SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo Zdrowia przez pięć lat zapłaciło nadawcy TV Trwam 1,5 mln zł za promocję

W latach 2016-2020 Ministerstwo Zdrowia zapłaciło Fundacji Lux Veritatis, nadawcy Telewizji Trwam, 1,5 mln zł za usługi promocyjne w ramach programów dotyczących walki z chorobami nowotworowymi - ustalił senator KO Krzysztof Brejza. W ub.r. wydatki wyniosły 421,9 tys. zł.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, fot. PAP / Tytus Żmijewski Article

Brejza zapytał ministra zdrowia w grudniu ub. roku, czy i ile pieniędzy w latach 2017-2020 przekazano na którąkolwiek ze spółek i fundacji związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem. Chodziło prześwietlenie ewentualnych dotacji na Lux Veritatis, Uzdrowisko Termy Toruńskie, Fundacja Nasza Przyszłość, Spes (to wydawca "Naszego "Dziennika") i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Z odpowiedzi udzielonej przez szefa resortu zdrowia wynika, że tylko w ub.r. Fundacja Lux Veritatis uzyskała z resortu 421,9 tys. zł w ramach programu wieloletniego Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030. Środki przeznaczono na emisję spotów i audycji, a także na umieszczenie wątku kampanii w „Rozmowach niedokończonych” emitowanych na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Natomiast w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w 2016 roku Fundacja Lux Veritatis otrzymała 225 tys. zł, rok później - ponad 600 tys. zł, a w 2018 - 249 tys. zł. Znacznie skromniej przedstawiają się wydatki na ogłoszenia prasowe w „Naszym Dzienniku”: w 2016 roku resort zdrowia przeznaczył na to 7,2 tys. zł, zaś rok później 12,1 tys. zł.

- Pandemia, upadek diagnostyki, odwołane zabiegi, dramatyczny wzrost zgonów. A Ministerstwo ZDROWIA przelewa setki tys. fundacji T.Rydzyka. Wstydu nie mają – skomentował senator Brejza na Twitterze, publikując jednocześnie i swoje zapytanie i odpowiedź.

Na początku roku o. Tadeusz Rydzyk zaapelował o przekazywanie 1 proc. podatku na związaną z nim Fundację Nasza Przyszłość. Zaznaczył, że w czasie epidemii „także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy, trudniej jest te dzieła utrzymać”, oraz wspomniał o perspektywie Sądu Ostatecznego.

We wrześniu 2020 roku media ujawniły, że Fundacja Lux Veritatis dostała w ciągu czterech lat ponad 6 mln zł. dotacji z Fundacji PZU.

W 2019 r. przychody Fundacji Lux Veritatis zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Przychody z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc. do 13,85 mln zł, a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie. 

Z kolei Spółka Spes wydająca „Nasz Dziennik” i miesięcznik „Szlachetne Zdrowie” osiągnęła w 2019 r. wzrost przychodów o 6,3 proc. do 19,35 mln zł, a jej strata netto zmalała z 3,12 do 1,13 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Zdrowia przez pięć lat zapłaciło nadawcy TV Trwam 1,5 mln zł za promocję

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Student
Atak na naszego ks. Tadeusza R, naszego pokutnika to atak na kościół, naród, nasz kraj!
3 7
odpowiedź
User
Benek
Atak na naszego ks. Tadeusza R, naszego pokutnika to atak na kościół, naród, nasz kraj!

Ten uśmiech zamozadowolenia od ucha do ucha jest pełen podziwu.
A obecna "władzia" tylko staje na głowie aby go zaspokoić.
A nasz ojciec duchowy tylko myśli jak nie rozliczać "lux veritatis",
Fundacji która notorycznie się nie rozlicza.
9 3
odpowiedź
User
Antyfan
Po jakiego czorta promować MZ, przeznaczyliby te pieniądze na realną walkę z nowotworami!
11 2
odpowiedź