SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP, Cyfrowy Polsat, Agora, Discovery i ZPR wśród chętnych na kolejny multipleks

Urząd Komunikacji Elektronicznej ujawnił listę 14 podmiotów zainteresowanych rezerwacją częstotliwości na ósmym multipleksie telewizji cyfrowej. Są wśród nich m.in. TVP, Cyfrowy Polsat, Agora, ZPR, Kino Polska TV i Discovery.

Article

Jak już podawaliśmy, po wyłączeniu w Polsce telewizji analogowej zwolnione przez nią częstotliwości z zakresu 174-230 Mhz, tworzące tzw. ósmy multipleks, zdecydowano przeznaczyć do emisji telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T. Na początku listopada br. do UKE zgłosił się jeden z przedsiębiorców z wnioskiem o dokonanie rezerwacji częstotliwości na tym multipleksie. W związku z tym Urząd Komunikacji Elektronicznej zaprosił wszystkich innych zainteresowanych tymi częstotliwościami do wysyłania zgłoszeń do 19 listopada br. (więcej na ten temat).

Piotr Jaszczuk, doradca prezes UKE, poinformował Wirtualnemedia.pl, w tym terminie do UKE zgłosiło się 14 podmiotów zainteresowanym wykorzystaniem tych zasobów.

Wśród tych firm jest pięć z obecnych już pośrednio lub bezpośrednio w naziemnej telewizji cyfrowej. Są to: Telewizja Polska, ZPR (firma kontrolująca kanały Eska TV i Polo TV oraz przygotowywany obecnie Fokus TV), Info-TV-FM (spółka kontrolowana przez Cyfrowy Polsat, będąca operatorem płatnego czwartego multipleksu z Telewizją Mobilną) oraz Kino Polska TV i Agora (współudziałowcy Stopklatki TV, która ma wiosną 2014 roku trafić na MUX-1).

Zgłosili się też nadawcy satelitarni: Discovery Polska, TVS, TVR, Telestar (nadawca iTV) i Michał Winnicki Entertainment (nadawca Power TV). Poza tym swoje zgłoszenia wysłały takie firmy jak Pressmedial (nadawca Telewizji Regionalnej w Lublinie), Alvernia Studios (wytwórnia filmowa należąca do Stanisława Tyczyńskiego, twórcy RMF FM), Rdf2 i Bcast.

- Do końca tygodnia oczekujemy jeszcze na zgłoszenia nadsyłane pocztą. W kolejnym tygodniu planujemy publikację komunikatu podsumowującego zainteresowanie tymi zasobami częstotliwościowymi. Następnie przeprowadzimy uzgodnienia w tym zakresie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji - mówi nam Jaszczuk.

W związku z tak dużym zainteresowaniem, aby wyłonić operatora tzw. ósmego multipleksu, UKE będzie musiał zorganizować przetarg. Na tych częstotliwościach będą mogły pojawić się zarówno kanały bezpłatne, jak i płatne (kodowane).

Aktualnie w Polsce działają cztery multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, w tym trzy ogólnopolskie multipleksy z bezpłatną ofertą programową (MUX-1, MUX-2, MUX-3) oraz jeden multipleks telewizji mobilnej z płatną ofertą Cyfrowego Polsatu (tzw. Telewizja Mobilna).

W tej chwili trwają konsultacje dotyczące zagospodarowania piątego i szóstego multipleksu wchodzących w skład drugiej dywidendy cyfrowej, natomiast siódmy multipleks przeznaczono na szybki internet w technologii LTE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP, Cyfrowy Polsat, Agora, Discovery i ZPR wśród chętnych na kolejny multipleks

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tt
jak słysze Enej to mam cofke.
odpowiedź
User
Piotrek888888888
TVP da n nowy mux jedynkę i dwójkę czy jednak postawi na dubel historii lub kultury?
odpowiedź
User
k
Zalew medialnego szlamu i syfu jest porazajacy a wszystko po to żeby motłoch i plebs obeirzal reklame
odpowiedź