SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TV Republika zbiera pieniądze na swoją działalność

Powiązana z Telewizją Republika Fundacja Niezależne Media uruchomiła witrynę internetową, poprzez którą można przekazywać wpłaty na działalność stacji. Do wspierania TV Republiki zachęcają od kilku miesięcy jej czołowi dziennikarze.

Danuta Holecka w TV Republika Danuta Holecka w TV Republika

W serwisie, działającym pod adresem republika1klik.swsmedia.pl, można łatwo wpłacić dowolną kwotę na rzecz Fundacji Niezależne Media. Sugerowane kwoty wpłat to 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł i 500 zł. Wpłaty są realizowane poprzez system Przelewy24 obsługujący przelewy z ponad 20 banków, Blika oraz raty i płatności odroczone w dwóch bankach.

U dołu strony wyświetlane są najnowsze wpłaty. - Wesprzyj dom wolnego słowa jednym kliknięciem - zachęca hasło na grafice.

Do wspierania Telewizji Republika poprzez wpłaty na Fundację Niezależne Media stacja zachęca od 20 grudnia ub.r., gdy wraz z zamknięciem poprzednich odsłon TVP Info i programów informacyjnych TVP jej oglądalność wystrzeliła w górę. Spoty promujące wpłaty są codziennie emitowane w kanale, wspominają też o tym prowadzący programy informacyjne i publicystyczne.

CZYTAJ TEŻ: TV Republika z kolejnym zastrzykiem kapitałowym

Władze TV Republika nie ujawniają, ile pieniędzy wpłacono dla niej w ten sposób. - Tych wpłat jest po prostu dużo, takich po 5 czy 10 zł. To cieszy, bo oznacza, że rzeczywiście przybyło nam widzów, którzy chcą nas wspierać - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl na początku stycznia szef stacji Tomasz Sakiewicz.

- Na pewno starczyło nam na kupienie dodatkowych kamer, oświetlenia, wyposażenia studia. W miarę spływania pieniędzy natychmiast dokupowaliśmy sprzęt - opisał. Zaznaczył, że docelowo TV Republika chce utrzymywać się z przychodów reklamowych.

W górę oglądalność i ceny reklam w TV Republika

Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym br. średnia widownia minutowa TV Republika wynosiła 182 435 osób, co dało 3,13 proc. udziału w rynku oglądalności (rok wcześniej udział stacji wyniósł 0,1 proc.). Po skokowym wzroście oglądalności Polsat Media już dwa razy mocno podniósł ceny reklam w stacji (pierwszym razem z 550 zł za spot do ponad 12 tys. zł). Ostatnia jak na razie podwyżka obowiązuje od początku marca.

CZYTAJ TEŻ: W prawicowych tygodnikach ubyło państwowych reklam. Sakiewicz: władza nie szanuje wolności słowa

W 2022 roku Telewizja Republika zanotowała wzrost przychodów o 10,9 proc. do 19,53 mln zł, a jej zysk netto zmalał z 228,1 do 33,8 tys. zł. Dodatnią rentowność osiągnęła dopiero drugi raz w swojej 10-letniej historii.

Fundacja Niezależne Media z grantami państwowymi

Prezeską Fundacji Niezależne Media, założonej na początku 2009 roku, od wiosny 2010 roku jest Joanna Jenerowicz, wieloletnie współpracownica Tomasza Sakiewicza. W radzie zasiadają Katarzyna Hejke i Piotr Lisiewicz (to publicyści od lat związani z „Gazetą Polską” i TV Republika, Hejke od kilku lat współpracuje też z Polskim Radiem) oraz Rafał Dzięciołowski, w 2019 roku powołany przez ministra spraw zagranicznych na prezesa Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Pod koniec listopada Fundacja Niezależne Media zaapelowała o wsparcie finansowe, ostrzegając, że po przejęciu władzy przez koalicję na czele z Donaldem Tuskiem zagrożone może być „promowanie niezależności mediów”.

Wiosną br. ówczesny premier Mateusz Morawiecki przyznał fundacji 5,7 mln zł z ogólnej rezerwy budżetowej na „dofinansowanie zadania publicznego pn. Akademia Demokracji”. Przed październikowym referendum, połączonym z wyborami parlamentarnymi, fundacja przygotowała broszurę, w której straszono napływem imigrantów i „tajnymi planami Tuska”. Dystrybucją broszury zajmowała się Poczta Polska.

Z kolei na przełomie 2017 i 2018 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał fundacji 7,2 mln zł grantu od na platformę Puszcza.tv, która ostatecznie kosztowała 5,8 mln zł, z czego 5,5 mln zł stanowiła dotacja. Setki tysięcy zł z grantu przeznaczono na reklamowanie Puszcza.tv w mediach związanych z Tomaszem Sakiewiczem.

Dołącz do dyskusji: TV Republika zbiera pieniądze na swoją działalność

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ordon
łatwiejsze żerowanie na imbecylach, żeby ogląda reklamy i jeszcze płacić za te reklamy już nie mówiąc o treściach programów.
45 29
odpowiedź
User
???
Nie wiem czego ale dla mnie robi się sytuacja pomału jak przy Trwam tam ludzie wpłacają i tutaj też wpadli na pomysł, żeby im wpłacać. Ciekawe ile osób im będzie dawać?
38 23
odpowiedź
User
Malaa
Nie wiem czego ale dla mnie robi się sytuacja pomału jak przy Trwam tam ludzie wpłacają i tutaj też wpadli na pomysł, żeby im wpłacać. Ciekawe ile osób im będzie dawać?


przecież takich lemingów nie brakuje, a takie tv działają na takich ludzi jak hipnoza.
27 24
odpowiedź