SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVN pozwany, bo nie chce sprostować przez 17 minut informacji o e-papierosach w „Dzień dobry TVN”

Sieć sprzedaży e-papierosów eSmokingWorld pozwała stację TVN, domagając się wyemitowania ponad 17-minutowego sprostowania informacji o e-papierosach podanych w „Dzień dobry TVN”. TVN tłumaczy, że jest to program rozrywkowy, więc nie dotyczą go przepisy o sprostowaniu.

Edward Miszczak, fot. TVN Article

Interwencja eSmokingWorld dotyczy rozmowy prowadzących „Dzień dobry TVN” z kardiologiem Piotrem Gryglasem o skutkach używania elektronicznych papierosów wyemitowanej 5 stycznia br. Firma nie ma zastrzeżeń do samych wypowiedzi dziennikarzy i gościa, tylko do informacji w zapowiedzi wywiadu oraz komunikatów emitowanych na pasku (np. „E-papierosy coraz groźniejsze” i „Substancja zawarta w e-papierosach może doprowadzić do śmierci”).

Spółka chciała, żeby TVN wyemitował w „Dzień dobry TVN” sprostowanie tych informacji, które będzie trwać aż ponad 17 minut. Nadawca odmówił, tłumacząc - w piśmie sygnowanym przez Edwarda Miszczaka, członka zarządu ds. programowych - że „Dzień dobry TVN” to program rozrywkowy, a takie programy „są wyłączone z zakresu obowiązywania normy prawa prasowego nakazującej sprostowanie informacji nieprawdziwych lub niespójnych”.

W tej sytuacji eSmokingWorld złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciw TVN, w którym domaga się od stacji emisji 17-minutowego sprostowania.

W komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl firma kpi z tłumaczenia Edwarda Miszczaka. - W świetle tej unikalnej  interpretacji prawa prasowego, miliony telewidzów „Dzień dobry TVN”, dla których program jest źródłem informacji, w tym wielu eksperckich, może czuć się zrobione w przysłowiowego konia… - komentuje Jerzy Jurczyński rzecznik prasowy eSmokingWorld.

Od września do grudnia ub.r. „Dzień dobry TVN” oglądało średnio 590 781 widzów (według danych Nielsen Audience Measurement - zobacz szczegóły).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN pozwany, bo nie chce sprostować przez 17 minut informacji o e-papierosach w „Dzień dobry TVN”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
antyTVN
Widać hipokryzję TVN
69 25
odpowiedź
User
Karol
Nazbierało się, afera za aferą.
48 16
odpowiedź
User
ZREC
Ja tego dziadostwa nie oglądam i mam spokojną głowę.
30 14
odpowiedź
User
Jupix
Cudowne tłumaczenie. Proponuję panu Latkowskiemu teraz, żeby ogłosił, że "Wprost" to tytuł całkowicie rozrywkowy - i też będzie miał z głowy wszelką odpowiedzialność za to co pisze. I żeby p. Miszczak rozszerzył "rozrywkowość" w TVN z "Dzień dobry TVN" na całą ramówkę, włącznie z "Faktami", to i ze sprawą Durczoka będzie miał spokój... W ogóle wszystkie media obejmijmy taką formułą. Ale zaraz, zaraz - czy przypadkiem większość już nie podpada pod (zresztą wyjątkowo mizerną) rozrywkę...? :(
32 14
odpowiedź
User
dobry wybór
W tworzeniu własnego prawa są dobrzy.
Własne prawo pracy, własne zasady moralne, własne gwiazdy. Oto cała stacja tefałen.
Ludzie - jest wybór - przycisk na pilocie albo wręcz sortowanie i aktualizacja listy programów ale to już we własnym - swoim telewizorze.
20 14
odpowiedź