SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN Grupa Discovery i Emitel podpisały nową umowę na emisję stacji w naziemnej telewizji cyfrowej

TVN Grupa Discovery oraz Emitel podpisały umowę na dystrybucję programów nadawcy na multipleksie drugim (MUX-2) w naziemnej telewizji cyfrowej. Dotyczy ona emisji TVN oraz TVN7 na kolejne 10 lat - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. materiały prasoweArticle

Zawarta przez strony umowa obejmuje realizację usługi emisji programów telewizyjnych oraz zmianę standardu nadawania i kodowania, w ramach procesu refarmingu pasma 700MHz. Chodzi o przeprowadzenie koniecznych zmian kanałowych oraz standardu nadawania i kodowania na DVB-T2/HEVC, które mają nastąpić w 2022 roku.

To kolejna umowa pomiędzy spółkami – poprzednia obowiązywała od 2010 roku i dotyczyła emisji sygnału drugiego multipleksu.

- 10 lat temu zrealizowaliśmy bardzo istotny z punktu widzenia rynku telewizyjnego projekt migracji z nadawania analogowego na cyfrowe. Każdego dnia, w trybie 24/7, bez względu na warunki pogodowe, nasi specjaliści dbają o zapewnienie ciągłości emisji, dzięki czemu miliony widzów mogą cieszyć się odbiorem popularnych programów TVN Grupa Discovery. Przed nami kolejne wyzwanie związane ze zmianami kanałowymi na terenie całej Polski i przełączeniem emisji na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Projekt jest bardzo złożony i wymaga przebudowy prawie całej sieci nadawczej w bardzo ambitnym harmonogramie  - komentuje Andrzej J. Kozłowski, prezes zarządu Emitel S.A.

W ramach naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce widzowie mogą odbierać 29 darmowych programów. Do tej pory do nadawania naziemnego wykorzystywano częstotliwości z zakresu 470-790 MHz.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej wszystkie kraje członkowskie muszą zwolnić pasmo 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych, co oznacza konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości.

W Polsce proces refarmingu został podzielony na kilka etapów i zakończy się w czerwcu 2022 roku. Nastąpi wtedy przełączenie standardu nadawania na DVB-T2 /HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem (DVB-T/MPEG-4), DVB-T2/HEVC pozwoli on na efektywniejsze wykorzystanie częstotliwości, by podnieść jakość nadawania kanałów telewizji naziemnej.

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w październiku br. w grupie 4+ była TVP1, a w 16-49 - Polsat. TVN miał - odpowiednio - 7,2 proc. i 9,47 proc. udziału w rynku, a TVN7 - 4,06 proc. i 5,61 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN Grupa Discovery i Emitel podpisały nową umowę na emisję stacji w naziemnej telewizji cyfrowej

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Widz
W emisję"naziemną" powinien wejść TVN24 !!!
odpowiedź
User
seba
poprosimy techniczne informacje jak DVBT2 ma konkretnie wyglądać.
Ile/jakie muxy będą, z jaką pojemnością, czy obecne stacje wskoczą na HD czy pojawią się też inne stacje?
odpowiedź
User
Stefan84
Czy Emitel ma jakąś konkurencję? Czy to monopolista?
odpowiedź