SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP daje cyfrowe życie kultowym filmom i serialom. Ruszył projekt digitalizacji za 81 mln zł

Telewizja Polska zainaugurowała wczoraj projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP”, współfinansowany przez Unię Europejską. W ciągu trzech lat w ramach tego projektu ponad 800 archiwalnych filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali zyska nowe, cyfrowe wersje.

Jacek Kurski, fot. Jacek KowalskiArticle

- To było nie lada wyzwanie, ale cieszę się, że mogę dzisiaj powiedzieć: możemy z przytupem otworzyć ten projekt, jakim jest rekonstrukcja cyfrowa obrazu i dźwięku dla polskich filmów i co z tym związane, polskiej szkoły telewizyjnej i filmowej - mówił wczoraj podczas uroczystej inauguracji projektu prezes TVP, Jacek Kurski.

Celem digitalizacji jest m.in. upowszechnienie zbiorów programowych TVP nie tylko poprzez emisję w kanałach, ale także w internecie. - Tutaj ważne są detale odnowionych filmów i seriali, jak choćby pojawiający się nagle w „Janosiku” samochód. Renowatorzy zdecydowali się pozostawić go, a my chcielibyśmy, żeby wszyscy mogli to obejrzeć - podkreślał Maciej Stanecki, członek zarządu TVP.

Pierwszymi tytułami objętymi projektem są seriale „Ekstradycja” i „Czterdziestolatek”. Kolejne to będą m.in. „Pogoda domu niechaj będzie z tobą…”, „Personel”, „Spokój”, „Pierwsza Miłość”, „Legenda”, „Próba ciśnienia”, „Krzysztof Penderecki”, „Noce i dnie”, „Do krwi ostatniej”, „Zmiennicy”, „Kapitan Sowa na tropie”, „Królowa Bona”, „Polskie drogi”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Szaleństwo Majki Skowron”, „Na kłopoty Bednarski”, „Przygody Psa Cywila”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Życie na Gorąco”, „Nad Niemnem”, „Lalka”, „Pan Tadeusz”.

Efekty pracy zespołu będzie można oglądać od 2018 roku. Zrekonstruowane w ramach projektu zbiory Telewizja Polska udostępni przez internet, w serwisie VOD, oraz na DVD i Blu-Ray. Ponadto materiały będą emitowane w programach Telewizji Polskiej.

Archiwalne zasoby telewizyjne przechowywane są w postaci analogowej, na nietrwałych światłoczułych taśmach filmowych i nośnikach magnetycznych. Dzięki rekonstrukcji cyfrowej, 836 tytułów zostanie zachowanych i udostępnionych w najwyższej jakości dźwięku i obrazu - 4K.

Całkowitą wartość projektu oszacowano na 80 780 000 zł, w tym kwota dofinansowania z UE (w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020) wyniesie 59 891 045 zł.

Projekt TVP to:
• 36 miesięcy pracy nad rekonstrukcją zasobów,
• 836 unikatowych tytułów,
• całkowita wartość 80 780 000 zł, w tym kwota dofinansowania z UE 59 891 045 zł.
• 79 zatrudnionych do tego projektu specjalistów, w tym 36 rekonstruktorów obrazu,
• 836 tytułów w tym: 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci, 10 Teatrów Telewizji,
• 152 400 GB danych,
• 675 godzin danych,
• 595 kilometrów taśm,
• najbardziej innowacyjny sprzęt do digitalizacji
• największa biblioteka cyfrowa w Polsce.

Dołącz do dyskusji: TVP daje cyfrowe życie kultowym filmom i serialom. Ruszył projekt digitalizacji za 81 mln zł

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XXXX
To jedna z nielicznych rzeczy, za którą TVP w tym momencie można pochwalić
odpowiedź
User
Linn
Serial "Dom". Koniecznie!
odpowiedź
User
sun
Postaramy się nie zawieźć!
odpowiedź