SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marek Suski: TVN mało wiarygodny, powinien brać wzór z TVP

Według posła PiS Marka Suskiego nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji nie jest wymierzona w TVN ani nie wpłynie na relacje Polski i USA. - Nie zamierzamy tłamsić wolności mediów - twierdzi Suski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Marek SuskiArticle

Projekt nowelizacji ustawy radiofonii i telewizji został złożony przez grupę posłów PiS na czele z Markiem Suskim w środę wieczorem. Zakłada on doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Proponowane przepisy skrytykowało wielu polityków opozycji, dziennikarzy i organizacji. Powszechnie ocenia się, że są wymierzone w Grupę TVN, która od sześciu lat ma amerykańskiego właściciela.

Suski: "nie chcemy likwidować TVN"

Poseł Marek Suski na łamach "Rzeczpospolitej" przekonuje, że nowela ustawy o radiofonii i telewizji "nie jest pisana przeciwko TVN". - Nie chcemy likwidować tej stacji. Nie zamierzamy tłamsić wolności mediów - twierdzi Suski.

Poseł pytany o powód nagłego zaproponowania projektu, poseł Suski po raz kolejny przekonywał, że chodzi o ochronę przed atakami hakerskimi. - Żeby bronić się przed przeniesieniem tego rodzaju ataków w przestrzeń medialną, należy wprowadzić przepisy, które będą zapobiegać dalszej ekspansji tym, którzy nie są nam przyjaźni - mówi dla "Rz" poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem posła ustawa nie jest niekorzystna dla TVN, która walczy obecnie o przedłużenie koncesji na nadawanie przez TVN24.

- Nie wiem na jakiej podstawie stawiana jest teza o likwidacji stacji. Nie ma w ustawie zakazu prowadzenia tych stacji, a długi okres vacatio legis to 30 dni do wejścia ustawy w życie po uchwaleniu plus przejściowy sześciu miesięcy - mówi w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" Marek Suski.

Suski nie ukrywa, że krytycznie ocenia TVN. - Wielokrotnie spotykałem się z tym, że w TVN mijano się z prawdą. Ta stacja jest mało wiarygodna - powiedział. Zgodził się z tezą, że TVN powinien brać wzór z Telewizji Polskiej.

Suski: TVN to nie są Stany Zjednoczone

W poniedziałkowym "Graffiti" w Polsat Newsn Suski był gościem Marcina Fijołka. Po raz kolejny zapewniał, że nowela ustawy o radiofonii i telewizji "wcale nie odnosi się do TVN-u". - To tylko interpretacja tych, którzy niekoniecznie dobrze odczytują dobrze intencje tej ustawy - mówił w Polsacie News Marek Suski.

- [W ustawie] jest mowa tylko o tym, że partnerzy z obszaru europejskiego powinni mieć udziałowców z obszaru europejskiego. Tym samym, chronimy obszar UE i to jest zgodne z traktatami, które podpisywaliśmy, wchodząc do Unii Europejskiej. - argumentował poseł PiS. - TVN to nie są Stany Zjednoczone, to straszenie Polaków - powiedział poseł na odpowiedzi na pytanie, czy nowelizacja "LexTVN" nie pogorszy relacji Polski z USA. - Liczymy na to że nasze strategiczny partner będzie respektować nasze prawa - dodał Marek Suski.

Marek Suski namawia zwolenników PiS do demonstracji

W sobotę podczas Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Marek Suski ocenił, że w tej sprawie mogłyby się odbyć manifestacje poparcia zwolenników obecnego obozu rządzącego. - Mam do państwa ogromną prośbę: od kiedy rządzi PiS to mamy mnóstwo demonstracji wściekłych błyskawic, grup nacisku, które chciały nas wyrzucić z okien. My potrzebujemy takiego wsparcia od państwa: parlamentarzyści, naród polski, klub parlamentarny - stwierdził.

PiS nie zamierza wycofać się z "LexTVN"

Zgłoszony projekt nowelizacji krytycznie ocenili przedstawiciele administracji Stanów Zjednoczonych. - USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji" - napisał w czwartek na Twitterze Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady USA w Polsce.

- W silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Różnorodne głosy i niezależne punkty widzenia informują społeczeństwo i pociągają do odpowiedzialności - są niezbędne dla demokracji, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych - stwierdził w piątek Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu.

- Pewnie nie wycofamy się pod naciskiem Stanów Zjednoczonych. Jeżeli nie będzie można przeprowadzić tej ustawy, to tylko dlatego, że nie będzie większości w Sejmie - skomentował Marek Suski.

TVN stara się o nową koncesje dla TVN24

TVN jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji TVN24, która wygaśnie pod koniec września br. Niedawno informowaliśmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wysłała do TVN Grupy Discovery zapytanie w związku ze strukturą właścicielską. Zgodnie z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji "udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki nie może przekraczać 49 proc." Wyjątek stanowią firmy i osoby z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Nie należą do niego Stany Zjednoczone, a właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, który w przyszłym roku sfinalizuje fuzję z również amerykańskim koncernem Warner Media. Discovery kontroluje jednak TVN nie przez amerykańską spółkę, tylko przez Polish Television Holding BV, zarejestrowaną w Niderlandach, a więc kraju wchodzącym w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W ustawie o radiofonii i telewizji jest mowa o tym, że siedziba zagranicznego podmiotu musi znajdować się w EOG.

Szef TVN24 Michał Samul w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonywał, że nie ma żadnych przesłanek, aby koncesja dla jego stacji nie została przedłużona. Przyznał jednak, że stacja jest gotowa na "różne warianty", gdyby stało się inaczej. Wśród nich jest zapewne koncesja w innym kraju Unii Europejskiej. Na przykład w Holandii lub Czechach, co praktykują już niektórzy nadawcy.

Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media niedawno sugerował, że takie działania nie będą potrzebne, bo koncesja powinna zostać przedłużona. Przekonywał, że spółka powstała po połączeniu sił Warner Media i Discovery raczej nie zostanie nowym właścicielem TVN. - Będzie razem z TVN w tej samej globalnej grupie kapitałowej, ale prawdopodobnie bez jakiegokolwiek stosunku zależności. Jeżeli moje rozumienie planowanej transakcji jest poprawne, nie powinna ona wpłynąć w żadnym stopniu na proces przyznawania koncesji dla TVN24. Co do samego połączenia sił dwóch globalnych gigantów medialnych, regulatorem który będzie mógł się sprawie dokładniej przyjrzeć, szczególnie na rynku polskim, jest raczej UOKiK niż KRRiT - stwierdził Urban w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

TVN od 2015 roku w rękach Amerykanów

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Na horyzoncie jest kolejna fuzja: w połowie maja br. zapowiedziano połączenie Discovery z WarnerMedia należącym obecnie do telekomu AT&T. Transakcja ma zostać sfinalizowana w połowie 2022 roku.

Dołącz do dyskusji: Marek Suski: TVN mało wiarygodny, powinien brać wzór z TVP

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krzysiek 36
Prawda jest taka że w TVP to już dawno przestało to być dziennikarstwo.
odpowiedź
User
tadzizna
Z cyklu "Marzyciele", dziś Marek Suski....
odpowiedź
User
lis
Suski zamilcz, nie rób z siebie jeszcze większego niż jesteś.
odpowiedź