SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP kończy 70 lat. Oto 11 kultowych programów sprzed lat

Telewizja Polska kończy 70 lat. W tym czasie nadawca zrealizował szereg popularnych i emitowanych przez lata programów telewizyjnych, które obecnie mają status kultowych. Co to za produkcje?

We wtorek, 25 października Telewizja Polska obchodziła 70-lecie istnienia. Swój pierwszy program wyemitowała w 1952 roku. Nadawca dotychczas zrealizował szereg popularnych programów telewizyjnych, których już od lat nie ma na antenie, ale które  zyskały status kultowych. Oto subiektywne zestawienie 11 najbardziej znanych tytułów sprzed lat.


„5-10-15”
Lata emisji: 1982-2007

„5-10-15” to cotygodniowy program dla dzieci i młodzieży, który do 1990 roku emitowany był w TVP2, a następnie w TVP1. Cykl oglądać można było w sobotnie przedpołudnia, poruszane były w nim najważniejsze sprawy dotyczące wszystkich tych, którzy mają 5, 10 i 15 lat.

Przez lata „5-10-15” prowadziło wielu prezenterów, którzy dziś są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych osobowości w telewizji. Wśród gospodarzy programu znajdowali się m.in.: Marcin Tyszka, Piotr Kraśko, Justyna Pochanke i Krzysztof Ibisz, cykl powstawał pod redakcją Bożeny Walter.

Cykl został zakończony przez ówczesną dyrektor TVP1 Małgorzatę Raczyńską. Jak tłumaczyła, taką decyzję podjęła z powodu spadającej oglądalności.

„Bezludna wyspa”
Lata emisji: 1992-2006

„Bezludna wyspa” to cykliczny talk-show, którego gospodarzem była Nina Terentiew - ówczesna dyrektor programowa TVP2 (od 1998 roku, wcześniej zastępczyni dyrektora ds. programowych w stacji).

Gośćmi niedzielnego programu były gwiazdy muzyki, kina, sportu i telewizji, które opowiadały o m.in. życiu prywatnym i pracy zawodowej. Zazwyczaj w każdym odcinku pojawiały się po trzy osoby.

Ostatni odcinek „Bezludnej wyspy” został wyemitowany 24 września 2006 roku. W planach były kolejne, ale cykl wstrzymano z powodu transferu Terentiew do Telewizji Polsat. - Pani Terentiew stwierdziła, że definitywnie kończy ten etap pracy - mówił wówczas dla „Super Expressu” Daniel Jabłoński z biura prasowego TVP.

„Sensacje XX wieku”
Lata emisji:1983-2005; 2015

„Sensacje XX wieku” kultowy program Bogusława Wołoszańskiego popularyzujący wiedzę z historii ubiegłego stulecia (głównie II wojny światowej).

Cykl został reaktywowany w 2015 roku przez Telewizję Polską we współpracy z kanałem National Geographic Channel.

„Studio Gama”
Lata emisji: druga połowa lat 70.

„Studio Gama” to kilkugodzinny blok rozrywkowy nadawany w TVP1 w piątki (przed wolną sobotą). W jego ramach prezentowane były różnego rodzaju cykle (m.in. muzyczne, kabaretowe, a także transmisje z wydarzeń kulturalnych itp.) oraz produkcje ośrodków regionalnych publicznego nadawcy. Gospodarzami cyklu byli głównie Andrzej Zaorski, Krystyna Sienkiewicz i Krystyna Loska.

„Studio 2”
Lata emisji:1974-1988

„Studio 2” zadebiutowało 30 listopada 1974 roku w TVP2. Po dobrze przyjętym pierwszym wydaniu audycja została przeniesiona do mającej wówczas zdecydowanie większą oglądalność TVP1. „Studio 2” to wielogodzinny cykl prezentujący oryginalne własne programy publicystyczne, kulturalne i rozrywkowe.

Twórcą bloku był Mariusz Walter, a wśród gospodarzy znajdowali się Bożena Walter, Edward Mikołajczyk i Tomasz Hopfer, którego w 1976 roku zastąpił Tadeusz Sznuk.

Lata świetności „Studia 2” przypadły na lata 1975-1980, a przez ostatnie dwa lata emisji cykl oglądać można było w Dwójce.

„Wielka gra”
Lata emisji:1962-2006

„Wielka gra” to pierwszy teleturniej na polskim rynku, który był oparty na zagranicznej licencji (amerykańskiego formatu „The $64,000 Question”). Program miał na celu sprawdzenie wiedzy specjalistycznej z danej dziedziny, z której gracz musiał się przygotować. „Wielką grę” prowadzili: Ryszard Serafinowicz (przez pierwsze 7 lat), Joanna Rostocka, Janusz Budzyński i Stanisława Ryster (przez ostatnie 31 lat).

Cykl do 1975 roku oglądać można było w TVP1, a następnie w TVP2. „Wielka gra” to najdłużej emitowany teleturniej w historii polskiej telewizji. Cykl zniknął z anteny w 2006 roku.

W 2016 roku były plany reaktywacji „Wielkiej gry”. - Rozmawiałem z panią Stanisławą Ryster i z przyjemnością widziałbym ją jako uczestniczkę tego projektu - zapowiadał Maciej Chmiel, dyrektor Dwójki. Rok później zaprzestano prac nad programem. Według nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl uznano, że formuła nie przystaje do współczesnej telewizji.

„Od przedszkola do Opola”
Lata emisji:1995-2007

Do „Od przedszkola do Opola” zapraszani byli polscy wykonawcy, których piosenki śpiewały dzieci w wieku przedszkolnym. Utrzymany był w konwencji konkursu, w którym każdy uczestnik wygrywał nagrody upominkowe.

W cyklu wystąpili m.in.: Sylwia Grzeszczak, Natalia Szroeder i Daria Zawiałow.

„Kabaret starszych panów”
Lata emisji:1958-1965

„Kabaret starszych panów” to nadawany na żywo kabareton Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Odcinki nadawane przez pierwsze dwa lata nie zostały zarejestrowane, dlatego w latach 1978-1980 zostały nagrane ponownie, w kolorze i ze zmianami obsadowymi. Cykl nazwano „Kabaret jeszcze starszych panów”.

„Czar par”
Lata emisji:1993-1996; 2019

„Czar par” to polski teleturniej, którego twórcą jest Bożena Walter. Formuła tego projektu zakłada rywalizację między sobą dwuosobowych zespołów, którego członkami są pary (np. małżeństwa, czy osoby zaręczone). Format był emitowany na antenie TVP1 od 20 lutego 1993 roku do 27 stycznia 1996 roku. Doczekał się trzech edycji.

Program reaktywowano po 23 latach przerwy. Zrealizowana została tylko jedna edycja, która nie była hitem. Śledziło ją średnio 1,11 mln widzów, a TVP2 w czasie nadawania teleturnieju zajęła czwarte miejsce w rynku telewizyjnym w 4+ i trzecie w 16-49.

Pierwsze trzy edycje prowadzili: Hanna Dunowska i Krzysztof Ibisz, a czwartą - Izabella Krzan i Maciej Kurzajewski.

„Europa da się lubić”
Lata emisji:2003-2008; 2019

„Europa da się lubić” to polska adaptacja francuskiego talk-show „Union Libre”. Formuła tego programu polegała na zapraszaniu do studia obcokrajowców mieszkających w Polsce oraz gości specjalnych, którzy wypowiadali się o zwyczajach w swojej ojczyźnie w ramach tematu danego odcinka.

Rozrywkowy projekt emitowany był na antenie TVP2 w latach 2003-2008. W 2019 roku z okazji 15-lecie wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej nadana została specjalna edycja, która nosiła tytuł „Europa da się lubić - 15 lat później”.

Gospodynią talk-show była Monika Zamachowska (wcześniej Richardson).

„Sonda”
Lata emisji: 1977-1989;2016-2018

„Sonda” to popularnonaukowy cykl, który przybliżał widzom zagadnienia dotyczące różnych dziedzin nauki - fizyki, chemii, informatyki, biologii czy medycyny. Cykl prowadzony był przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka. Program został przerwany z powodu śmierci obu prowadzących, którzy zginęli w wypadku samochodowym.

Cykl wznowiono w 2016 roku pod tytułem „Sonda 2”, gospodarzem cyklu był dr Tomasz Rożek. Audycja emitowana była w różnych pasmach, pierwotnie w TVP2, a następnie w TVP1.

Dołącz do dyskusji: TVP kończy 70 lat. Oto 11 kultowych programów sprzed lat

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melinda
TVP skończyła się z przyjściem Kurskiego i wprowadzeniem zasady "Kto nie z PiS, temu kulka w łeb i do piachu". Kiedyś z TVP można było dowiedzieć wiadomości o świecie a teraz tylko że opozycja zła a PiS to zbawca świata a jak nie rozumiecie tego to znaczy rzescie ruska agentura.
odpowiedź
User
Mikołaj
To prawda. Kurski stał się grabarzem TVP i tego się nie podniesie.
odpowiedź
User
Kotwica
Butik w latach 90
odpowiedź