SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Zdrowia przez pięć lat zapłaciło nadawcy TV Trwam 1,5 mln zł za promocję

W latach 2016-2020 Ministerstwo Zdrowia zapłaciło Fundacji Lux Veritatis, nadawcy Telewizji Trwam, 1,5 mln zł za usługi promocyjne w ramach programów dotyczących walki z chorobami nowotworowymi - ustalił senator KO Krzysztof Brejza. W ub.r. wydatki wyniosły 421,9 tys. zł.

Brejza zapytał ministra zdrowia w grudniu ub. roku, czy i ile pieniędzy w latach 2017-2020 przekazano na którąkolwiek ze spółek i fundacji związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem. Chodziło prześwietlenie ewentualnych dotacji na Lux Veritatis, Uzdrowisko Termy Toruńskie, Fundacja Nasza Przyszłość, Spes (to wydawca "Naszego "Dziennika") i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Z odpowiedzi udzielonej przez szefa resortu zdrowia wynika, że tylko w ub.r. Fundacja Lux Veritatis uzyskała z resortu 421,9 tys. zł w ramach programu wieloletniego Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030. Środki przeznaczono na emisję spotów i audycji, a także na umieszczenie wątku kampanii w „Rozmowach niedokończonych” emitowanych na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Natomiast w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w 2016 roku Fundacja Lux Veritatis otrzymała 225 tys. zł, rok później - ponad 600 tys. zł, a w 2018 - 249 tys. zł. Znacznie skromniej przedstawiają się wydatki na ogłoszenia prasowe w „Naszym Dzienniku”: w 2016 roku resort zdrowia przeznaczył na to 7,2 tys. zł, zaś rok później 12,1 tys. zł.

- Pandemia, upadek diagnostyki, odwołane zabiegi, dramatyczny wzrost zgonów. A Ministerstwo ZDROWIA przelewa setki tys. fundacji T.Rydzyka. Wstydu nie mają – skomentował senator Brejza na Twitterze, publikując jednocześnie i swoje zapytanie i odpowiedź.

Na początku roku o. Tadeusz Rydzyk zaapelował o przekazywanie 1 proc. podatku na związaną z nim Fundację Nasza Przyszłość. Zaznaczył, że w czasie epidemii „także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy, trudniej jest te dzieła utrzymać”, oraz wspomniał o perspektywie Sądu Ostatecznego.

We wrześniu 2020 roku media ujawniły, że Fundacja Lux Veritatis dostała w ciągu czterech lat ponad 6 mln zł. dotacji z Fundacji PZU.

W 2019 r. przychody Fundacji Lux Veritatis zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Przychody z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc. do 13,85 mln zł, a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie. 

Z kolei Spółka Spes wydająca „Nasz Dziennik” i miesięcznik „Szlachetne Zdrowie” osiągnęła w 2019 r. wzrost przychodów o 6,3 proc. do 19,35 mln zł, a jej strata netto zmalała z 3,12 do 1,13 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Zdrowia przez pięć lat zapłaciło nadawcy TV Trwam 1,5 mln zł za promocję

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Student
Atak na naszego ks. Tadeusza R, naszego pokutnika to atak na kościół, naród, nasz kraj!
odpowiedź
User
Benek
Atak na naszego ks. Tadeusza R, naszego pokutnika to atak na kościół, naród, nasz kraj!

Ten uśmiech zamozadowolenia od ucha do ucha jest pełen podziwu.
A obecna "władzia" tylko staje na głowie aby go zaspokoić.
A nasz ojciec duchowy tylko myśli jak nie rozliczać "lux veritatis",
Fundacji która notorycznie się nie rozlicza.
odpowiedź
User
Antyfan
Po jakiego czorta promować MZ, przeznaczyliby te pieniądze na realną walkę z nowotworami!
odpowiedź