SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP chce przenieść bloki wyborcze z anten głównych do TVP Info. „Rujnują plan reklamowy”

Telewizja Polska zwróciła się z wnioskiem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przesunięcie audycji komitetów wyborczych z TVP1 i TVP2 do stacji TVP Info. Zdaniem nadawcy, ich umieszczenie na głównych antenach, psuje plan reklamowy TVP.

Zgodnie z rozporządzeniem z lipca 2011 roku (o ramowym podziale czasu przeznaczonego na nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych) w ciągu całej kampanii na antenach dwóch głównych stacji Telewizji Polskiej musi się znaleźć po 360 minut audycji wyborczych w blokach nie krótszych niż 10 minut. Ustawodawca nakazuje, aby w TVP1 spoty ukazywały się w pasmach między godziną 6.00 a 10.00 i 16.00 a 23.00, natomiast w TVP2 materiały tego typu mają być emitowane w godzinach 6.00-9.00 i 14.30-17.55.

Poza antenami głównymi regulacja nagłada na publicznego nadawcę obowiązek emisji audycji komitetów wyborczych również na kanale TVP Polonia (180 minut na dobę) oraz w pasmach programów regionalnych (600 minut na dobę). Przed utworzeniem TVP Regionalnej pasma te nadawano na antenie TVP Info i tam też emitowano spoty.

W czasie najbliższej kampanii emisja bloków wyborczych będzie się odbywać już nie na antenie TVP Info, ale na kanale TVP Regionalna. Dlatego właśnie Telewizja Polska zawnioskowała o przeniesienie nadawania materiałów wyborczych w całości z TVP1 i TVP2 do stacji informacyjnej, która - jak argumentuje nadawca - również ma zasięg ogólnopolski.

Rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki zapewnia jednak, że Telewizja Polska nie chce przesunięcia wszystkich audycji tego typu do TVP Info, ale choćby ich części. - Tymczasem dziś jest to prawnie niemożliwe, ponieważ kiedy wprowadzano ustawowe regulacje TVP Info w dzisiejszej formie nie istniało - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki. W miejsce przeniesionych bloków na antenie Jedynki i Dwójki miałyby być emitowane zgodnie z sugestią TVP m.in. debaty, cykle edukacyjne, spoty frekwencyjne.

Dlaczego Telewizja Polska zdecydowała się na taki krok? Chodzi  o zmienioną w czasie kampanii wyborczych ramówkę głównych stacji oraz stracone pieniądze z reklam. - Bloki wyborcze to setki godzin emisji w głównych kanałach TVP w prime time’ie, z minimalną oglądalnością, które rujnują ramówkę i plan reklamowy TVP - zaznacza rzecznik Telewizji Polskiej.

KRRiT zajęła się wnioskiem TVP i obecnie analizuje obowiązujące od 2011 roku rozporządzenie. Zanim jednak wyda nową regulację w tej sprawie postanowiła przeprowadzić na ten temat konsultacje społeczne. Na uwagi i opinie czeka do 5 marca br.

Dołącz do dyskusji: TVP chce przenieść bloki wyborcze z anten głównych do TVP Info. „Rujnują plan reklamowy”

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pustynna burza w info 24 lata za późno
Wszystko rujnują. W tvp z nrd jedna wielka ruina.
odpowiedź
User
ola
Skoro politycy przez 5 lat nie mieli czasu na ustawe regulujaca finansowanje mediow, to niech ida w tvp info.
odpowiedź
User
robercik
Nie maustawyniema darmowej reklamy.proste.
odpowiedź