SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Trwam musi zapłacić karę za promowanie maty gorczycowej i herbaty

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył na Fundację Lux Veritatis, nadawcę Telewizji Trwam, karę w wysokości 30 tys. zł. Stacja została ukarana, bo wyemitowała treści o charakterze ukrytego przekazu handlowego.

Article

Sprawa dotyczy audycji „Jak my to widzimy, z daleka widać lepiej” nadanej na antenie Telewizji Trwam 12 października ub.r. Przeprowadzona przez KRRiT analiza tego programu wykazała, że emitowano w nim treści o charakterze ukrytego przekazu handlowego, co było naruszeniem ustawy o radiofonii i telewizji.

KRRiT w komunikacie podaje, że „trwająca ok. 29 minut audycja w całości poświęcona była produktom jednej spółki, m.in. macie gorczycowej, poduszce zawierającej łuski gryki, herbatom etc.”. To firma BioProduct Center Inc., której prezes i właściciel Stanisław Słonina był gościem programu.

Krajowa Rada podkreśla, że w audycji omawiano właściwości  tych produktów przy całkowitym pominięciu ich wad oraz produktów konkurencyjnych. Ponadto towarzyszyły temu „liczne zbliżenia kamery na poszczególne produkty oferowane przez spółkę, a dodatkowo przez znaczną część audycji prezentowana była statyczna plansza (zajmująca od jednej drugiej do jednej czwartej całości obrazu) promująca ww. produkty”.

- Prowadzący audycję wielokrotnie zachęcał swojego gościa - prezesa spółki do prezentacji i ekspozycji jeszcze innych, nie omówionych do tej pory produktów z oferty. Taki sposób przedstawiania produktów w audycji może wprowadzać odbiorców w błąd co do charakteru przekazu - czytamy w komunikacie KRRiT.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zdecydował się nałożyć na Fundację Lux Veritatis karę w wysokości 30 tys. zł. Określając jej kwotę uwzględnił on „zakres i stopień szkodliwości naruszenia oraz możliwości finansowe nadawcy”.

To już druga w ostatnim roku kara nałożona przez KRRiT na nadawcę Telewizji Trwam. W październiku ub.r. stacja została ukarana za propagowanie działań sprzecznych z prawem podczas relacji z Marszu Niepodległości w 2013 roku. Krajowa Rada dopatrzyła się, że w programie TV Trwam chwalono m.in. niszczenie cudzej własności w celu wyrażania własnych przekonań. Poskutkowało to karą w wysokości 50 tys. zł.

Za emisję ukrytych przekazów handlowych w zeszłym roku dwa razy zostało ukarane Radio Maryja, którym kieruje o. Tadeusz Rydzyk. W grudniu ub.r. regulator nałożył na nie karę 1 tys. zł za to, że o. Rydzyk na antenie rozgłośni zachęcał do reklamowania się w Telewizji Trwam.

Z kolei w kwietniu ub.r. przewodniczący KRRiT ukarał Radio Maryja za to, że w jego programie dyrektor stacji opowiadał o kierunkach jakie oferuje Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Rozgłośnia musi zapłacić za to 30 tys. zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TV Trwam musi zapłacić karę za promowanie maty gorczycowej i herbaty

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
elo!
Tadzio zapewne znowu będzie gorąco apelował o pomoc dla radyjka i telewizji, bo skąd niby wziąć pieniądze na zapłacenie kary? Bo chyba nie z prywatnego konta Rydzyka, skąd czerpie kasę na fury, prostytutki i dobre żarcie.
odpowiedź
User
toni
Pytanie skąd weźmie pieniądze,a mało to jest w naszym kraju moherów,dewotek i bigotów.o.grzyb będzie żebrał a emeryci i renciści będą dawać obleśnemu typowi.
odpowiedź
User
mradar
placic!!! i to z odsetkami! a najlepiej zakazac emisji programu na 2 tygodnie poza modlitwami o 12,15 i 21 reszta plansza z przeprosinami!
odpowiedź