SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT nasyła komornika na TVN. Pokłosie kary za reportaż o Janie Pawle II

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski skierował na drogę postępowania egzekucyjnego sprawę kary dla TVN za reportaż „Franciszkańska 3”. Zgodnie z decyzją szefa Krajowej Rady nadawca ma zapłacić 550 tys. zł.  

Ujęcie z reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3"Ujęcie z reportażu Marcina Gutowskiego

„Ponieważ nadawca TVN SA nie uiścił w terminie kary pieniężnej w wysokości 550 tys. zł wymierzonej za naruszenie art 18 ust. 1 i 2 ustawy o rtv w audycji "Franciszkańska 3" podjąłem decyzję o windykacji dla Skarbu Państwa należności budżetowych ze strony ukaranej” – oświadczył w serwisie X w środowe popołudnie Maciej Świrski.

Z udostępnionego dokumentu wynika, że KRRiT zamierza ściągnąć przez komornika obok 550 tys. kary odsetki w kwocie 3496 zł.

W marcu tego roku Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ukarał TVN kwotą 550 tys. za reportaż „Bielmo. Franciszkańska 3” autorstwa Marcina Gutowskiego pokazany w TVN24 wiosną ub.r. W uzasadnieniu stwierdzono, że materiał dziennikarza był oparty na materiałach Służby Bezpieczeństwa okresu PRL (donosach uzyskiwane przez SB), bez sprawdzenia innych zbiorów dokumentacyjnych.

Nadawca odwołał się od grzywny. - Kara finansowa dla TVN24 jest kolejną próbą zastraszenia naszej i wielu innych redakcji. Stanowi zagrożenie dla prawa widzów do informacji - podkreślał w marcu Michał Samul, naczelny stacji.

O czym jest "Bielmo. Franciszkańska 3"

Reportaż „Franciszkańska 3” to kolejny materiał z serii Marcina Gutowskiego „Bielmo” dotyczącej pedofilii wśród duchownych. Premierowo został wyemitowany w „Czarno na białym” w TVN24 6 marca ub.r., przyciągając prawie 1,1 mln widzów.

W reportażu opisano okres, w którym Karol Wojtyła, przed wyborem w 1978 roku na papieża, przez 20 lat był kolejno biskupem i arcybiskupem krakowskim. Marcin Gutowski rozmawiał z ofiarami księży pedofilów służących wówczas w tym regionie. Jeden z mężczyzn stwierdził, że osobiście informował Wojtyłę o księdzu dopuszczającym się pedofilii. Z relacji świadków i dokumentów kościelnych wynika, że duchowni, których dotyczyły takie sygnały, byli przenoszeni w inne miejsca.

Zaraz po emisji reportaż Marcina Gutowskiego skrytykowało wielu polityków Zjednoczonej Prawicy na czele z premierem Mateuszem Morawieckim. Autorowi zarzucono, że materiał jest nierzetelny, oparty jedynie na dokumentach SB. Posłowie przyjęli zaproponowaną przez PiS i PSL uchwałę o ochronie dobrego imienia Jana Pawła II, a MSZ zaprosił na rozmowę ambasadora USA w Polsce (grupa TVN od ośmiu lat ma amerykańskiego właściciela, obecnie należy do Warner Bros. Discovery).

Dołącz do dyskusji: KRRiT nasyła komornika na TVN. Pokłosie kary za reportaż o Janie Pawle II

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abi
Jest wyrok, nie ma zapłaty - no to jedziemy z komornikiem!
Ale, ale - czekajmy, bo to amerykańce, a od nich nie wolno.
No dobra. w reklamach się im odda.
odpowiedź
User
Rodack
A kto wyśle komornika, żeby ściągnął od Świra kasę z naszych abonamentów?
odpowiedź
User
mike
Jest wyrok, nie ma zapłaty - no to jedziemy z komornikiem!


Gdzie napisano, że jest wyrok? TVN odwołał się od nałożonej kary i nie było prawomocnego wyroku przez co komornik może za nielegalne działanie spaść ze schodów na ten przyład.
odpowiedź