SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezes Discovery International: decyzja ws. koncesji TVN upolityczniona, to naprawdę niepokojące

- Upolitycznienie przedłużenia koncesji dla TVN24 jest naprawdę niepokojące - ocenił Jean-Briac Perrett, prezes Discovery Network International. Powtórzył zapewnienie, że koncern będzie „dalej mocno bronić roli TVN jako wiodącego, niezależnego dostawcy informacji w Polsce”.

Do obecnej sytuacji w sprawie nadal nieprzedłużonej koncesji satelitarnej dla TVN24 oraz zaproponowanej przez PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, określanej jako lex TVN, Jean-Briac Perrett odniósł się w krótkim oświadczeniu dla serwisu Variety.

- Upolitycznienie przedłużenia koncesji dla TVN24 jest naprawdę niepokojące. Tak samo jak głosowanie, które będzie mieć miejsce w tym tygodniu w polskim parlamencie - nie tylko dla nas jako firmy, lecz także dla Polaków, polskiej gospodarki i każdej firmy inwestującej w Polsce - stwierdził szef Discovery Network International.

Sejm złożonym przez posłów PiS projektem zmiany ustawy o radiofonii i telewizji zajmie się w środę, według harmonogramu prac początek głosowań zaplanowano na godz. 15:30. Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, trafi do Senatu, a w przypadku odrzucenia jej tam, po ponownym przyjęciu przez Sejm zostanie skierowana do podpisu przez prezydenta.

- Praworządność i wolne media są podstawową częścią każdej demokracji. Będziemy dalej mocno bronić roli TVN jako wiodącego, niezależnego dostawcy informacji w Polsce - zapowiedział Jean-Briac Perrett.

To jego kolejna taka deklaracja. - Będziemy bronić naszych interesów biznesowych w Polsce przed nadmiernymi regulacjami i działaniami antykonsumenckimi - zapewnił prezes Discovery Network International pod koniec lipca. Dodał, że jego zdaniem nie ma żadnego merytorycznych podstaw, żeby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal nie przedłużyła koncesji satelitarnej TVN24.

Z kolei Discovery w połowie lipca podkreśliło w oświadczeniu, że „jest dumne z TVN”. - Będziemy bronić naszego biznesu przed nasilającymi się przekroczeniami kompetencji organów regulacyjnych, działaniami na szkodę odbiorców oraz wszelką niepewnością co do sytuacji na rynku - zapowiedział koncern.

KRRiT nadal niezdecydowana ws. koncesji dla TVN24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi postępowanie w sprawie koncesji dla TVN24 od 17 miesięcy, czyli rekordowo długo. W KRRiT zasiadają: Witold Kołodziejski (przewodniczący, wybrany przez Sejm), Teresa Bochwic (wybrana przez Senat), Janusz Kawecki (wybrany przez prezydenta), Andrzej Sabatowski (wybrany przez prezydenta) i Elżbieta Więcławska-Sauk (wybrana przez Sejm).

W drugiej połowie lipca na posiedzeniu KRRiT w głosowaniach odpowiedniej większości nie zyskały ani wniosek o przedłużenie koncesji TVN24, ani o nieprzedłużenie tej koncesji.

Obecna koncesja TVN24, na emisję satelitarną, wygaśnie 26 września. TVN24 jest zdecydowanie najpopularniejszym kanałem informacyjnym w Polsce. Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia widownia minutowa stacji wynosiła 307 820 osób, a udział w rynku oglądalności - 4,78 proc. (o 7,36 proc. mniej niż rok wcześniej).

Szef TVN24 Michał Samul w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonywał, że nie ma żadnych przesłanek, aby koncesja dla jego stacji nie została przedłużona. Przyznał jednak, że stacja jest gotowa na "różne warianty", gdyby stało się inaczej. Wśród nich jest zapewne koncesja w innym kraju Unii Europejskiej. Na przykład w Holandii lub Czechach, co praktykują już niektórzy nadawcy.

Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media niedawno sugerował, że takie działania nie będą potrzebne, bo koncesja powinna zostać przedłużona. Przekonywał, że spółka powstała po połączeniu sił Warner Media i Discovery raczej nie zostanie nowym właścicielem TVN.

- Będzie razem z TVN w tej samej globalnej grupie kapitałowej, ale prawdopodobnie bez jakiegokolwiek stosunku zależności. Jeżeli moje rozumienie planowanej transakcji jest poprawne, nie powinna ona wpłynąć w żadnym stopniu na proces przyznawania koncesji dla TVN24. Co do samego połączenia sił dwóch globalnych gigantów medialnych, regulatorem który będzie mógł się sprawie dokładniej przyjrzeć, szczególnie na rynku polskim, jest raczej UOKiK niż KRRiT - stwierdził Urban w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

O „Lex TVN” szef ambasady USA i rzecznik Departamentu Stanu

Wątpliwości członków KRRiT budzi struktura kapitałowa TVN Grupy Discovery. Artykuł 35 ustawy o radiofonii i telewizji mówi, że koncesjonowane mogą być rozgłośnie radiowe lub stacje telewizyjne, których właścicielem jest spółka zarejestrowana w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Formalnym właścicielem TVN jest Polish Television Holding z siedzibą w Niderlandach, a więc w EOG. Spółka w Amsterdamie należy jednak do amerykańskiego koncernu Discovery. To budzi wątpliwości KRRiT.

Zobacz także: Ustawa PiS ma doprowadzić do sprzedaży TVN. Lichocka: reeuropeizacja mediów

Nazywany „Lex TVN” projekt posłów PiS zakazuje sprawowania pośredniej kontroli nad koncesjonowaną w Polsce stacją przez spółkę spoza EOG. Gdyby przepisy weszły w życie, Discovery musiałby odsprzedać Grupę TVN. TVN24 poinformował, że we czwartkowym posiedzeniu KRRiT wziął udział poseł PiS Marek Suski, jeden z twórców „Lex TVN”. KRRiT twierdzi, że nie wpływał na jej członków, tylko konsultował harmonogram prac poselską ustawą.

Wielu komentatorów oceniło, że ustawa wymierzona jest w należącą do Amerykanów telewizję TVN, której informacyjny kanał TVN24 stara się obecnie o przedłużenie koncesji na nadawanie. Zgłoszony projekt nowelizacji krytycznie ocenili przedstawiciele administracji Stanów Zjednoczonych. - USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji" - napisał na Twitterze Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady USA w Polsce.

- W silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Różnorodne głosy i niezależne punkty widzenia informują społeczeństwo i pociągają do odpowiedzialności - są niezbędne dla demokracji, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych - stwierdził Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu.

- Jak na razie przyszłość projektu medialnego rysuje się raczej w kolorach ciemnych, a może nawet czarnych, skoro nawet we własnym obozie politycznym nie mamy poparcia dla takiego rozwiązania; trudno zrozumieć o co im chodzi, bo zachowują się, jakby byli w opozycji, a nie w koalicji - ocenił Marek Suski na antenie TV Republika.

TVN od 2015 roku w rękach kapitału z USA

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Udział TVN24 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2020 roku wyniósł 5,36 proc.

Dołącz do dyskusji: Prezes Discovery International: decyzja ws. koncesji TVN upolityczniona, to naprawdę niepokojące

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tow
Niestety słabo wyszły manifestacje w obronie TVN, ludzie wolą grilla niż demokrację a później są zdziwieni...
0 0
odpowiedź
User
John
Przecież tvn24 jest apolityczny ....sami patrioci....
0 0
odpowiedź
User
Dert
Hmmm. Jeżeli ktoś upolitycznił TVN to oni sami zblatowani z politykami opozycji z kultem Tuska. Słaba frekwencja na manifestacyjkach broniących TVN jest w kontrze do tego co nam Wolne Media próbują wmówić , że wszyscy kochamy "holenderskiegą" firmę. Nawet jakieś sondaże o 90% poparciem pokazywali. Nudna, prowincjonalna, zajadła telewizja jest co było widać też na tych lichych demonstracjach dla elektoratu starszego, który nienawidzi PiS bo im emerytury zabrali. Sekta
0 0
odpowiedź