SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN skarży się do sądu na bezczynność KRRiT

Mimo upływu niemal roku i wielokrotnych prób zainteresowania członków KRRiT, Krajowa Rada nie zajęła się dotąd przedłużeniem koncesji dla stacji TVN. Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, w związku z takim postępowaniem nadawca złożył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym skargę na bezczynność regulatora.

Spółka TVN czeka już na przedłużenie koncesji na nadawanie dla swojego głównego kanału już ponad dziesięć miesięcy. Obecna koncesja wygasa w kwietniu 2024 r. W kolejce czekają kolejne kanały TVN International (koniec praw nadawania: 10 lutego przyszłego roku). TVN Turbo (koncesja do 12 kwietnia 2024 r. i TVN Style (koncesja do 28 lipca 2024 r.). Spółka zabiega o przedłużenie praw do nadawania tych kanałów na kolejnych 10 lat, zaś wnioski (zgodnie z przepisami) złożone zostały na więcej rok przed wygaśnięciem koncesji. 

Sprawa rekoncesjowania TVN kilkukrotnie mogła już stanąć na posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: - Od kilku posiedzeń wnioskuję o zajęcie się tą sprawą, ale za każdym razem rada odrzuca mój wniosek, nie podając powodów - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl członek Rady, prof. Tadeusz Kowalski. - Tak było także i podczas ostatniego posiedzenie, 3 października - dodaje nasz rozmówca.

Jeszcze w lipcu br. TVN SA przekazał nam, że sprawa koncesji dla TVN powinna zakończyć się szybko. - Wniosek o przedłużenie koncesji dla kanału TVN złożyliśmy w listopadzie ubiegłego roku, zatem od ponad siedmiu miesięcy czekamy na decyzję KRRiT w tej sprawie. Wierzymy, że stanie się to niezwłocznie - mówiła wówczas portalowi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, szefowa ds. komunikacji korporacyjnej TVN Warner Bros. Discovery. Tak się jednak nie stało, a na przeszkodzie – jak twierdzi Maciej Świrski – stać ma niejasna struktura własnościowa nadawcy. Prof. Kowalski ripostuje: – Nadawca spełnił już wszystkie warunki, złożył nam też sprawozdania finansowe.

Jest skarga na bezczynność KRRiT

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, we wrześniu br. TVN SA złożył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie skargę w sprawie „bezczynności względnie przewlekłego prowadzenia postępowania przez KRRiT w sprawie wniosku o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w multipleksie drugim programu telewizyjnego o charakterze uniwersalnym na kolejny, 10-letni okres”. 

- Sprawa ta zostanie rozpoznana na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym. Jednakże do dnia dzisiejszego nie został wyznaczony termin posiedzenia – informuje Wirtualnemedia.pl. Dominik Niewirowski, zastępca kierownika sekretariatu Wydziału Informacji Sądowej WSA w Warszawie. Stacja sprawy nie komentuje. 

To już trzecia skarga nadawcy na opieszałość KRRiT. Prof. Tadeusz Kowalski mówi: - To bardzo ciekawa sprawa, niewykluczone, że WSA stwierdzi, że KRRiT działa w warunkach recydywy. 

To kolejna skarga na opieszałość

Pierwsza skarga trafiła do WSA jesienią 2021 roku, gdy przedłużało się rekoncesjonowanie kanału TVN24. TVN zwracało wówczas uwagę na to, że postępowanie KRRiT były rekordowo długie. - Postępowanie w sprawie przedłużenia koncesji TVN24 trwało ponad 19 miesięcy, nie było żadnego prawnego czy formalnego uzasadnienia dla takiej bezprecedensowej zwłoki – mówiła nam wówczas Katarzyna Issat z TVN

Ostatecznie dopiero w styczniu br. zakończyło się sądowe postępowanie: NSA przychylił się do skargi kasacyjnej b. szefa KRRiT, Witolda Kołodziejskiego. TVN24 otrzymał przedłużenie koncesji dopiero we wrześniu 2021.

Druga ze skarg trafiła do sądu jesienią 2022 roku, tym razem chodziło o rekoncesjonowanie kanału TVN 7. We wrześniu 2022 WSA uznał, że KRRiT wykazała się bezczynnością w tej sprawie, mającą „charakter rażącego naruszenia prawa”. Krajowa Rada została też zobowiązana do zwrotu TVN-owi kosztów postępowania w wysokości 597 zł. Obecny przewodniczący regulatora, Maciej Świrski, złożył skargę kasacyjną, ale ta wiosną br. została oddalona. Proces przedłużania na kolejnych 10 lat praw do nadawania dla tego kanału trwał ponad rok, w tym czasie regulator kilkukrotnie głosował tę sprawę - zawsze bezskutecznie. 

TVN na celowniku KRRiT

KRRiT prowadzi obecnie wobec TVN kilka postępowań. Pod koniec grudnia ub.r. przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie zmierzające do ukarania TVN za emisję reportażu „Siła kłamstwa” Piotra Świerczka, poświęconego badaniu katastrofy smoleńskiej w komisji Antoniego Macierewicza. 

W kwietniu ruszyło postępowanie ws. wypowiedzi prof. Barbary Engelking w „Kropce nad i” w TVN24 Moniki Olejnik. Z kolei w czerwcu przewodniczący KRRiT wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania „Szkła kontaktowego” w TVN24, w którym współprowadzący Krzysztof Daukszewicz wypowiedział transfobiczny komentarz pod adresem Piotra Jaconia. Kolejne postępowanie o charakterze wyjaśniającym dotyczy publikacji o pani Joannie z Krakowa, która trafiła do szpitala po zabiegu przerwania ciąży. 

Dołącz do dyskusji: TVN skarży się do sądu na bezczynność KRRiT

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WściekłyChopin
A kiedy KRRiT zwróci się do sądu z wnioskiem o ukaranie TVN za szkodliwe działania?
odpowiedź
User
Elżbieta Witek
No i co nam zrobicie? My rządzimy tym krajem, nam wolno wszystko!
odpowiedź
User
Ja_2023
I prawidłowo. KRRiTV robi sobie co chce, łamie procedury. Państwo bezprawia.
odpowiedź