SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec TVN7 i nowy konkurs KRRiT na częstotliwości? „W chwili obecnej nie”

25 lutego 2022 roku wygasa koncesja dla kanału TVN7. Kluczowe dla pozytywnej lub negatywnej decyzji może być stanowisko dotyczące struktury własnościowej stacji. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl wpłynęło ono do KRRiT we wtorek.

Article

TVN Grupa Discovery już 11 miesięcy temu wnioskowała o przedłużenie koncesji dla TVN7. Wniosek o jej przedłużenie złożyliśmy 23 grudnia 2020 roku. - Za miesiąc minie rok od kiedy czekamy na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie rekoncesji dla tego kanału - informuje portal Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, szef ds. komunikacji korporacyjnej TVN. Nie zdradza czy w przypadku nieotrzymania koncesji dojdzie do zamknięcia kanału.

Kanał informacyjny TVN24 czekał półtora roku na przedłużenie koncesji. Nastąpiło to w ostatnim tygodniu jej obowiązywania. Członkowie KRRiT twierdzili bowiem, że stacja może naruszać ustawę o radiofonii i telewizji. Wynika z niej, że tylko spółka z Europejskiego Obszaru Gospodarczego może otrzymać polską koncesję. TVN jest kontrolowany przez Polish Television Holding z siedziba w Amsterdamie, ale ta firma należy do amerykańskiego koncernu Discovery.

TVN Grupa Discovery odpowiedziała na wezwanie przewodniczącego KRRiT

Właściciel TVN24 zapobiegawczo zwrócił się do holenderskiego odpowiednika KRRiT o przyznanie koncesji dla stacji informacyjnej i ją otrzymał. Kanały satelitarno-kablowe mogą bowiem nadawać na podstawie licencji przyznanych w innych państwach EOG. Takiej możliwości nie ma w przypadku telewizji naziemnych, jak TVN7.

W przypadku TVN24 KRRiT długo nie mogła dojść do porozumienia. Przewodniczący Witold Kołodziejski musiał namawiać pozostałych członków, żeby zagłosowali za rekoncesją. Prof. Janusz Kawecki sugerował, żeby od razu nie zgodzić się nawet na rejestrację TVN24 w sieciach kablowych na podstawie holenderskiej licencji. Ostatecznie Kołodziejskiemu udało się zdobyć większość dla przedłużenia koncesji. Wcześniej KRRiT zobowiązała przewodniczącego w specjalnej uchwale do kilku kroków. To m.in. wezwanie koncesjonariuszy do dostosowania struktury właścicielskiej do ustawy o rtv, apel do uprawnionych instytucji państwa, aby skierowały wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zgodności ustawy z konstytucją.

Szef KRRiT wysłał taką prośbę do m.in. premiera, prezydenta i ministra kultury. Poprosił też nadawców o przedstawienie swojej struktury własnościowej. - Odpowiedzieliśmy na wezwanie skierowane przez przewodniczącego KRRiT do wszystkich spółek z polską koncesją o przedstawienie ich aktualnej struktury własnościowej. Informacje w tej sprawie przekazaliśmy KRRiT w terminie - informuje nas Issat z TVN Grupy Discovery

Teraz strukturę własnościową oceni KRRiT, której przewodniczący w kontekście siedziby Polish Television Holding umiejscowionej na amsterdamskim lotnisku mówił o „spółkach słupach”. - We wtorek do Biura KRRiT wpłynęła odpowiedź Spółki TVN na pismo Przewodniczącego KRRiT. Sprawa stanie się przedmiotem obrad na posiedzeniu KRRiT - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. Najbliższe posiedzenie rady w czwartek. Nie wiadomo czy będzie na nim poruszana kwestia struktury własnościowej TVN i koncesji dla TVN7.

Będzie konkurs na miejsce TVN7 w multipleksie?

Z naszych informacji wynika, że od wyjaśnień TVN Grupy Discovery mogą zależeć dalsze kroki rady. Już podczas sporu o przedłużenie koncesji dla TVN24 w KRRiT pojawiały się głosy, że „z TVN7 tak łatwo nie będzie”. Jak sytuacja TVN7 różni się od sytuacji TVN24? - W obu przypadkach podmiot posiadający koncesję jest ten sam, ale programy różnią się sposobem rozpowszechniania - zwraca uwagę Brykczyńska.

TVN7 jest nadawany na drugim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Na MUX-1 jest dostępny kanał Antena, przeznaczony dla seniorów. Wcześniej jego miejsce zajmowała stacja ATM Rozrywka. KRRiT zdecydowała, że nie może przedłużyć jej 10-letniej koncesji, ponieważ firma nie dostarczyła na czas wymaganych dokumentów. Nadawca zdecydował, że dalsze nadawanie ATM Rozrywka jedynie w oparciu o sieci kablowe czy platformy cyfrowe nie ma sensu. W lutym po dekadzie działalności ATM Rozrywka zakończył nadawanie.

Historia TVN7 jest znacznie dłuższa. Sięga bowiem 1996 roku, kiedy rozpoczął nadawanie RTL7, związany z niemieckim koncernem. Na początku XXI wieku stacja została przejęta przez Grupę ITI, ówczesnego właściciela TVN. 1 marca 2002 rozpoczął nadawanie TVN7, który najpierw był dostępny wyłącznie w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Emitował wówczas głównie programy powtórkowe z głównego TVN. Dopiero w 2010 roku stacja trafiła do naziemnej telewizji cyfrowej. Jej właściciel zaczął inwestować w premierowe programy, co trwa do dzisiaj. To m.in. nowe odcinki „BrzydUli”, seriale „Zakochani po uszy”, „Hotel Paradise”, „Projekt Lady” czy „Szkoła”.

Czy możliwe jest rozpisanie konkursu na częstotliwości naziemne TVN7? - W chwili obecnej KRRiT nie ogłasza konkursu na te częstotliwości- zapewnia Brykczyńska z KRRiT. Nie wiadomo co zdecyduje KRRiT po przeanalizowaniu struktury własnościowej TVN. MUX-2 dociera do 98,8 proc. populacji kraju, więc może być „łakomym kąskiem” dla wielu nadawców.

TVN7 miał w 2020 roku 3,458 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Koniec TVN7 i nowy konkurs KRRiT na częstotliwości? „W chwili obecnej nie”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ideo
Za TVN 7 to nawet zwolennicy KOD-u tęsknić nie będą. I trudno będzie ich na ulicę wywlec.
odpowiedź
User
Ula
Konkurencja czyli Polsat z LI zaciera ręce
odpowiedź
User
Gie
Jak Amerykanie pogrożą palcem to koncesja znajdzie się raz dwa.
odpowiedź