SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Trwam musi zapłacić 50 tys. zł kary. Za aprobatę dla podpalenia Tęczy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Fundację “Lux Veritatis” - nadawcę Telewizji Trwam - karę w wysokości 50 tys. zł. Stacja została ukarana za propagowanie działań sprzecznych z prawem podczas relacji z zeszłorocznego Marszu Niepodległości.

Spalona instalacja "Tęcza" na placu Zbawiciela w Warszawie. fot. PAP/Jacek TurczykArticle

Kara dotyczy programu TV Trwam z relacją z Marszu Niepodległości, który odbył się 11 listopada 2013 roku w Warszawie. KRRiT poddała ten materiał analizie, a ta wykazała, że naruszono w nim art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji. Rada uznała, że program sugerował aprobatę dla zachowań sprzecznych z prawem, pochwałę niszczenia cudzej własności w celu wyrażania własnych przekonań.

- Pokazanie przez Telewizję Trwam płonącej Tęczy na Placu Zbawiciela w Warszawie w trakcie relacji z Marszu Niepodległości w Warszawie w powiązaniu z komentarzami, które towarzyszyły temu obrazowi, mogło wywołać wrażenie aprobowania takich zachowań zarówno przez prowadzącego audycję jak i jego gościa - czytamy w komunikacie KRRiT.

Rada zwraca uwagę, że komentując fakt podpalenia Tęczy, prowadzący i goście wyrazili swoje opinie “w taki sposób iż można było odnieść wrażenie, że zniszczenie instalacji artystycznej uznają za postępowanie właściwe i społecznie usprawiedliwione, a niszczenie cudzej własności jest właściwą formą wyrażenia dezaprobaty wobec opinii i zachowań odmiennych od własnych”.

KRRiT przypomina, że “zniszczenie cudzej rzeczy zgodnie z Kodeksem karnym stanowi przestępstwo i podlega karze pozbawienia wolności”. - Zgodnie z art. 18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, nie mogą też zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminacji - podaje Krajowa Rada.

Regulator zwraca uwagę, że “przedmiotem oceny programu telewizyjnego jest całość przekazu, razem z komentarzami prowadzącego i wypowiedziami uczestników”. - Swoboda wypowiedzi nie zwalnia nadawców od odpowiedzialności za rozpowszechniane przekazy, które muszą się mieścić w ramach obowiązującego prawa - czytamy w komunikacie.

Wymierzając karę, Krajowa Rada uwzględniła przesłanki ustawowe, określone w art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. zakres i stopień szkodliwości naruszenia, możliwości finansowe nadawcy, a także fakt, że w dotychczasowej działalności programowej nadawca nie był karany.

Przypomnijmy, że to już kolejna kara dla medium związanego z o. Tadeuszem Rydzykiem w tym roku. W kwietniu br. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ukarał Radio Maryja za emisję ukrytego przekazu handlowego. Stacja musi zapłacić za to 30 tys. zł (więcej na ten temat).

Telewizja Trwam dostępna jest na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, a także w sieciach kablowych. Nielsen Audience Measurement nie monitoruje jej oglądalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TV Trwam musi zapłacić 50 tys. zł kary. Za aprobatę dla podpalenia Tęczy

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hektor
zamknąć tom sektę i jej przywódce dla mnie to tak działa otumaniają starszych i wyciągają od nich pieniądze a potem ojciec rydzyk wozi się majbahami albo on jest księdzem albo biznesmenem księdza powinna cechować skromność i pokora a w tym przypadku niema ani jednego ani drugiego
odpowiedź
User
mobi
bardzo dobrze, powinni zamknąć te telewizje, a ojca dyrektora wystrzelić na marsa
odpowiedź
User
gienek
zamknąć "tom" sektę Ty najpierw naucz się lewaku pisać!
odpowiedź