SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN Warner Bros. Discovery żegna Mariusza Waltera. "Odszedł człowiek niezwykły"

TVN Warner Bros. Discovery w specjalnym oświadczeniu żegna współtwórcę TVN Mariusza Waltera, zmarłego w wieku 85 lat. - Wspominamy go i żegnamy z wdzięcznością za dzieło jego życia - firmę, która stanowi dziś integralną część jednego z największych globalnych koncernów medialnych, jest znana, wspierana i podziwiana na całym świecie - napisała Katarzyna Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce.

Mariusz WalterArticle

Mariusz Walter zmarł 13 grudnia w wieku 85 lat. Był współtwórcą i pierwszym prezesem telewizji TVN, współzałożycielem i współwłaścicielem Grupy ITI.

Tekst oświadczenia TVN Warner Bros. Discovery publikujemy w całości

TVN Warner Bros. Discovery wspomina Mariusza Waltera

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci Mariusza Waltera. Odszedł człowiek niezwykły, który współtworzył wolne i niezależne media w Polsce. Był wizjonerem, założycielem TVN i uczynił z niej najlepszą telewizję w tej części Europy.

Dziennikarstwo było jego wielkim powołaniem. Był też reżyserem i przedsiębiorcą. Funkcję Prezesa TVN – największej polskiej telewizji komercyjnej, pełnił w latach 1997-2001. W 2001 roku doprowadził do powstania TVN24, pierwszej polskiej telewizyjnej stacji informacyjnej nadającej przez całą dobę. Wytyczył kierunek rozwoju Grupy TVN na wiele lat, do czasu jej przejęcia przez amerykańskich właścicieli w 2014 roku.

Patronował karierom wielu artystów, gwiazd i osobowości telewizyjnych. Dowodzenie stacją i koncernem medialnym przynosiło mu ogromną dumę i satysfakcję, a jego wybitne zasługi na polu działalności telewizyjnej, kultury, życia publicznego i gospodarki były doceniane. W 2001 roku został odznaczony kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Wspominamy go i żegnamy z wdzięcznością za dzieło jego życia – firmę, która stanowi dziś integralną część jednego z największych globalnych koncernów medialnych, jest znana, wspierana i podziwiana na całym świecie.

Pragniemy również złożyć najszczersze kondolencje Żonie Mariusza Waltera, Pani Bożenie Walter, Dzieciom – Sandrze i Piotrowi oraz ich Rodzinom. Łączymy się w żalu i bólu z jego Bliskimi i Przyjaciółmi.

Katarzyna Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN,w imieniu zespołu zarządzającego i pracowników TVN Warner Bros. Discovery

Informację o śmierci Mariusza Waltera podano w TVN24 we wtorek po godz. 20, przerwano na krótko relację z debaty sejmowej. - Mariusz wie, jak ważne są informacje, dlatego wrócimy do debaty. O Mariuszu Walterze, o jego wszystkich dokonaniach porozmawiamy później - stwierdziła Monika Olejnik.

- Teraz Mariusz Walter patrzy na nas razem z Janem Wejchertem (zmarłym w październiku 2009 roku - przyp.). Żegnaj - dodała.

 

Kim był Mariusz Walter?

Mariusz Walter urodził się w 1937 r. we Lwowie. Wojnę wraz z matką przeżył na Śląsku. Po wojnie ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach. Walter karierę zawodową zaczynał w Radiu Katowice, ośrodku Telewizji Polskiej w Katowicach, a w 1963 roku przeprowadził się do Warszawy.

W latach 1963-1982 Mariusz Walter pracował w Telewizji Polskiej, m.in. jako szef widowisk publicystycznych i form dokumentalnych TVP2. Współtworzył takie programy jak: „Turniej Miast” czy słynne „Studio 2”. Z TVP odszedł po wybuchu stanu wojennego.

Walter od pierwszej połowy lat 80. był związany z holdingiem ITI, który założył wspólnie z Janem Wejchertem, zmarłym w 2009 roku. Najpierw zajmowała się ona produkcją chipsów, co wówczas było nie lada wyzwaniem. W latach 90. kupił Telewizję Wisłą. Stała się ona zalążkiem założonej w 1997 r. telewizji TVN, która wniosła nowe standardy do informacji i rozrywki w Polsce.

W 2001 r. Grupa ITI uruchomiła pierwszy kanał informacyjny w Polsce - TVN24. W tym samym roku Mariusz Walter przestał być prezesem stacji, potem ten fotel przejął jego syn Piotr Walter. W 2006 roku Grupa ITI uruchomiła platformę n+, której większościowy pakiet sprzedała do Canal+ w 2011 r. Przez ponad 10 lat ITI było też właścicielem sieci kin Multikino (zbyło je w 2013 roku brytyjskiemu Vue International), a przez prawie dekadę - klubu Legia Warszawa.

W zarządzie ITI (ówczesnego właściciela TVN) Mariusz Walter zasiadał aż do 2012 roku (do czasu sprzedaży portalu Onet koncernowi Ringer Axel Springer). W 2013 roku został jej honorowym prezydentem.