy krótko przed Okrągłym Stołem.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. średnia oglądalność minutowa TVP1 wynosiła 578,4 tys. widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 8,81 proc.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska odkupiła od TVN prawa do „Trzech kumpli” Ewy Stankiewicz i Anny Ferens

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
arnie
Lemingi dostaną rozdwojenia jaźni, bowiem pisowska telewizja pokaże tevałenowski dokument... :D
odpowiedź
User
olo
Lemingi dostaną rozdwojenia jaźni, bowiem pisowska telewizja pokaże tevałenowski dokument...


... zrobiony na zamówienie Edwarda Miszczaka przez Ewę Stankiewicz !!!!!!!
odpowiedź
User
track
Puszczają niszowy dokument na głównym kanale telewizji polskiej w porze największej oglądalności, a pozniej się dziwią, że oglądalność spada, udziały spadają, wpływy z reklam spadają, a długi rosną. Ile będzie widzów? 1 milion maks.
odpowiedź