SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN kupuje największy portal w Polsce

TVN zawarł z ITI Media Group N.V. przedwstępną, warunkową umowę nabycia 100 proc. udziałów w Grupie Onet PH BV za 1,092 mld zł.

"Cena za 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Grupa Onet Poland Holding B.V. (właściciel 82 proc. akcji Grupy Onet.pl) została określona w wysokości 1.092.704.085 zł. W przeliczeniu daję to kwotę 165 zł za jedną akcję spółki Grupa Onet.pl" - napisano w komunikacie.

TVN zamierza objąć swoją ofertą wszystkich akcjonariuszy Grupy Onet. Po sfinalizowaniu transakcji z ITI, posiadając rekomendację zarządu Grupy Onet, TVN ogłosi publiczne wezwanie skierowane do wszystkich akcjonariuszy Grupy Onet po cenie 165 zł za akcję i w wyniku tego wezwania zamierza objąć 100% kapitału Onet.

"Przedwstępna umowa nabycia 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Grupy Onet Poland Holding BV została zawarta pod warunkiem zawieszającym, że podczas przeprowadzenia analizy prawnej i księgowej spółek Grupa Onet Poland Holding BV oraz Grupa Onet.pl SA nie zostaną zidentyfikowane oraz nie nastąpią istotne zmiany wpływające na wartość spółek Grupa Onet Poland Holding BV lub Grupa Onet.pl SA" - napisano w komunikacie.

Spółka podała, że przedwstępna warunkowa umowa nabycia 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Grupy Onet Poland Holding BV wygasa w razie niezawarcia umowy ostatecznej do dnia 1 sierpnia 2006 r.

- Dzięki połączeniu sił wiodącej stacji telewizyjnej i wiodącego portalu w Polsce zyskamy bezpośredni dostęp do najszybciej rozwijającego się segmentu rynku reklamowego i unikalną szansę transformacji anonimowych widzów w dobrze znanych abonentów i społeczności internetowe. Onet daje nam od razu solidną bazę do oferowania usług na interaktywnym rynku reklamowym a połączona firma jest w doskonałej pozycji do wykorzystania szans, które nadejdą wraz z procesem konwergencji mediów - powiedział Piotr Walter, prezes TVN.

Rynek reklamy internetowej w Polsce rośnie niezwykle dynamicznie. W 2005 r. jego wartość wzrosła o 59% do 138 mln zł. Udział reklamy internetowej w całym rynku reklamowym stanowił zaś zaledwie 3% w 2005 r. podczas gdy czas przeznaczony na konsumpcję internetu dynamicznie rośnie. Według badań Interactive Advertising Bureau Polska, oczekuje się, że rynek reklamy internetowej w Polsce będzie wzrastał o niemal 50% rocznie w latach 2005-2008.
Onet jest liderem na rynku polskich portali internetowych, posiada 9,5 miliona unikalnych użytkowników i ma 37% udział w rynku reklamy internetowej. Onet odnotował przychody gotówkowe w wysokości 71 mln zł w 2005 r., z których 78% pochodziło ze sprzedaży reklam internetowych, a 22% z opłat subskrypcyjnych. Model biznesowy Onetu jest bardzo rentowny i skalowalny, spółka osiągnęła 45% gotówkową marżę EBITDA w 2005 r. i planuje liczne projekty, włączając vortale i społeczności internetowe, jak na przykład  serwis randkowy Sympatia.pl.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani łącząc nasze siły z TVN w celu wykorzystania całego potencjału naszych platform, treści i marek. Nasz utalentowany zespół wniesie technologiczny know-how i innowacyjną kulturę, dzięki której zbudowaliśmy największą społeczność internetową w Polsce.. Zdolność TVN do przyciągania widzów i dostarczania interesującej oferty programowej wzmocni naszą zdolność do dostarczania naszym użytkownikom zawartości multimedialnej i serwisów interaktywnych następnej generacji. Połączona firma jest w unikalnej pozycji, aby kreować wartość poprzez realizowanie całego potencjału leżącego w konwergencji mediów - dodał Łukasz Wejchert, prezes Onet.

W świetle transakcji program zakupu akcji własnych TVN zostanie zawieszony. Wskaźnik długu netto do EBITDA pro forma po zakupie 100% Grupy Onet wzrośnie z 2,6x do 3,0x (EBITDA za ostatnie 12 miesięcy zakończone 31 marca 2006 r.).

Komentując tę transakcję, Karen Burgess Wice Prezes ds. Finansowych TVN S.A. powiedziała: 'Zakupując od ITI udziały w Grupie Onet zamieniamy niegotówkowe aktywo, jakim jest obligacja ITI Media na udziały w szybko rosnącej spółce, która wygenerowała 22 miliony zł wolnych przepływów pieniężnych w 2005 r.”

Łukasz Wejchert ma zostać Wice Przewodniczącym Zarządu TVN S.A. zaś Jarosław Potasz wejdzie w skład Zarządu Grupy Onet. Obaj będą nadal zajmowali swoje
dotychczasowe stanowiska Łukasz Wejchert – Prezesa Grupy Onet i Jarosław Potasz – członka Zarządu TVN S.A.

TVN, Grupa Onet Poland Holding BV oraz Grupa Onet.pl SA należą do grupy kapitałowej ITI.

W poniedziałek cena akcji Grupy onet.pl wzrosła na GPW o 2,2 proc. do 139 zł.

Dołącz do dyskusji: TVN kupuje największy portal w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl