SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN rezygnuje z utrzymywania stałego biura w Moskwie

TVN nie będzie już mieć stałego biura korespondenta w Moskwie. Jak informuje biuro prasowe telewizji, Andrzej Zaucha, który od wielu lat nadawał korespondencje z Rosji dla „Faktów” TVN, będzie teraz odpowiedzialny za materiały m.in. z Ukrainy i Białorusi, a taka praca ma wymagać częstych podróży.

Andrzej ZauchaArticle

Andrzej Zaucha od kilkunastu lat odpowiada za korespondencje z Rosji, biuro korespondenta „Faktów” TVN mieściło się w tym czasie w Moskwie. Teraz TVN postanowił je zlikwidować.

Zapytaliśmy biuro prasowe TVN Discovery Polska, jak teraz będzie wyglądała praca Andrzeja Zauchy. W odpowiedzi otrzymaliśmy krótkie oświadczenie: „Andrzej Zaucha oprócz korespondencji z Moskwy dla ‘Faktów’, TVN24 i TVN24BIS będzie odpowiedzialny za przygotowywanie materiałów z Ukrainy, Białorusi oraz pozostałych państw regionu. Jego praca będzie wymagać częstych podróży, dlatego zrezygnowaliśmy z utrzymywania stałego biura w Moskwie”.

TVN wciąż ma wciąż dwóch stałych korespondentów zagranicznych - to Maciej Woroch w Wielkiej Brytanii i Marcin Wrona w Stanach Zjednoczonych. Na pytania dotyczące tych placówek biuro prasowe TVN nie udzieliło nam odpowiedzi.

Nie tylko TVN

TVN to nie pierwsze medium bez stałego korespondenta w Moskwie. Także Przemysław Marzec tylko do końca 2020 roku był korespondentem RMF FM w Rosji. Rozstał się z rozgłośnią, w której pracował od 2007 roku. Radio nie szukało następcy.

W 2019 roku z Polsatu odszedł Tomasz Kułakowski, który był korespondentem stacji z Rosji przez kilka lat. Stacja nie wysłała nowego korespondenta do Moskwy. Kułakowski przeszedł do TVN24, by pod koniec zeszłego roku odejść z zawodu.

Z kolei w 2015 Wacławowi Radziwinowiczowi, korespondentowi „Gazety Wyborczej” w Rosji, cofnięto akredytację dziennikarską i nakazano opuszczenie tego kraju w ciągu 30 dni. To miała być reakcja na wydalenie z Polski rosyjskiego dziennikarza Leonida Swiridowa. „GW” nie ma od tego czasu dziennikarza na placówce w Moskwie.

Jak czytamy na stronie Fakty.tvn24.pl, Andrzej Zaucha skończył dziennikarstwo i nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. „Już w czasie studiów pracował, pisząc reportaże dla Gazety Wyborczej. Na ostatnim roku studiów – zamiast siedzieć nad pracą magisterską - wyjechał do Rosji relacjonować początek pierwszej wojny czeczeńskiej. Jako korespondent Gazety Wyborczej trafił do Moskwy w 1997 roku. Przez kolejnych 10 lat jego opowieści o Rosji można było także usłyszeć w RMF FM. W 2007 roku związał się na stałe z redakcją Faktów TVN” – opisuje redakcja dziennikarza.

Liderem oglądalności wśród programów informacyjnych w 2020 roku były „Fakty”. W TVN i TVN24 BiS w 2020 roku oglądało je średnio 2,99 mln widzów, co zapewniło tym stacjom 23,68 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W porównaniu do poprzedniego roku serwis zyskał 2,52 proc. widzów, czyli 74 tys. oglądających, a jego udział wzrósł z 23,06 proc.

Z kolei liderem oglądalności wśród kanałów informacyjnych w zeszłym roku było TVN24. Średni dobowy udział TVN24 w 2020 roku wyniósł 5,36 proc., po wzroście względem poprzedniego roku o 19,97 proc.

Pod koniec stycznia br. w TVN Discovery Polska doszło do kolejnego etapu redukcji zatrudnienia. Z naszych informacji wynika, że tym razem dotyczyły one głównie redakcji TVN24. W sumie ze stacją ma się pożegnać kilkanaście osób. - Naszym głównym celem jest uproszczenie struktur firmy w taki sposób, żeby uzyskać maksymalną elastyczność, a co za tym idzie, jak najlepsze dopasowanie do potrzeb widzów i wymogów rynku – tłumaczyło wówczas TVN Grupa Discovery.

Dołącz do dyskusji: TVN rezygnuje z utrzymywania stałego biura w Moskwie

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Eilk
No straszne. Akurat to biuro w Moskwie tej stacji pasuje do likwidacji jako ostatnie.
odpowiedź
User
walter
wielka szkoda
odpowiedź
User
Ewa
Pewnie TVN rzeczywiście na sprzedaż, skoro tną koszty, zamykając biuro w Moskwie.Wielka szkoda, bo bardzo lubię relacje Zauchy
odpowiedź