SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trzeci multipleks naziemny z kanałami TVP ruszy w tym roku

Telewizja Polska podpisała umowę z spółką Emitel, która zostanie operatorem trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Znajdą się na nim kanały tematyczne TVP. W ciągu 10 lat publiczny nadawca zapłaci Emitelowi ponad 615 mln zł.

Emitel, spółka zależna Telekomunikacji Polskiej, będzie odpowiadać za emisję trzeciego multipleksu (MUX 3), przesyłanie sygnału w systemie MPEG-4, w tym regionalizację programu oraz budowę i obsługę platformy teleinformatycznej. TVP wybrała tę firmę w przetargu, bo jej oferta była najtańsza. Jak podano w komunikacie, wydatki Telewizji Polskiej z tytułu realizacji umowy z Emitelem wyniosą przez najbliższych dziesięć lat około 615,6 mln złotych. To prawie 200 mln mniej, niż szacowano na etapie przygotowywania warunków przetargu.

Z informacji, którą otrzymaliśmy z biura prasowego TVP, wynika, że na trzecim multipleksie nadawana będzie „szeroka oferta kanałów tematycznych TVP, w tym stacja TVP HD”. Po włączeniu kanału w wysokiej rozdzielczości, na MUX 3 będzie miejsce tylko dla trzech stacji w jakości SD, co oznacza, że pojawić się tam mogą kanały TVP Kultura, TVP Historia i TVP Sport (innych kanałów tematycznych TVP obecnie nie ma, choć teoretycznie planuje uruchomienie TVP Seriale i TVP Parlament). Na razie jednak Telewizja Polska nie podaje konkretnych nazw stacji, które znajdą się na MUX 3.

Uruchomienie trzeciego multipleksu następować będzie etapami. W pierwszej fazie, czyli najpóźniej do dnia 27 października br., sygnał będzie dostępny w województwach mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Następnie zasięg emisji będzie systematycznie zwiększany, a docelowo w 2014 roku, po wyłączeniu naziemnej emisji analogowej, sygnał nadawany za pośrednictwem MUX 3 ma docierać do ponad 98 proc. mieszkańców Polski.

Cały czas patowa jest natomiast sytuacja z pierwszym multipleksem (MUX 1), na którym według pierwotnego planu cyfryzacji znaleźć się mają kanały nadawane obecnie naziemnie w systemie analogowym, czyli TVP 1, TVP 2, TVP Info, Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls. Na operatora technicznego MUX 1 Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls także wybrały Emitela, ale TVP nie może zaakceptować tego wyboru, bo jako spółka Skarbu Państwa zobowiązana jest wyłonić operatora w wyniku przetargu. TVP dotychczas nie rozpoczęła jednak procedury przetargowej z powodu odmowy udziału w niej nadawców komercyjnych. Twierdzą oni bowiem, iż nie obowiązuje ich ustawa Prawo zamówień publicznych, a ponadto dokonali już wyboru Emitela.

Obecnie rząd pracuje nad ustawą, która ma uregulować kwestie związane z MUX 1. W aktualnych zapisach jej projektu  pojawia się pierwotna wersja planu cyfryzacji zakładająca odwzorowanie na nim oferty analogowej, ale trwają dyskusje wśród nadawców o przekazaniu MUX 1 TVP (na kanały TVP 1, TVP 2, TVP Info) i dodatkowym konkursie na miejsca dla czterech nowych nadawców.

Na razie kanały mające wchodzić pierwotnie w skład pierwszego multipleksu nadają testowo z nadajników w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu (woj. lubuskie). Emitel otrzymał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na kontynuowanie tej emisji do końca maja br. Emitel prowadzi też testowe nadawanie kanałów TVP z nadajników w Wiśle i Rajczy (woj. śląskie) oraz w Rzeszowie. Emisja ta prowadzona jest systemie MPEG-2.

Dołącz do dyskusji: Trzeci multipleks naziemny z kanałami TVP ruszy w tym roku

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Ręce opadają... TVP wybiera Emitel do obsługi MUX3.... a bojkotuje wybór Emitela na operatora MUX1 - mimo sugesti nadawców prywatnych by był to Emitel.
odpowiedź
User
iksinski
To jest kwestia prawa - Spółka należąca do Skarbu Państwa nie może zakontraktować takich usług z pominięciem zamówień publicznych. NIe może też samodzielnie uruchomić przetargu jeżeli MUX1 będzie realizowany dla różnych podmiotów - nie tylko TVP. Tu raczej problemem sa nadawcy komercyjni którzy nie akceptują przetargu, który np. wyłoni Emityela.
odpowiedź
User
ygrekowski
Może i kwestia prawna, ale z tego co wiadomo nadawcy publiczni wybrali Emitela do MUX1, więc chyba nie tu leży problem. Może TVP gra na czas i razem wystartuje MUX1 (z jej 3 kanalami) i MUX3 (całość TVP) i wtedy będzie mieć większość cyfrowej telewizji naziemnej dla siebie, przynajmniej na jakiś okres (są przecież problemy z MUX2 ;)
odpowiedź