SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN przeprasza warszawski Caritas za reportaż w „Uwadze”

Telewizja TVN przegrała proces o ochronę dóbr osobistych z Caritas Archidiecezją Warszawską oraz wicedyrektorką tego oddziału. Stacja musi przeprosić za podanie nieprawdziwych informacji w reportażu Tomasza Patory oraz zapłacić 10 tys. zł na konto organizacji. Wyrok jest prawomocny.

TVN Uwaga to codzienny program, prezentujący interwencyjne reportaże Fot. ArchiwumArticle

W zaskarżonym przez warszawski Caritas materiale Tomasza Patory, wyemitowanym 10 lutego 2010 roku w programie „Uwaga” TVN, podano, że wicedyrektor oddziału Barbara Czarnocka kupiła od kierowanej przez siebie organizacji posiadłość płacąc za nią jedynie 10 tys. zł. Dom o wielkości ponad sześciu tys. metrów miały podarować Caritas na cele charytatywne dwie starsze kobiety. Patora powoływał się w materiale na byłych pracowników oddziału, którzy wystąpili w reportażu jako anonimowi informatorzy.

Zarząd Caritas AW po emisji programu „Uwaga” wydał oświadczenie, w którym zapowiedział złożenie do sądu pozwu przeciwko TVN. - Program został nagrany i zmontowany pod z góry założoną tezę, z pogwałceniem zasad rzetelności dziennikarskiej - napisano w oświadczeniu. - Wobec tajnych informatorów właściwym będzie powiadomienie organów ścigania o naruszeniu prawa - dodano.

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrujący sprawę o ochronę dóbr osobistych, toczącą się z powództwa Barbary Czarnockiej oraz Caritas Archidiecezji Warszawskiej, w dniu 29 maja 2013 roku przyznał rację powodom i zobowiązał TVN do usunięcia reportażu ze strony internetowej „Uwagi”, a także opublikowania przeprosin na stronie magazynu oraz przed emisją odcinka na antenie. Sąd nakazał również wpłatę kwoty 10 tys. zł. na rzecz Caritas Polska i zwrot kosztów procesu powodom.

Stacja odwołała się od wyroku pierwszej instancji, jednak 20 grudnia br. Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił apelację.

Przeprosiny zostały opublikowane na stronie internetowej programu „Uwaga” 23 grudnia br. późnym wieczorem. W treści oświadczenia napisano, że TVN przeprasza Caritas Archidiecezji Warszawskiej oraz zastępcę dyrektora Barbarę Czarnocką „za naruszenie dóbr osobistych w postaci dobrego imienia poprzez opublikowanie w programie „Uwaga” z dnia 10 lutego 2010 r. nieprawdziwych informacji co do nabycia przez kierownictwo Caritas Archidiecezji Warszawskiej nieruchomości po zaniżonej cenie”.

Materiał Tomasza Patory nie został usunięty z archiwum reportaży na stronie internetowej uwaga.tvn.pl.

Dołącz do dyskusji: TVN przeprasza warszawski Caritas za reportaż w „Uwadze”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tarpan
Dlaczego mnie to nie dziwi? ;-)
odpowiedź
User
Roman
bo jesteś koniem?
odpowiedź
User
Jan
Ile kłamstwa, ktore podała TVN im sie upiekło.
Bravo dla Sadu za sprawiedliwość, tylko dlaczego taka mała suma.
odpowiedź