SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kurski: TVP nie zgodziła się na usunięcie krzyża z klipu Tulii. Universal: to interpretacja regulaminu Eurowizji

Z wersji teledysku „Fire of Love (Pali się)” grupy Tulia na konkurs Eurowizji usunięto ujęcia z krzyżem. - Wyniknęło to wyłącznie z interpretacji przepisów Konkursu Eurowizji i dostosowania czasu trwania teledysku do eurowizyjnej wersji utworu - tłumaczy Universal Music Polska. - Nikt z Telewizji nie był pytany i nikt z Telewizji nie wyraził zgody na usunięcie znaku Krzyża z teledysku - podkreśla prezes TVP Jacek Kurski.

Ujęcie z krzyżem w teledysku "Pali się" Article

Kilka dni temu ogłoszono, że grupa Tulia, reprezentant Polski w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, wykona w nim piosenkę „Pali się”. Zaznaczono, że będzie to specjalnie przygotowana wersja utworu - częściowo po polsku, a częściowo po angielsku.

Jednocześnie udostępniono jego teledysk.

 

Internauci szybko zwrócili uwagę, że w porównaniu z pierwotną wersją klipu (patrz poniżej) usunięto ujęcia z początkowej części, jak członkinie zespołu przechodzą obok wysokiego krzyża przydrożnego.

Natychmiast pojawiły się zarzuty, że teledysk ocenzurowano. - Regulamin Eurowizji zabrania promowania jakichkolwiek instytucji i symboli religijnych, a tym jest krzyż. Wszelkie zażalenia kierowałabym do organizatorów. Tulia oraz wydawca, wypełniają przepisy regulaminu, który trafia do nas od organizatorów - tłumaczyła we wtorek agenta zespołu w wypowiedzi dla Plejada.pl.

 

Universal i Tulia: to nie cenzura, tylko interpretacji przepisów Eurowizji

W środę wieczorem Universal Music Polska w komunikacie przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl podkreślił, że usunięcie z klipu ujęć z krzyżem „wyniknęło wyłącznie z interpretacji przepisów Konkursu Eurowizji i dostosowania czasu trwania teledysku do eurowizyjnej wersji utworu”.

- W trakcie, gdy odbywały się prace montażowe, zarówno Tulia, jak i przedstawiciele Universal Music Polska, byli w trakcie przygotowań do występu na gali Fryderyków w Katowicach, w związku z czym żaden podmiot nie nadzorował bezpośrednio prac nad montażem teledysku. Również przedstawiciele Telewizji Polskiej nie mieli wpływu i nie uczestniczyli w tych pracach - zapewniła wytwórnia.

Zaznaczyła, że jej pracownik komentujący dla mediów tę sytuację nie miał na celu „obarczenie odpowiedzialnością za zmianę w teledysku zespołu Tulia ‘Fire of Love (Pali się)’ Telewizji Polskiej ani żadnego innego podmiotu związanego z występem Tulii na Konkursie Piosenki Eurowizji”.

Podobne stanowisko wyraziła grupa Tulia i jej management. - Oświadczamy, iż montaż wykonywany był nie przez zespół osobiście, a usunięcie kilku scen z pierwotnej wersji videoklipu, w tym, m.in. sceny z krzyżem, wynikało z interpretacji zapisów dotyczących zgłaszanych piosenek do konkursu. Montaż służył dopasowaniu czasu obrazu do czasu trwania piosenki w wersji konkursowej. Podkreślamy z całą stanowczością, że nie był to w żadnym wypadku akt cenzury - napisali.

- Jednocześnie podkreślamy, iż członkinie zespołu jak i całe ich otoczenie zawsze z należytym szacunkiem podchodzą do symboli religijnych, obyczaju i kultury - dodali.

 

Kurski: TVP zażądała przywrócenia krzyża w teledysku

Z kolei Jacek Kurski w wypowiedzi dla wPolityce.pl zapewnił, że nikt z TVP nie był pytany ani nie zgodził się na usunięcie z teledysku ujęć z krzyżem.

- Telewizja Polska zażądała wyjaśnień od wytwórni, która dokonała zmiany i przywrócenia pierwotnego kształtu teledysku piosenki reprezentującej Polskę w konkursie Eurowizji 2019 - stwierdził Kurski. - Universal to zrobił - dodał.

Eurowizja 2019 w maju w Tel Avivie

Finał tegorocznego Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się od 14 do 18 maja w Tel Avivie.

W ub.r. Eurowizję wygrała reprezentantka Izraela Netta Barzilai z piosenką „Toy”. Do finału nie awansował reprezentujący Polskę duet Gromee i Lukas Meijer.

W TVP1 transmisję z zeszłorocznego finału Eurowizji  1,41 mln widzów przy udziale w rynku telewizyjnym na poziomie 14,36 proc. w grupie 4+, 15,10 proc. w grupie 16-49 i 14,09 proc. w grupie 16-59. Pierwszy półfinał, który odbył się 8 maja ub.r., w TVP1 i TVP Polonia oglądało 1,04 mln widzów (odpowiednio 8,47 proc., 9,99 proc. i 9,30 proc. udziału). Pokazany na obu antenach drugi półfinał z udziałem Polki dwa dni później śledziło 2,48 mln osób (20,77 proc., 20,12 proc. i 20,62 proc. udziału).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kurski: TVP nie zgodziła się na usunięcie krzyża z klipu Tulii. Universal: to interpretacja regulaminu Eurowizji

49 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rozbawiony
Teledysk bez krzyża? No dajcie spokój, toż to cywilizacja śmierci!
67 31
odpowiedź
User
Antek55g
Przegramy do finału i padniemy na 200 miejsce czemu widzowie nie wybrali piosenkę tylko Kurski przed niego będzie wina przegrana
24 32
odpowiedź
User
błożę cus polskie
No gdzie jest krzyś ja siem zapytowywuję
26 20
odpowiedź
User
Rokko30
Kurwizja wszystko spier.....
36 36
odpowiedź
User
Pawel
Rozwodnik broniący krzyża. Wow. Tylko na Woronicza
74 36
odpowiedź