SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koncesje dwóch kanałów TVN Warner Bros. Discovery przedłużone

Commissariaat voor de Media, holenderski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udzielił koncesji na kolejne pięć lat kanałom TLC i ID. Licencje dotyczą blisko 20 wersji językowych obu stacji, w tym polskiej. Będą obowiązywać przez 5 lat, począwszy od 30 marca 2024 roku.

Holenderski regulator zgodził się na dalsze nadawanie TLC po polsku, albańsku, chorwacku, angielsku, estońsku, węgiersku, macedońsku, rumuńsku, serbsku, słoweńsku, holendersku, czesku, słowacku, hebrajsku, łotewsku, portugalsku i rosyjsku. Zgoda dotycząca ID obejmuje emisje po polsku, albańsku, arabsku, bułgarsku, czesku, słowacku, duńsku, angielsku, estońsku, fińsku, grecku, węgiersku, norwesku, portugalsku, rosyjsku, serbsku, słoweńsku, szwedzku i turecku.

Obie stacje zwolniono z obowiązku emitowania 40 proc. treści w języku holenderskim lub fryzyjskim. Kanały są bowiem przeznaczone dla publiczności europejskiej i nie tylko, a nie wyłącznie holenderskiej. TLC to stacja skierowana dla kobiet, która nadaje m.in. programy medyczne, poświęcone stylowi życia i randkowe. W Polsce zadebiutowała 1 października 2010 roku, zastępując Discovery Travel & Living. ID (Investigation Discovery) to kanał poświęcony śledztwom kryminalnym i zbrodniom. W Polsce zadebiutował w 2009 roku.

Wcześniej przedłużono koncesje innych kanałów dokumentalnych

Kilka tygodni temu nowe licencje od holenderskiego regulatora otrzymały: Discovery Channel, Animal Planet, Discovery Science, Discovery Historia, Discovery Life, Discovery Turbo Xtra (DTX), Travel Channel i Food Network. W Holandii są udzielane na pięć lat. Polska KRRiT wydaje je na 10 lat, a jej czeska odpowiedniczka na 12 lat. Niedawno przedłużenie takiej licencji w Pradze uzyskała polska wersja HBO.

Kanały dokumentalne i poświęcone stylowi życia Discovery na holenderskie koncesje przeszły na początku 2019 roku w związku ze zbliżającym się Brexitem. Wcześniej nadawały na podstawie wydanych przez Ofcom, brytyjskiego regulatora rynku audiowizualnego. Commissariaat voor de Media uchodzi za dość liberalnego regulatora. Na podstawie wydanych przez niego koncesji działają na przykład kanały erotyczne.

W przeciwieństwie do innych rynków, z holenderskiej koncesji nie korzysta kanał HGTV, poświęcony urządzaniu domów i ogrodów. Stacja pojawiła się na polskim rynku w 2017 roku, kiedy zastąpiła TVN Meteo Active (wcześniej TVN Meteo). KRRiT zgodziła się wówczas na zmianę koncesji. W zeszłym roku po kilku miesiącach analizy struktury własnościowej TVN Warner Bros. Discovery, polski regulator przedłużył koncesję HGTV. Podobnie stało się z koncesją głównego kanału TVN.

Problemy koncesyjne TVN

TVN Warner Bros. Discovery miał  problem z przedłużeniem w Polsce koncesji TVN24 i TVN7. KRRiT zwracała uwagę, że zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, może podjąć taką decyzję w przypadku stacji, których właściciel ma siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Zarzucano TVN, że Polish Television Holding zarejestrowano na lotnisku w Amsterdamie, a rzeczywistymi beneficjentami są Amerykanie z koncernu Discovery. KRRiT wstrzymywała się z decyzją do niemal ostatnich dni przed wygaśnięciem koncesji. Na wszelki wypadek TVN Warner Bros. Discovery pozyskał dla TVN24 i TVN7 licencje u holenderskiego regulatora. Skorzystałby z nich, gdyby nie otrzymał na czas polskich.

Na bazie koncesji z Holandii stacje mogłyby dalej nadawać w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Nie było to konieczne, ponieważ KRRiT ostatecznie przedłużyła polskie koncesje. Latem 2022 roku doszło do zmiany formalnego właściciela TVN. Została nim spółka Discovery Communications Benelux. Jej biurowiec znajduje się niedaleko portu w Amsterdamie. W 2019 roku przeniesiono do niego z Londynu europejską centralę obsługującą kanały tematyczne Discovery w Europie.

Dołącz do dyskusji: Koncesje dwóch kanałów TVN Warner Bros. Discovery przedłużone

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl