SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadchodzi naziemny standard TV 3.0. Konieczne nowe telewizory lub dekodery

Brazylia w 2025 roku zacznie wdrażać nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej, nazywany TV 3.0. Będzie on integrował linearne kanały z usługami streamingowymi. Pozwoli na oferowanie stacji w jakości 4K, a nawet 8K. Aby skorzystać z nowej technologii, trzeba będzie wymienić dekoder lub telewizor.

fot. Shutterstock/Melnikov Dmitriyfot. Shutterstock/Melnikov Dmitriy

Nazwa TV 3.0 pochodzi od epok na rynku telewizyjnym w Brazylii. W 1950 roku zadebiutowała TV 1.0, czyli czarno-biała analogowa. W 1972 roku pojawiła się TV 1.5, czyli kolorowa. W 2007 roku ruszyła naziemna telewizja cyfrowa. (TV 2.0), a w 2021 roku wdrożono HDR (TV 2.5). Wyróżnikiem TV 3.0 mają być kanały w jakości UHD/HDR, wysoka jakość dźwięku, a także aplikacje telewizji hybrydowej (HbbTV), które pozwolą na korzystanie z serwisów streamingowych.

Obecnie naziemna telewizja cyfrowa w Brazylii, ale także m.in. w Japonii, Argentynie, Peru, Wenezueli, Chile, Ekwadorze, Paragwaju, Urugwaju, Boliwii, Salwadorze, Hondurasie, Kostaryce, Nikaragui, Botswanie i na Filipinach działa w oparciu o japoński standard ISDB-T. To odpowiednik DVB-T, stosowanego w Europie, większości państw Afryki, Bliskiego Wschodu, Indiach, Australii , Nowej Zelandii i Azji Południowo-Wschodniej. W USA, Kanadzie, Meksyku i Korei Południowej stosowany jest ATSC. Chińczycy używają własnego standardu DTMB.

Zmiany od przyszłego roku

Brazylijski rząd chce przygotować linie kredytowe dla nadawców, aby mogli wdrożyć nową technologię. - Opowiadamy się za tym, żeby nadawcy szybciej wdrożyli darmową telewizję nowej generacji dla ludności. Wymaga to dużych inwestycji i wiemy, że sektor nadawczy został ostatnio bardzo dotknięty pojawieniem się mediów społecznościowych i serwisów streamingowych, które odebrały znaczną część przychodów tradycyjnych stacji telewizyjnych – stwierdził brazylijski minister komunikacji Juscelino Filho.

Jak informuje revistaforum.com.br, wdrożenie TV 3.0 ma nastąpić w 2025 roku. Do końca 2024 roku rząd ma zdecydować jaka technologia zostanie wykorzystana. Brane są pod uwagę rozwiązania ATSC 3.0, Advanced ISDB-T oraz 5G Broadcast, testowanego w kilku krajach europejskich. Prace i badania nad nowym standardem brazylijskiej naziemnej telewizji cyfrowej mają być prowadzone na uniwersytetach. Oczekuje się, że w 2025 roku pojawią się pierwsze telewizory kompatybilne z TV 3.0. Na obecnych urządzeniach standard nie będzie działał. Na początku biedniejsi odbiorcy będą mogli więc zakupić dekodery.

W Polsce niemal wszystkie multipleksy w DVB-T2

Proces wymiany odbiorników do naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce mieliśmy w roku 2022 roku. Wówczas MUX-1 (Stopklatka, TV Trwam, TTV, Fokus TV, Eska TV, Polo TV, Antena HD), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) I MUX-4 (Polsat News Polityka) przeszły ze standardu DVB-T na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Widzowie ze starszymi dekoderami lub telewizorami, musieli je wymienić, aby dalej oglądać główne kanały stacji prywatnych. 

W grudniu ub.r. standard zmienił także MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC). MUX-6 od początku jest nadawany w DVB-T2/HEVC (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP World, Alfa TVP, Belsat). W DVB-T pozostaje tylko MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro, CTV9). Niebawem Urząd Komunikacji Elektronicznej może podjąć decyzję o zmianie standardu tego multipleksu na DVB-T2.  

DVB-T2 pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych i poprawę ich jakości. W 2022 roku Polacy mogli skorzystać z rządowego programu dofinansowania na zakup telewizora lub dekodera. Wsparcie nie obowiązywało już pod koniec 2023 roku, kiedy część odbiorców ze starszymi sprzętami, straciło dostęp do stacji TVP. 

Dołącz do dyskusji: Nadchodzi naziemny standard TV 3.0. Konieczne nowe telewizory lub dekodery

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Podstawowym błędem jest podłączanie internetu do telewizora. Chcesz pozostać anominowy i mieć prywatność nigdy tego nie rób.
odpowiedź
User
Gość 2
Podstawowym błędem jest podłączanie internetu do telewizora. Chcesz pozostać anominowy i mieć prywatność nigdy tego nie rób.

To po co dziś włączyłeś laptopa, aby napisać ten komentarz? Chcesz pozostać anonimowy odłącz laptopa i smartfona od internetu. Gdybym nie podłączył TV do internetu, TV w ogóle byłby mi niepotrzebny.
odpowiedź
User
Marianka
Czyli ten standard jest odpowiednikiem europejskiego DVB-I który ma zintegrować naziemna i streaming
odpowiedź