SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP chce wybrać nowego operatora technicznego MUX-3

Telewizja Polska ogłosiła przeprowadzenie dialogu technicznego, który ma poprzedzić ogłoszenie zamówienia na wybór operatora technicznego multipleksu trzeciego (MUX-3). Obecnie tym operatorem jest Emitel.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Publiczny nadawca poinformował o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego dotyczącego udzielenie zamówienia publicznego w sprawie wyboru operatora technicznego w DVB-T trzeciego multipleksu (MUX-3).

Jak podaje Telewizja Polska, celem dialogu jest uzyskanie informacji, które mogą być wykorzystywane przy zdefiniowaniu szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji istotnych warunków zamówienia, treści umowy oraz oszacowania jego wartości.

Podmioty, które są zainteresowane udziałem w dialogu technicznym mogą zgłaszać swoje wnioski do 18 czerwca 2019 roku, do godziny 10.00.

Konsorcjum nadawców w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

Równo rok temu Telewizja Polska, TVN oraz Telewizja Polsat podpisały list intencyjny w celu „zbudowania realnej alternatywy w obszarze emisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej”.

Jak wynikało z komunikatu opublikowanego przez TVP, „intencją nadawców było podjęcie działań zmierzających do stworzenia konkurencyjnej oferty na polskim rynku, która doprowadzi do obniżenia kosztów nadawania programów w ramach naziemnej telewizji cyfrowej”.

-  Nowe rozwiązanie zapewni widzom w całym kraju możliwie najlepszą jakość i zasięg programów nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Strony informują, że otrzymały deklaracje o podjęciu współpracy i dołączeniu do inicjatywy od innych nadawców, rozpowszechniających swoje programy w ramach naziemnej telewizji cyfrowej - dodano w komunikacie.

Spytaliśmy Telewizję Polską o stan prac nad tym rozwiązaniem, czekamy na odpowiedź.

Na MUX-3 nadawane są kanały telewizji publicznej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Kultura, TVP Info HD, TVP Sport oraz TVP Historia. Operatorem technicznym tego multipleksu jest Emitel, umowę w tej sprawie pomiędzy podmiotami podpisano w 2010 roku, obowiązuje do 2020 roku.

Emitel przystąpi do dialogu technicznego

Emitel zajmuje się radiodyfuzją naziemną. Firma EmiTel ma w całym kraju ponad 350 obiektów nadawczych stanowiących sieć na terenie całego kraju, z czego 60 to obiekty nadawcze dużej mocy. Firma wynajmuje swoje wieże i obiekty różnym operatorom i realizuje usługi na rzecz naziemnych nadawców radiowo-telewizyjnych.

- Telewizja Polska jest jednym z naszych strategicznych partnerów i klientów, dlatego Emitel zamierza przystąpić do dialogu technicznego. Jesteśmy przekonani, że nasze wieloletnie doświadczenie oraz wiedza związana z obsługą złożonych emisji w  multipleksach telewizji naziemnej w Polsce będą dla Telewizji Polskiej bardzo przydatne - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Jerzy Godek, członek zarządu Emitela ds. techniki.
 
Według niego "istotne znaczenie przy określaniu parametrów technicznych będzie miało doświadczenie Emitela przy projektowaniu i budowie Mux-3 w okresie przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe, a także obecne prace związane przygotowaniem do procesu refarmingu pasma 700MHz".

Spółka EmiTel powstała w maju 2002 r. poprzez wydzielenie z Telekomunikacji Polskiej SA struktur organizacyjnych, które zajmują się radiodyfuzją (rozpowszechnianiem drogą radiową sygnałów świetlnych lub dźwiękowych do dużej liczby odbiorców). Od 2011 do 2014 roku właścicielem spółki była EM Group należąca do funduszu Montagu Private Equity z siedzibą w Londynie. Według danych KRS, 31 lipca 2014 r. EmiTel sp. z o.o. połączył się z Kelbrook Investments, który zmienił nazwę na EmiTel oraz przejął całość zobowiązań i majątek tej firmy. Obecnym właścicielem EmiTelu jest amerykański fundusz Alinda Capital Partners.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP chce wybrać nowego operatora technicznego MUX-3

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rthrthrhahgahg
Czas najwyższy coś zmienić. Sygnał TVN, Polsat, Puls odbiera wzorowo, pozostałe komercyjne przerywa, a TVP w ogóle nie odbiera na antenach wewnętrznych w Koninie z Żółwieńca. Za co płacić abonament RTV?
odpowiedź
User
Szymon
Czas najwyższy coś zmienić. Sygnał TVN, Polsat, Puls odbiera wzorowo, pozostałe komercyjne przerywa, a TVP w ogóle nie odbiera na antenach wewnętrznych w Koninie z Żółwieńca. Za co płacić abonament RTV?

Bo antena pokojowa to nie antena, zazwyczaj 2 druciki w ładnym opakowaniu, ujemny zysk rekompensowany mocnym wzmacniaczem. Prosta antena zewnętrzna powinna załatwić temat. Nawet minilog H/V, polecam osobiście.
Nie ma co naginać praw fizyki.
odpowiedź
User
gosc
Najpierw do uregulowania rachunek za 3 lata nadawania pustych pasków na mux 8, takie napinanie muskułów a i tak nic z tego nie wyjdzie bo inni operatorzy nie mają obiektów nadawczych, o infrastrukturze nie wspominając
odpowiedź