SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Turner zainteresowany nadawaniem programu dla dzieci na MUX-1

Turner Broadcasting System Europe jest zainteresowany nadawaniem programu dla dzieci na tzw. pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej (MUX-1), wynika z raportu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), która przedstawiła wyniki konsultacji w sprawie zagospodarowania wolnego miejsca na multipleksie. Wykorzystaniem miejsca są też zainteresowane TVP, TVN oraz Polsat.

Turner zainteresowany nadawaniem programu dla dzieci na MUX-1

"Z informacji publicznych przekazanych KRRiT wynika, że program ma być skierowany do widowni dziecięcej. Program ma być nadawany przez podmiot, który uzyska koncesję od polskiego regulatora" - czytamy w informacji KRRiT. Oprócz Turnera, swoje zainteresowanie zgłosiła również telewizja publiczna, a także TVN i Cyfrowy Polsat.

"W przypadku ogłoszenia konkursu telewizja publiczna będzie chciała uzyskać koncesje dla TVP Info, TVP Seriale, TVP Rozrywka i TVP Dokument. Generalnie TVP wnosi o odstąpienie przez organ od ogłaszania postępowania koncesyjnego dla programów telewizyjnych do MUX-1 i udzielenie dla Telewizji Polskiej rezerwacji częstotliwości dla programów TVP1 HD oraz TVP 2 HD, które mogłyby na stałe zostać umieszczone w sygnale MUX-1" - czytamy w dokumencie.

KRRiT ogłosiła konsultacje, których uczestnicy mieli odpowiedzieć na pytania:
- Jakie programy w najpełniejszy sposób mogą uzupełnić ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej?
- Które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę programową mają zamiar przedstawić?
- Czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych w standardzie wysokiej rozdzielczości (HD TV)?

"W przypadku odpowiedzi na 2 pytanie zgłosiło się tylko 4 nadawców (TVP SA, TVN SA, Cyfrowy Polsat SA i Turner Broadcasting System Europe Ltd). Wszyscy są zainteresowani umieszczeniem swojej oferty na MUX-1, najlepiej w standardzie HD. W przypadku stanowisk przekazanych przez podmioty indywidualne, przytłaczająca większość wskazała na nadawcę programu Trwam - Fundację Lux Veritatis" - podaje Rada.

Urząd podał, że w ramach konsultacji nadesłano 4942 stanowiska, w tym 3392 maili i 1551 listów pocztą tradycyjną. Większość z nich wyrażała poparcie dla TV Trwam.
W odpowiedzi na trzecie pytanie (o HD) Cyfrowy Polsat postuluje o przeprowadzenie migracji programów TVP1, TVP2, Polsat i TVN ze standardu SD na HD, tak aby najwięksi nadawcy mieli możliwość nadawania w standardzie HD.

TVN uważa, że umożliwienie obecnie TVP rozpowszechniania programów w standardzie HD na MUX-1 oraz MUX-3 jest nierównym traktowaniem podmiotów, a Telewizja Polska zadeklarowała chęć pozostania na MUX-1 i dalszego rozpowszechniania programów w standardzie HD.

Na to pytanie odpowiedziała też cześć respondentów indywidualnych.

"Znacząca większość respondentów wypowiedziała się przeciwko rozpowszechnianiu programów standardzie HD w ramach MUX-1. Informowano o braku zainteresowania technologią HD ze względu na nieprzygotowanie gospodarstw domowych do odbioru programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości lub ze względu na zawężenie oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej po wprowadzeniu programów w standardzie HD" - czytamy dalej.

Na polskim rynku funkcjonują trzy multipleksy naziemne. Obecnie na MUX-1 są dostępne: TVP 1 w wersji HD oraz programy koncesjonowane przez KRRiT: ATM Rozrywka, TTV, POLO i ESKA TV. Na MUX-2 są dostępne: Polsat, TV4, TVN, Puls, TV6, Puls2, Polsat Sport News i TVN7. MUX-3 jest przeznaczony i wypełniony przez programy TVP, obecnie rozpowszechniany jest na nim także program TVP 2 w wersji HD.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Turner zainteresowany nadawaniem programu dla dzieci na MUX-1

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl