SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP do Polsatu: możemy pokazać mecze Polaków na siatkarskim mundialu, ale stawiamy warunki

TVP jest gotowa do rozmów na temat odkupienia od Polsatu praw do transmisji meczów Polaków podczas siatkarskiego mundialu, ale stawia warunki. - W grę wchodzi np. uzyskanie sublicencji na eliminacje ME w piłce nożnej  - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP.

Article

W ubiegłym tygodniu serwis Sport.pl poinformował, że Telewizja Polsat zaproponowała Telewizji Polskiej odkupienie praw do transmisji Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn, które rozpoczną się w naszym kraju 30 sierpnia br. Stacja Zygmunta Solorza-Żaka za wyłączne prawa telewizyjne do siatkarskiej imprezy zapłaciła 15 mln euro w 2008 roku. Powodem złożenia tej oferty - według portalu - miało być mniejsze niż zakładano zainteresowanie reklamodawców.

- Trudno przewidzieć jak będzie wyglądał rynek reklamowy w 2014 roku. Na rentowność imprezy wpłynie wiele czynników. Inwestycja ma także ważny promocyjno-marketingowy wymiar - mówił w 2008 roku Mirosław Błaszczyk, prezes Telewizji Polsat (więcej na ten temat).
 
Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Polsat do tej pory nie skierował do Telewizji Polskiej żadnego zapytania ani formalnego wniosku w sprawie odsprzedania praw do transmisji siatkarskiej imprezy.

- Dziwi nas, że Polsat, który wszelkie możliwe prawa do Mistrzostw kupił już w 2010 roku i cały czas deklarował, że jest to działanie wyjątkowo korzystne komercyjnie, obecnie deklaruje, że musiałby ponieść w jego wyniku stratę - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP.

Telewizja Polska deklaruje gotowość do podjęcia rozmów w kwestii transmisji konkretnych meczów, ale nie pełnych Mistrzostw Świata. We wrześniu startuje bowiem jesienna ramówka, nad którą obecnie trwają intensywne prace.

- Moglibyśmy rozważać przyjęcie na siebie odpowiedzialności za transmisje meczów reprezentacji Polski, a nie całej imprezy. Wynika to z oczywistego faktu szczególnej odpowiedzialności nadawcy publicznego za sprawy polskie - podkreśla Jacek Rakowiecki.

Publiczny nadawca stawia jednak warunki - negocjacje obejmowałyby nie tylko tę siatkarską imprezę.

- W grę musiałyby wchodzić szersze kwestie partnerskiej współpracy przy innych ważnych dla polskich widzów imprezach sportowych, w tym np. możliwość uzyskania przez TVP sublicencji na eliminacje ME w piłce nożnej i finału tej imprezy w 2016 roku. Ze strony nadawcy publicznego w grę wchodziło by w takim przypadku także rozciągnięcie negocjacji na posiadane przez nas prawa do eliminacji MŚ w Rosji w 2018 roku - informuje nas rzecznik Telewizji Polskiej.

Jednocześnie - jak informuje Jacek Rakowiecki - TVP jest zdziwiona faktem, że Polsat próbuje uzyskać od polskiego rządu dofinansowanie transmisji z Mistrzostw Świata w piłce siatkowej.

- Zgłaszali to przedstawiciele stacji np. na posiedzeniach komisji sejmowej, sugerując, że jest to obowiązek rządu, którego niedopełnienie obciąży rząd odpowiedzialnością za ewentualne niepowodzenie transmisji - tłumaczy Rakowiecki. Rzecznik podkreśla, że publiczny nadawca, nigdy nie otrzymał żadnego dofinansowania przy okazji drogich i równie prestiżowych imprez sportowych, w tym Euro 2012. - Mimo że możliwości telewizji publicznej w pozyskiwaniu komercyjnego zasilenia są ustawowo znacznie ograniczone w porównaniu do wszystkich innych nadawców telewizyjnych w Polsce - dodaje.

Telewizja Polsat nie chce komentować tej sprawy. Od Tomasza Matwiejczuka, rzecznika prasowego stacji, nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy powodem rezygnacji z transmitowania siatkarskiej imprezy jest niezadowalające zainteresowanie nią reklamodawców.  - Nie udzielamy komentarzy w tej sprawie - uciął krótko.

Wcześniej przedstawiciele Telewizji Polsat wielokrotnie zapewniali, że mecze Polaków rozgrywane podczas mundialu pokazane zostaną na otwartej antenie Polsatu (reszta spotkań miała trafić do kanałów sportowych nadawcy). W maju br. członek zarządu spółki Maciej Stec mówił, że ze względu na transmisje z meczów polskiej reprezentacji mogą nastąpić przesunięcia w jesiennej ramówce Polsatu - część pozycji miałaby ruszyć z opóźnieniem (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP do Polsatu: możemy pokazać mecze Polaków na siatkarskim mundialu, ale stawiamy warunki

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ojej
marian, obyś do brzegu nie musiał wracac?
odpowiedź
User
resovia
przepraszam bardzo, a zakup za 120 mil pln praw do Euro 2012 i późniejsza strata 80 mil którą pokryło Ministerstwo Skarbu to co panie rzeczniku???
odpowiedź
User
szpaku
oby Polsat nigdy nie dzielił się żadnymi prawami z tvp. Euro 2008 niedościgniony wzór obsługi poważnej imprezy. nieosiągalny dla publicznej.
odpowiedź