SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP apeluje o ściąganie abonamentu, prosi o pomoc

Władze TVP zaapelowały do ministrów finansów i skarbu państwa, by podjęli "skuteczne działania" w sprawie finansowania TVP z abonamentu. Ubiegły rok TVP zamknęła stratą 88 mln zł, w tym roku ma ona wynieść 60 mln zł.

fot. Juliusz Braun i Stanislaw Jekiełek

fot. Juliusz Braun i Stanislaw Jekiełek

Listy do ministrów finansów - Jacka Rostowskiego oraz skarbu państwa - Mikołaja Budzanowskiego zaprezentowali wczoraj na wspólnej konferencji prasowej prezes TVP Juliusz Braun oraz przewodniczący rady nadzorczej spółki Stanisław Jekiełek.

W ocenie władz TVP niezależnie od poszukiwania rozwiązań możliwych do wprowadzenia w perspektywie kilku lat niezbędne jest wykorzystanie już dziś mechanizmów skutecznego egzekwowania opłat zgodnie z obowiązującym prawem. "Konieczne jest w szczególności uaktywnienie Poczty Polskiej oraz urzędów skarbowych w procesie ściągania bieżących i zaległych opłat abonamentowych" - napisano.

Zgodnie z prawem poborem abonamentu zajmuje się Poczta Polska. W ocenie władz TVP robi to jednak w sposób niewystarczający. Jak powiedział Braun, sytuacja ta jest niezrozumiała, bo pocztowa spółka zarabia na tym 6 proc. ogólnej kwoty abonamentu. Dopytywany, czy TVP rozważa wystąpienie przeciwko Poczcie Polskiej na drogę sądową, prezes TVP powiedział, że nie jest to wykluczone. Zaznaczył jednak, że partnerem pocztowej spółki w tym zakresie jest raczej KRRiT, której ta przekazuje środki z abonamentu.

Braun i Jekiełek podkreślili, że w marcu 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że w stosunku do opłaty za abonament radiowo-telewizyjny i kary z tytuły używania niezarejestrowanego odbiornika "egzekucja jest dopuszczalna i z punktu widzenia obowiązującego prawa możliwa".

W listach do ministrów podkreślono, że system finansowania Telewizji Polskiej ze środków abonamentowych od wielu lat nie funkcjonował prawidłowo, jednak w 2007 r. doszło do jego całkowitego załamania. W 2007 r. TVP otrzymała z abonamentu 515 mln zł, zaś w roku ubiegłym - 205 mln zł. Szacunki spółki na ten rok mówią o 250 mln zł.

W 2011 r. środki z abonamentu stanowiły zaledwie 13 proc. przychodów TVP; 76 proc. przychodów to wpływy z reklam i sponsoringu. Jak  podkreślił podczas konferencji Braun, na tym tle Polska jest ewenementem w Europie; we wszystkich pozostałych państwach Unii Europejskiej udział finansowania publicznego w przychodach nadawców publicznych znacznie
przekracza 50 proc. Dodatkowo TVP traci ok. 230 mln zł rocznie z powodu ustawowych zwolnień niektórych grup społecznych z płacenia abonamentu.

W pismach zaznaczono także, że maleją wpływy TVP z reklam (w stosunku do 2008 r. o prawie 220 mln zł). Powodem tego są zarówno  niższe wydatki reklamodawców, jak i wzrost znaczenia kanałów  tematycznych na tym rynku. Dodatkowo TVP - w przeciwieństwie do nadawców  komercyjnych - nie może przerywać audycji reklamami. Spowodowany tym
ubytek wpływów spółka szacuje na 380 mln zł w ciągu roku.

Władze TVP podkreśliły, że od 2010 r. w spółce wdrażany jest program restrukturyzacji, obejmujący m.in. redukcję zatrudnienia i kosztów wynagrodzeń, czy zbycie zbędnych nieruchomości. W ostatnich dwóch latach stan zatrudnienia w TVP zmniejszył się o ponad 650 osób, obecnie spółka zatrudnia ok. 3560 pracowników. Dla porównania, BBC i niemiecka
telewizja publiczna zatrudniają każda po 20 tys.

"Jeśli TVP ma być także producentem, zatrudnienia nie da się zmniejszyć jeszcze bardziej. Zarząd nie planuje w tym roku zwolnień grupowych" - podkreślił Braun.

Zgodnie z prawem opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną), niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Podmioty gospodarcze, urzędy itp. są zobowiązane płacić abonament za każdy posiadany odbiornik.

Na ok. 13 mln istniejących w Polsce gospodarstw domowych abonament regularnie płaci obecnie niespełna milion; regularnie płacących odbiorców instytucjonalnych jest zaledwie 175 tys. Zidentyfikowane zaległości Polaków z tytułu nieopłacania abonamentu rtv sięgają 2,1 mld zł.

Opracowanie do końca sierpnia projektu nowej ustawy medialnej w marcu zadeklarował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jak mówił, określenia na nowo wymaga m.in. definicja misji publicznej i znalezienie sposobu finansowania mediów publicznych. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski deklarował, że ani w tym, ani w przyszłym roku nie zmienią się zasady finansowania mediów publicznych ze środków z abonamentu rtv. Zaznaczył jednak, że możliwe jest rozwiązanie doraźne, np. przeznaczanie określonych kwot wprost z budżetu państwa na realizacje programów, które zostaną zdefiniowane jako misyjne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP apeluje o ściąganie abonamentu, prosi o pomoc

116 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Korespondent z Zamku Wildstein
Misja się sypie i w TVPolitruk lament. Sami fachowcy w zarządzie i radzie nadzorczej. Zaraz, a po co tam rada nadzorcza, skoro telewizja ma być na państwowej kroplówce? No tak, ale co wówczas zrobimy z naszymi towarzyszami, którzy nie weszli do sejmu. Rynek docenił już fachowców z prezesem Braunem na czele. Przychody z reklam ostro jadą w dół. Jedynka w Wielkim Tygodniu przegrała z TVN. Po raz pierwszy w historii telewizji polskiej. To zarząd wielu rekordów i szerokiej wiedzy. W BBC pracuje przeszło 32 tys. ludzi (nie 20 tys.), a kanały tematyczne tvp (poza Info) nie mieszczą się w żadnych tabelach oglądalności. Nie ma w nich TEMATU. Same powtórki.
odpowiedź
User
40 i 4
Drrrrrryń ! Tu minister kulturalny. No dobra, opowiem wam na czym polega misssja tvp. Wstaję rano, dzwonię do Wekslera i mówię, gdzie dzisiaj będę. Weksler dzwoni do Radziszewskiego. Radziszewski do Godlewskiego. Godlewski do Kraśki. Kraśko do wydawcy. Wydawca do reportera. Reporter do operatora. I gotowe. Możecie mnie oglądać: w Teatrze na Żywo (szkoda, że sie kończy), w kapeluszu, na urodzinach (ładnie mnie wykadrował w tym tłumie), jak odsłaniam, jak zasłaniam. Bez ministra NORMALNIE-EMOCJONALNIE nie ma misji!!!!!!!!
odpowiedź
User
..
Zakodować to coś i niech sami ludzie płacą..
odpowiedź