SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN przeprasza warszawski Caritas za reportaż w „Uwadze”

Telewizja TVN przegrała proces o ochronę dóbr osobistych z Caritas Archidiecezją Warszawską oraz wicedyrektorką tego oddziału. Stacja musi przeprosić za podanie nieprawdziwych informacji w reportażu Tomasza Patory oraz zapłacić 10 tys. zł na konto organizacji. Wyrok jest prawomocny.

Article

W zaskarżonym przez warszawski Caritas materiale Tomasza Patory, wyemitowanym 10 lutego 2010 roku w programie „Uwaga” TVN, podano, że wicedyrektor oddziału Barbara Czarnocka kupiła od kierowanej przez siebie organizacji posiadłość płacąc za nią jedynie 10 tys. zł. Dom o wielkości ponad sześciu tys. metrów miały podarować Caritas na cele charytatywne dwie starsze kobiety. Patora powoływał się w materiale na byłych pracowników oddziału, którzy wystąpili w reportażu jako anonimowi informatorzy.

Zarząd Caritas AW po emisji programu „Uwaga” wydał oświadczenie, w którym zapowiedział złożenie do sądu pozwu przeciwko TVN. - Program został nagrany i zmontowany pod z góry założoną tezę, z pogwałceniem zasad rzetelności dziennikarskiej - napisano w oświadczeniu. - Wobec tajnych informatorów właściwym będzie powiadomienie organów ścigania o naruszeniu prawa - dodano.

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrujący sprawę o ochronę dóbr osobistych, toczącą się z powództwa Barbary Czarnockiej oraz Caritas Archidiecezji Warszawskiej, w dniu 29 maja 2013 roku przyznał rację powodom i zobowiązał TVN do usunięcia reportażu ze strony internetowej „Uwagi”, a także opublikowania przeprosin na stronie magazynu oraz przed emisją odcinka na antenie. Sąd nakazał również wpłatę kwoty 10 tys. zł. na rzecz Caritas Polska i zwrot kosztów procesu powodom.

Stacja odwołała się od wyroku pierwszej instancji, jednak 20 grudnia br. Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił apelację.

Przeprosiny zostały opublikowane na stronie internetowej programu „Uwaga” 23 grudnia br. późnym wieczorem. W treści oświadczenia napisano, że TVN przeprasza Caritas Archidiecezji Warszawskiej oraz zastępcę dyrektora Barbarę Czarnocką „za naruszenie dóbr osobistych w postaci dobrego imienia poprzez opublikowanie w programie „Uwaga” z dnia 10 lutego 2010 r. nieprawdziwych informacji co do nabycia przez kierownictwo Caritas Archidiecezji Warszawskiej nieruchomości po zaniżonej cenie”.

Materiał Tomasza Patory nie został usunięty z archiwum reportaży na stronie internetowej uwaga.tvn.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN przeprasza warszawski Caritas za reportaż w „Uwadze”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tarpan
Dlaczego mnie to nie dziwi? ;-)
odpowiedź
User
Roman
bo jesteś koniem?
odpowiedź
User
Jan
Ile kłamstwa, ktore podała TVN im sie upiekło.
Bravo dla Sadu za sprawiedliwość, tylko dlaczego taka mała suma.
odpowiedź
User
WDR
gnojki
odpowiedź
User
Zbee
Szanuj zdrowie - wyłącz TVN!
odpowiedź