SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP pracuje nad dekoderem łączącym HbbTV i standard DVB-T2. „Przyszłością w najbliższych 10 latach jest telewizja naziemna”

Telewizja Polska zapowiedziała, że w 2022 roku zaoferuje nowoczesny dekoder hybrydowy, który będzie w stanie obsłużyć standard DVB-T2/HEVC. Ma on posiadać szereg funkcjonalności, które będą łączyły linearną telewizję z internetową. - Przyszłością telewizji w najbliższych 10 latach jest naziemna telewizja cyfrowa - stwierdza Jacek Kurski, prezes TVP w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

fot. akpaArticle

Jak podawał publiczny nadawca, dekoder hybrydowy zaoferuje odbiorcom dodatkowe funkcje: nPVR (możliwość zatrzymania, odtworzenia od początku lub obejrzenia audycji, która została wyemitowana do 7 dni wstecz), dostęp do biblioteki VOD Telewizji Polskiej, dostęp do materiałów wideo partnerów Telewizji Polskiej, a także możliwość uruchomienia usług OTT podmiotów trzecich.

Ma on pojawić się na rynku w 2022 roku, dzięki niemu widzowie będą mogli m.in. oglądać audycje wyemitowane nawet tydzień wcześniej. Będzie także w stanie obsłużyć standard DVB-T2/HEVC, który zastąpi dotychczasowy - DVB-T.

- Naszym pomysłem jest dekoder, który pozwoli widzom łączyć telewizję linearną z internetową. Dekoder mam nadzieję będzie udziałem milionów Polaków za półtora, może dwa lata. Będzie łączył funkcję telewizji linearnej i hybrydowej, funkcjonalności internetowe, pozwalające ludziom na własne VOD. Na własną bibliotekę, własną ramówkę, możliwość zatrzymywania, cofania się nawet o tydzień w emisji, oglądania ulubionych programów. Warunkiem, aby działało to rozwiązanie jest sprawny serwis VOD Telewizji Polskiej - mówił podczas wiosennej ramówki Jacek Kurski, prezes TVP.

"Przyszłością w najbliższych 10 latach jest tv naziemna"

Jak dodaje Kurski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl „przyszłością telewizji w najbliższych 10 latach jest telewizja naziemna”.

- Taka, która opcjonalnie będzie łączyła hybrydowo funkcję telewizji linearnej z internetem. To będzie z punktu widzenia odbiorcy rozwiązanie optymalne, bo pozwoli skorzystać z rozszerzenia oferty kanałów tematycznych. Nasz odbiorca będzie miał za darmo możliwość bardzo dużego wyboru. Wszystko to, za co dzisiaj płaci - wszystkie gatunkowe kanały: sport, informacja, lifestyle, pewnie z czasem np. TVP Moto (nazwa robocza, kanał motoryzacyjny), Nauka, Dokument - wszystko to, co jest ciekawe i opisuje świat, nasz widz będzie miał za darmo w Telewizji Polskiej po refarmingu z użyciem naszego dekodera - zaznacza.

Dekoder wyposażony w głowicę DVB-T2 ma sprawić, że widzowie nie będą mieli konieczności wymiany telewizora, pomimo zmiany standardu nadawania, który nastąpi w połowie 2022 roku.

- Dla posiadających dostęp do internetu, nasz dekoder dodatkowo otworzy możliwość korzystania z wielu usług online: nagrywarki, start over, time shift, biblioteki VoD z dostępem do olbrzymich zasobów TVP. To jest pomysł łączący refarming, nowe sloty NTC i postęp technologiczny w telewizji - wymienia w rozmowie z nami szef publicznej telewizji.

Zmiana standardu nadawania jest związana z procesem refarmingu, jaki trwa obecnie w całej Europie. Stacje telewizyjne muszą zwolnić częstotliwości z zakresu 470-790 MHz na rzecz operatorów komórkowych, którzy oferują standard 5G, co wymaga przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Obecny standard DVB-T zostanie zastąpiony standardem DVB-T2/HEVC w 2022 roku.

TVP1 i Polsat liderami w DVB-T

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w styczniu br. w grupie 4+ była TVP1, a w 16-49 - Polsat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP pracuje nad dekoderem łączącym HbbTV i standard DVB-T2. „Przyszłością w najbliższych 10 latach jest telewizja naziemna”

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jordi
Jeśli Kurski faktycznie to zrealizuje to pod względem technologicznym niewątpliwie będzie najlepszym prezesem TVP. Gdyby dziś rządził Braun to na pewno nie byłoby TVP Sport w HD w naziemnej, a część programów na głównych antenach pewnie by dopiero przechodziła na HD. Oczywiście o rozwijaniu treści internetowych i TVP 4K nikt by nie myślał.
odpowiedź
User
Mikolaj
W połowie 2021r będzie przejście na HEVC i DVB-T2 czyli moment kiedy ludzie powszechnie kupować będą dekodery. Jaki sens ma wprowadzenie dekodera rok później nie wiem bo nikt nie będzie czekał rok na nadejście takiego produktu. Ci co zmieniają nie wyrzucą po roku sprzętu do kosza.
odpowiedź
User
Mikolaj
W połowie 2021r będzie przejście na HEVC i DVB-T2 czyli moment kiedy ludzie powszechnie kupować będą dekodery. Jaki sens ma wprowadzenie dekodera rok później nie wiem bo nikt nie będzie czekał rok na nadejście takiego produktu. Ci co zmieniają nie wyrzucą po roku sprzętu do kosza.
odpowiedź