SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP coraz gorzej oceniana, RMF FM i Radio ZET lepiej niż Polskie Radio. Co sądzą o nich zwolennicy PiS, PO i Kukiz ’15?

Wśród głównych nadawców najlepiej przez Polaków ocenianych jest Polsat, natomiast rekordowo dużo negatywnych opinii zebrała TVP. RMF FM i Radio ZET mają dużo lepsze postrzeganie od Polskiego Radia i Radia Maryja. Media publiczne i Radio Maryja pozytywnie oceniają zwolennicy PiS, a krytycznie - osoby popierające PO.

fot. PixabayArticle

Według sondażu CBOS z marca br. Telewizję Polską dobrze ocenia 56 proc. Polaków (o 5 pkt proc. mniej niż w kwietniu ub.r.), a negatywnie - 31 proc. (po wzroście o 4 pkt proc. w skali niecałego roku). W przypadku TVN pozytywnych opinii było 65 proc., a krytycznych - 20 proc. (po wzroście o 2 pkt proc.).

Obaj nadawcy zanotowali rekordowo duży udział negatywnych ocen (w przypadku TVP to wyrównanie wyniku z kwietnia 2017 roku), przez minione 10 lat stopniowo malały też odsetki opinii pozytywnych.

Znacznie lepiej postrzegany jest Polsat - przychylnie przez 71 proc. respondentów, a krytycznie przez 12 proc. Odsetek tych drugich ocen oscyluje od wielu lat wokół 10 proc. (wahnięcie w górę nastąpiło w latach 2016-2017), a tych pierwszych zmalał z ok. 80 proc. do ok 70. proc.

Osoby deklarujące się jako popierające PiS bardzo dobrze oceniają TVP (88 proc. wskazań pozytywnych, a tylko 6 proc. negatywnych). Dużo gorsze opinie mają o TVN (47 proc. na plus, 34 proc. na minus), a nieco gorsze o Polsacie (66 proc. pozytywnych, 17 proc. negatywnych).

Wśród zwolenników PO tylko 13 proc. ceni TVP, a 73 proc. jest przeciwnego zdania. Dużo lepiej postrzegają TVN i Polsat.

Natomiast potencjalni wyborcy Kukiz ’15 podobnie oceniają TVP i TVP, a lepsze opinie mają o Polsacie. Przy czym takich osób w próbie badawczej było na tyle mało, że CBOS zaleca traktować ich statystyki z ostrożnością

Opinie o Telewizji Polskiej mocno pogorszyły się między marcem 2014 a marcem 2016 roku (od początku 2016 roku w TVP zaszły duże zmiany, zwłaszcza w pionie informacji i publicystyki).

Podobna zmiana nastąpiła w przypadku TVN, przy czym nie tak mocno jak w przypadku TVN.

Odsetek negatywnych opinii o Polsacie od ponad 10 lat wynosi ok. 10 proc., a tych pozytywnych zmalał z rekordowego poziomu ok. 80 proc. w latach 2006-2014 do ok. 70 proc.

Radio Maryja ma więcej krytyków niż zwolenników

Polskie Radio w marcu br. pozytywnie oceniło 52 proc. Polaków, a negatywnie - 16 proc. Wizerunek nadawcy w porównaniu z wrześniem ub.r. pogorszył się: opinii na plus ubyło 3 pkt proc., a tych na minus przybyło 3 pkt proc.

Znacznie lepiej postrzegane są RMF FM i Radio ZET. Pierwsza stacja uzyskała 64 proc. pozytywnych ocen i 8 proc. negatywnych, a druga - 59 proc. pozytywnych i 6 proc. negatywnych.

W przypadku Radia Maryja krytycznych opinii jest więcej (26 proc.) niż korzystnych (22 proc.). Aż 52 proc. respondentów nie ma zadania o tej stacji.

Zdecydowana większość zwolenników PiS pozytywnie ocenia Polskie Radio (71 proc. opinii na plus i tylko 3 proc. na minus) oraz Radio Maryja (42 proc. na plus i 12 proc. na minus).

Osoby popierające PO dużo krytyczniej postrzegają Radio Maryja (tylko 1 proc. pozytywnych opinii, a 53 proc. negatywnych) niż Polskie Radio (26 proc. ocen pozytywnych i 45 proc. negatywnych).

Polskie Radio kryzys wizerunkowy przeżywało w latach 2017-2018 - odsetek pozytywnych ocen zmalał wtedy do 43-46 proc. Do 2016 roku udział krytycznych opinii nie przekraczał 10 proc.

W przypadku RMF FM i Radia ZET odsetek przychylnych opinii też mocno spadł w 2017 i pierwszej połowie ub.r., żeby potem znów wzrosnąć.

Natomiast negatywnych ocen przybywa, ale to wzrost niewielki, widoczny dopiero w perspektywie 17 lat.


Radio Maryja od 2014 roku dostaje w sondażach CBOSU podobną liczbę negatywnych i pozytywnych ocen. Natomiast w latach 2006-2012 zdecydowanie więcej było krytycznych opinii o stacji.

Najnowsza fala badania CBOS została przeprowadzona metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 7–14 marca br. liczącej 1046 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Dołącz do dyskusji: TVP coraz gorzej oceniana, RMF FM i Radio ZET lepiej niż Polskie Radio. Co sądzą o nich zwolennicy PiS, PO i Kukiz ’15?

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dno
Jeśli ktoś lubi słuchać ciągłe to samo i wymuszone poranne smiechy to słucha takiego eremefu niestety
odpowiedź
User
rycho
A to ciekawe. Osobiście wolę Polskie Radio od Radio Zet. Muszę też przyznać że PiS dokonał czegoś niemożliwego. Naprawił TVP którego za czasów Lisa, Kraśki czy Tadli nie dało się oglądać.
odpowiedź
User
Grzes
Niemożliwe, jak to się stało?
odpowiedź