SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skarbówka ściągnęła od TVN ponad 500 tys. zł. To skutek reportażu o Janie Pawle II

Urząd Skarbowy wyegzekwował od TVN 550 tys. zł grzywny nałożonej przez szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. reportażu „Franciszkańska 3” o Janie Pawle II i pedofilii. Stało się to, mimo że nadawca odwoła się od tej kary do sądu.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

O efektach działań skarbówki w tej sprawie przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski poinformował w środę na platformie X.

- Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA (decyzja 4/DPz/2024). (Sprawa reportażu Franciszkańska 3) - napisał.

Dlaczego szef KRRiT ukarał TVN

W środę w zeszłym tygodniu Maciej Świrski poinformował, że skierował do postępowania egzekucyjnego grzywnę, którą nałożył na nadawcę TVN24 za reportaż „Franciszkańska 3”.

- Ponieważ nadawca TVN SA nie uiścił w terminie kary pieniężnej w wysokości 550 tys. zł wymierzonej za naruszenie art 18 ust. 1 i 2 ustawy o rtv w audycji "Franciszkańska 3" podjąłem decyzję o windykacji dla Skarbu Państwa należności budżetowych ze strony ukaranej - napisał na platformie X.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Do wpisu dołączył skan potwierdzającego to tytułu wykonawczego. Stwierdził, że TVN nie odwołał się do sądu od nałożonej kary.

Naczelny TVN24 reaguje na działania szefa KRRiT

Michał Samul, redaktor naczelny TVN24 i „Faktów” TVN, w komunikacie opublikowanym w piątek przypomniał, że nadawca odwołał się do grzywny nałożonej w sprawie „Franciszkańskiej 3”.

- Uważamy, że decyzja przewodniczącego nie ma podstaw, godzi w wolność mediów i jest próbą wprowadzenia cenzury. Zawsze będziemy bronić naszych dziennikarzy - podkreślił.

CZYTAJ TEŻ: Maciej Świrski znów ukarał TVN24. Za wulgaryzm sprzed 11 miesięcy

Zdaniem Michała Samula „domaganie się zapłacenia kary finansowej bez prawomocnej decyzji to kolejna próba zastraszenia nie tylko nas, ale wielu innych redakcji”, która stanowi też „zagrożenie dla prawa widzów do informacji”.

"Bielmo. Franciszkańska 3" o Janie Pawle II i pedofilii

Reportaż „Franciszkańska 3” to kolejny materiał z serii Marcina Gutowskiego „Bielmo” dotyczącej pedofilii wśród duchownych. Premierowo został wyemitowany w „Czarno na białym” w TVN24 6 marca ub.r., przyciągając prawie 1,1 mln widzów.

CZYTAJ TEŻ: TVN24 liderem, TVP Info w dół o 72 proc. Rosną TV Republika i wPolsce.pl

W reportażu opisano okres, w którym Karol Wojtyła, przed wyborem w 1978 roku na papieża, przez 20 lat był kolejno biskupem i arcybiskupem krakowskim. Marcin Gutowski rozmawiał z ofiarami księży pedofilów służących wówczas w tym regionie. Jeden z mężczyzn stwierdził, że osobiście informował Wojtyłę o księdzu dopuszczającym się pedofilii. Z relacji świadków i dokumentów kościelnych wynika, że duchowni, których dotyczyły takie sygnały, byli przenoszeni w inne miejsca.

Zaraz po emisji reportaż Marcina Gutowskiego skrytykowało wielu polityków Zjednoczonej Prawicy na czele z premierem Mateuszem Morawieckim. Autorowi zarzucono, że materiał jest nierzetelny, oparty jedynie na dokumentach SB. Posłowie przyjęli zaproponowaną przez PiS i PSL uchwałę o ochronie dobrego imienia Jana Pawła II, a MSZ zaprosił na rozmowę ambasadora USA w Polsce (grupa TVN od ośmiu lat ma amerykańskiego właściciela, obecnie należy do Warner Bros. Discovery).

Grzywnę za reportaż szef Krajowej Rady nałożył na początku marca br. Jak informowaliśmy, ekspertyzy krytyczne dla materiału Gutowskiego przygotowali na zlecenie KRRiT językoznawczyni dr hab. prof. UW Anna Cegieła, historyk dr Piotr Gontarczyk i medioznawczyni dr Klaudia Rosińska, związana z Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Jeśli kara zostanie podtrzymana przez sąd, będzie to najwyższa prawomocna grzywna od KRRiT dla TVN. 

Dołącz do dyskusji: Skarbówka ściągnęła od TVN ponad 500 tys. zł. To skutek reportażu o Janie Pawle II

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Do TVNu
Widzom należą się wyjaśnienia: czy odwołanie zostało wniesione w terminie?
Jeśli nie, to dlaczego?
Czy TVN wycofuje się z tez zawartych w reportażu?
Oczekuję poważnego traktowania widzów.
odpowiedź
User
Do TVNu
Widzom należą się wyjaśnienia: czy odwołanie zostało wniesione w terminie?
Jeśli nie, to dlaczego?
Czy TVN wycofuje się z tez zawartych w reportażu?
Oczekuję poważnego traktowania widzów.
odpowiedź
User
1245
Czy TVN ordynarnie kłamał, poniżał Papieża i pluł Katolikom w twarz???
odpowiedź