SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ks. Król i seminarium w Orchard Lake zapowiadają pozew ws. reportażu TVN24 o molestowaniu

Prawnicy reprezentujący ks. Mirosława Króla i seminarium w Orchard Lake, bohaterowie reportażu Marcina Gutowskiego pokazanego w TVN24, w oświadczeniu zarzucili autorowi materiału nierzetelność w przedstawianiu faktów i zapowiedzieli podjęcie prawnych kroków.

Marcin Gutowski, fot. Marcin Zawadzki / TVN24Article

Gutowski to reporter TVN, zajmujący się w ostatnich miesiącach sprawami dotyczącym nadużyć w Kościele katolickim. Jest autorem głośnego reportażu „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, wyemitowanego przez TVN24 w listopadzie ub. roku. Materiał premierowo pokazywany był w programie „Czarno na Białym”.

Tydzień temu „Czarno na Białym” pokazało pierwszy odcinek nowego cyklu Marcina Gutowskiego „Bielmo” dotyczącego pedofilii w Kościele. Reportaż wcześniej ukazał się na platformie streamingowej TVN24 Go. Materiał zatytułowany „KRÓLestwo w Orchard Lake. To skandal Kościoła katolickiego” opowiada o Orchard Lake w USA, gdzie znajduje się seminarium duchowne. Kształcą się w nim polscy klerycy. Rektorem seminarium jest ks. Mirosław Król, oskarżony w USA o molestowanie seksualne. Gutowski dotarł do osób oskarżających duchownego m.in. o napaść seksualną oraz zbadał powiązania Króla m.in. z polskimi biskupami, a zwłaszcza kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

"Materiał uchybia standardom"

We wtorek Katolicka Agencja Informacyjna zamieściła skany oświadczenia, wystosowanego przez kancelarię adwokacką z Wrocławia. Mec. Mateusz Chlebowski, w imieniu ks. Króla i seminarium w USA, oświadcza w piśmie, że reportaż Marcina Gutowskiego „uchybia standardom” rzetelności i staranności.

„Zawarte w nim informacje są w przeważającej mierze ukazane nieobiektywnie. Bohaterowie tego reportażu to zaledwie kilka osób i to w dodatku bezpośrednio zainteresowanych w ukazaniu historii pod z góry założoną tezę” – czytamy w oświadczeniu. Pojawia się też zarzut, że osoby występujące przed kamerą są skonfliktowane z władzami w Orchard Lake, w związku z czym reportaż nazywany jest przez adwokata „materiałem propagandowym”.

Autor oświadczenia, reprezentując klientów, zadaje też retoryczne pytania: kim są ludzie występujący przed kamerą Gutowskiego, dlaczego nie pokazują twarzy, w jakich okolicznościach przestały pracować w Centrum Polonijnym Orchard Lake i dlaczego jedna z osób występujących przed kamerami wycofała się ze swoich oskarżeń. „Ustosunkowanie się do powyższego ukazałoby prawdziwy obraz przedstawianej historii” - czytamy w oświadczeniu.

W piśmie postawiono też zarzut, że Marcin Gutowski „nie czeka na zakończenie sprawy przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, stawiając się w roli sędziego wydaje wyrok oparty na jednostronnej, subiektywnej relacji”. Kolejnym zarzutem jest to, że autor reportażu informuje o wyrzuceniu ks. Mirosława króla z seminarium, co – jak pisze prawnik – nigdy nie miało miejsca.

- Reasumując, wskazać należy, że niniejsze oświadczenie nie zamyka tematu. Podjęte zostaną bowiem stosowne kroki prawne ukierunkowane na ochronę dobrego imienia ks. Mirosława Króla oraz seminarium w Orchard Lake i jego filii w Krakowie - czytamy w podsumowaniu.

Gutowski: "Kościelne patologie jak w soczewce"

Marcin Gutowski mówi nam, że redakcja nie otrzymała jeszcze pisma prawnika.  - Oczywiście zapoznamy się dokładnie z jego treścią. Podobnie jak zapoznaliśmy się z podobnymi wypowiedziami przy okazji innych reportaży. Nigdy dotąd tego typu zarzuty nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości - podsumowuje.

Przed premierą reportażu, mówił: - Gdy decydowaliśmy się dodać Orchard Lake do mapy naszych podróży w poszukiwaniu prawdy o postawie Kościoła, wydawało się, że będzie to po prostu kolejna historia nadużyć seksualnych. Tymczasem skala piętrowych wręcz nieprawidłowości sprawia wrażenie, jakby w tym niewielkim miasteczku, jak w soczewce, skupiły się niemal wszystkie kościelne patologie.

Według danych Nielsen Audience Measurement TVN24 miał w maju br. 4,72 proc. udziału w rynku oglądalności.

Dołącz do dyskusji: Ks. Król i seminarium w Orchard Lake zapowiadają pozew ws. reportażu TVN24 o molestowaniu

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
IOP
no zobaczymy jak to się skończy bo sprawa 2 osób które walczą o odszkodowanie za Molestowanie toczy się przed sądem w USA tam macki Ziobry nie sięgają i jak będzie wyrok się okaże kto miał Racje Gutowski czy pełnomocnik Króla ...
odpowiedź
User
Mieczu
Antek, ustami major rzecznik MON, też zapowiadał pozwy wobec Piątka... Choć jedno doniesienie do prokuratury lub jeden pozew zostały złożone? Oj chyba nie.
odpowiedź
User
Konsekwentnie
Impertynencja level expert
odpowiedź