SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Turner zainteresowany nadawaniem programu dla dzieci na MUX-1

Turner Broadcasting System Europe jest zainteresowany nadawaniem programu dla dzieci na tzw. pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej (MUX-1), wynika z raportu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), która przedstawiła wyniki konsultacji w sprawie zagospodarowania wolnego miejsca na multipleksie. Wykorzystaniem miejsca są też zainteresowane TVP, TVN oraz Polsat.

"Z informacji publicznych przekazanych KRRiT wynika, że program ma być skierowany do widowni dziecięcej. Program ma być nadawany przez podmiot, który uzyska koncesję od polskiego regulatora" - czytamy w informacji KRRiT. Oprócz Turnera, swoje zainteresowanie zgłosiła również telewizja publiczna, a także TVN i Cyfrowy Polsat.

"W przypadku ogłoszenia konkursu telewizja publiczna będzie chciała uzyskać koncesje dla TVP Info, TVP Seriale, TVP Rozrywka i TVP Dokument. Generalnie TVP wnosi o odstąpienie przez organ od ogłaszania postępowania koncesyjnego dla programów telewizyjnych do MUX-1 i udzielenie dla Telewizji Polskiej rezerwacji częstotliwości dla programów TVP1 HD oraz TVP 2 HD, które mogłyby na stałe zostać umieszczone w sygnale MUX-1" - czytamy w dokumencie.

KRRiT ogłosiła konsultacje, których uczestnicy mieli odpowiedzieć na pytania:
- Jakie programy w najpełniejszy sposób mogą uzupełnić ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej?
- Które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę programową mają zamiar przedstawić?
- Czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych w standardzie wysokiej rozdzielczości (HD TV)?

"W przypadku odpowiedzi na 2 pytanie zgłosiło się tylko 4 nadawców (TVP SA, TVN SA, Cyfrowy Polsat SA i Turner Broadcasting System Europe Ltd). Wszyscy są zainteresowani umieszczeniem swojej oferty na MUX-1, najlepiej w standardzie HD. W przypadku stanowisk przekazanych przez podmioty indywidualne, przytłaczająca większość wskazała na nadawcę programu Trwam - Fundację Lux Veritatis" - podaje Rada.

Urząd podał, że w ramach konsultacji nadesłano 4942 stanowiska, w tym 3392 maili i 1551 listów pocztą tradycyjną. Większość z nich wyrażała poparcie dla TV Trwam.
W odpowiedzi na trzecie pytanie (o HD) Cyfrowy Polsat postuluje o przeprowadzenie migracji programów TVP1, TVP2, Polsat i TVN ze standardu SD na HD, tak aby najwięksi nadawcy mieli możliwość nadawania w standardzie HD.

TVN uważa, że umożliwienie obecnie TVP rozpowszechniania programów w standardzie HD na MUX-1 oraz MUX-3 jest nierównym traktowaniem podmiotów, a Telewizja Polska zadeklarowała chęć pozostania na MUX-1 i dalszego rozpowszechniania programów w standardzie HD.

Na to pytanie odpowiedziała też cześć respondentów indywidualnych.

"Znacząca większość respondentów wypowiedziała się przeciwko rozpowszechnianiu programów standardzie HD w ramach MUX-1. Informowano o braku zainteresowania technologią HD ze względu na nieprzygotowanie gospodarstw domowych do odbioru programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości lub ze względu na zawężenie oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej po wprowadzeniu programów w standardzie HD" - czytamy dalej.

Na polskim rynku funkcjonują trzy multipleksy naziemne. Obecnie na MUX-1 są dostępne: TVP 1 w wersji HD oraz programy koncesjonowane przez KRRiT: ATM Rozrywka, TTV, POLO i ESKA TV. Na MUX-2 są dostępne: Polsat, TV4, TVN, Puls, TV6, Puls2, Polsat Sport News i TVN7. MUX-3 jest przeznaczony i wypełniony przez programy TVP, obecnie rozpowszechniany jest na nim także program TVP 2 w wersji HD.

Dołącz do dyskusji: Turner zainteresowany nadawaniem programu dla dzieci na MUX-1

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl