SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN wyprodukuje dokumenty dla Discovery Science na rynek międzynarodowy

W 2019 roku Grupa TVN i Discovery Polska wyprodukuje filmy dokumentalne i programy dla światowego kanału Discovery Science, takie jak „Bizzare Post-Soviet Architecture” i „Underwater Wrecks”. Za rok ekipa produkcyjna z Polski zrealizuje dokument o technologiach wykorzystywanych przy transmisji Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Siedziba TVNArticle

- Fuzja z Discovery dała zespołom z grupy TVN możliwość wejścia na nowe rynki. Produkcja dla kanału Discovery Science stanowi kolejny etap budowania w Polsce międzynarodowego studia produkcyjnego - wyjaśnia Dorota Eberhardt, international programming director w Grupie TVN i Discovery Polska.

Jeszcze w tym roku powstaną pilotażowe odcinki programów „Bizzare Post-Soviet Architecture”, który przybliży historię budowli byłego bloku wschodniego (m.in. katowickiego Spodka czy zawieszonego na skale Ministerstwa Transportu w Tbilisi), oraz „Underwater Wrecks”. Ta druga produkcja opowie o wrakach okrętów z czasów II Wojny Światowej leżących na dnie Bałtyku. Programy trafią do Discovery Science na zagraniczne rynki.

Z kolei w 2020 roku, na kilka tygodni przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, zostanie wyemitowany 3-odcinkowy dokument pod roboczym tytułem „Tokyo Engineering” prezentujący najnowsze technologie wykorzystywane przez organizatorów tego wydarzenia sportowego.

Widzowie będą mogli śledzić pracę robotów obsługujących wioskę olimpijską, a także zobaczyć latający samochód, który zapali znicz. Film przedstawi m.in. produkcję medali ze zutylizowanych telefonów komórkowych czy tworzenie aplikacji tłumaczącej symultanicznie język japoński na wszystkie języki świata.

- Nasze propozycje zostały ocenione jako najciekawsze spośród kilkunastu innych światowych projektów. Wyróżnia nas pasja, pomysłowość oraz innowacyjne podejście do realizacji programów. Produkcję i postprodukcję zapewniamy na światowym poziomie. Wierzę, że przed nami kolejne, interesujące możliwości i nowe wyzwania - podkreśla Przemysław Kwiatkowski, dyrektor kanałów factual Grupy TVN i Discovery Polska.

Przypomnijmy, że w 2018 roku Grupa TVN wyprodukowała w Europie odcinki programu „Mediterranean Life”, który na początku bieżącego roku trafił na rynek międzynarodowy, m.in. na antenę amerykańskiego kanału HGTV.

Jest to kolejna produkcja TVN na rynku międzynarodowym. W 2017 roku w Stanach Zjednoczonych kanał HGTV wyemitował trzynaście odcinków serii „House Hunters International”, skierowanej dla tej samej widowni. Format trafił do ponad 70 krajów. TVN realizował program m.in. w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Malcie.

Discovery Science to kanał tematyczny poświęcony naukom ścisłym i przyrodniczym. Nadaje filmy dokumentalne oraz programy popularnonaukowe. Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w lutym br. udział Discovery Science w rynku telewizyjnym wyniósł 0,25 proc.

TVN jednostką produkcyjną na cały świat

Na przestrzeni kolejnych lat TVN ma spełniać zadania globalne i obsługiwać inne rynki, na których działa Discovery. Prezes TVN i Discovery Polska Piotr Korycki wyjaśniał podczas tegorocznej Międzynarodowej Konferencji PIKE w Łodzi, że cały czas wzrasta rola TVN jako centrum produkcyjnego programów na światowe rynki. Tak ma być w kolejnych latach.

- Polska po połączeniu TVN i Discovery jest największym - po USA - rynkiem światowym. Już zaczęliśmy produkcję kontentu nie tylko na potrzeby naszych kanałów i międzynarodowych kanałów Discovery i Scripps, ale także dla amerykańskich wersji kanałów HGTV czy Food. Wyprodukowaliśmy dotąd dwie serie audycji, które trafiły na amerykański rynek i odniosły tam sukces, wyprodukowaliśmy wiele krótkich treści digital o gotowaniu, podróżach i domach. Mamy mnóstwo formatów, których jesteśmy właścicielami, w tym ponad dwadzieścia-kilka formatów fabularnych i ponad 50 faktualowych i lifestylowych. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem ze strony Discovery. TVN wniósł to do stołu jako hub produkcyjny, duże centrum kompetencji i jeden z największych rynków - wyjaśnia prezes TVN i Discovery.

- Jesteśmy jednym z największych producentów polskich treści na świecie. Poza newsami produkujemy ponad 4000 godzin premier co roku na polskim rynku i dla polskich widzów. Ten kontent wykorzystujemy później nie tylko w kanałach liniowych i cyfrowych, w Playerze i VOD, ale jesteśmy także największym sprzedawcą polskiego kontentu na świecie - opisuje Piotr Korycki.

W przyszłości wzrost przychodów z tej gałęzi produkcji

Czy z czasem część produkcyjna będzie generowała znaczną część przychodów firmy w Polsce? - Liczę, że ten wskaźnik będzie rósł. Natomiast przychody TVN Discovery w Polsce oparte są bardzo silnie na dystrybucji kablowo-satelitarnej i reklamie - odpowiada prezes.

- Jest jeden duży kanał naziemny i trzy mniejsze kanały, również kanały tematyczne generują wysokie przychody z reklamy. Natomiast po połączeniu nieco wzrósł udział przychodów z kabla, bo Discovery było silnie oparte na kablu. Nadal reklama, dystrybucja i kontent - ta kolejność generowania przychodów utrzyma się jeszcze przez kilka lat - podkreśla.

Warto przypomnieć, że potencjał w TVN jako centrum produkcyjnym na rynki międzynarodowe dostrzegał w 2017 roku jej poprzedni właściciel Scripps. Ówczesny przewodniczący rady nadzorczej TVN Kenneth W. Lowe, były prezes i CEO Scripps Networks Interactive, podkreślał, że polski nadawca może stać się taką platformą. Po przejęciu TVN przez Discovery zwrócili na to samo uwagę eksperci, pytani przez Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: TVN wyprodukuje dokumenty dla Discovery Science na rynek międzynarodowy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
H
Znowu sety PR, jak przed startem kanału TVN International, który wykitowal po 9 miesiącach.
odpowiedź