SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP dostanie ponad 44 mln zł dofinansowania na TV Biełsat, TVP Polonia i TVP Wilno

Telewizja Polska pracuje nad stworzeniem kanału TVP Wilno. Choć nadawca nie chciał zdradzić kosztów prac nad projektem, udało nam się dowiedzieć, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych przeznaczy na ten cel 8 mln złotych. W 2019 roku dofinansowanie ma otrzymać także TVP Polonia - ponad 16 mln zł oraz TV Biełsat - 20 mln zł.

Uruchomienie nowego kanału w stolicy Litwy zapowiadał już w sierpniu 2018 roku Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, twierdząc, że ruszy on jesienią ub.r.

Prace nad nowym kanałem ostatecznie ruszyły w zeszłym roku. W audycji „Salon polityczny” w Radiu Znad Wili Mariusz Pilis, który zajmuje się tworzeniem struktury nowej redakcji zdradzał, że prace nad nowym kanałem nadal trwają.

Ocenił wtedy, że telewizja ma szansę wystartować na przełomie marca i kwietnia. Siedziba stacji ma mieścić się w Domu Polskim. Nad projektem pracuje redakcja składająca się głównie z młodych dziennikarzy.

Finansowanie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Publiczny nadawca pracuje nad uruchomieniem TVP Wilno we współpracy z polskim rządem. Nadawca nie chciał zdradzać kosztów stworzenia TVP Wilno, jednak udało nam się dowiedzieć, że Telewizja Polska dostanie w tym roku z rezerwy celowej z budżetu państwa 8 milionów złotych na tę inwestycję.

Dodatkowo, na TVP Polonia ma zostać przeznaczone ponad 16 milionów złotych, a na TV Biełsat w 2019 roku – 20 milionów złotych.  

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi rozmowy z Telewizją Polską SA w sprawie tworzenia i rozpowszechniania programu TVP Wilno. W rezerwie celowej budżetu państwa ujęto środki w wysokości 8 000 000 zł na finansowanie w 2019 r. TVP Wilno – odpowiedziało biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych na pytania portalu Wirtualnemedia.pl. - Ponadto MSZ planuje w 2019 roku przeznaczyć na współfinansowanie tworzenia i rozpowszechniania programu  TVP Polonia środki w wysokości 16 319 000 złotych. Natomiast dofinansowanie TV Bielsat zaplanowano w bieżącym roku na poziomie 20 000 000 złotych - stwierdził resort.

Plan uruchomienia publicznej stacji na Litwie pojawił się już w 2010 roku, jednak zakończył się wtedy fiaskiem. Maciej Stanecki, członek zarządu TVP w rozmowie z Wirtualnemedia.pl jakiś czas temu stwierdził, że „kanał ma być skierowany do Polaków mieszkających na Litwie i nadawany w języku polskim”.

Na początku program będzie uzupełniany ramówką TVP Polonia. Ma być kanałem wirtualnym, który będzie dystrybuowany również naziemnie w litewskim multipleksie regionalnym na Wileńszczyźnie. W programie mają znaleźć się m.in. codzienny program informacyjny oraz audycje publicystyczne.

TVP Wilno jako osobna redakcja umiejscowiona jest w strukturze TVP Polonia, kieruje nią pełnomocnik zarządu Mirosław Ciunowicz.

TVP Polonia działa od 1993 roku, wileński kanał ma działać na paśmie rozszczepionym - tj. „łączona” wersja kanału ma być obecna tylko w Wilnie, a w Polsce będzie działać standardowa odsłona stacji. Ma być obecna na Litwie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia dostępne naziemnie na Litwie

W maju 2018 roku publiczny nadawca zawarł umowę ze spółką Litewskie Centrum Radia i Telewizji Telecentras na udostępnianie cyfrowej naziemnej reemisji kanałów TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia. Współpraca została zawarta na trzy lata z możliwością dwukrotnego przedłużenia o jeden rok. Umowę podpisano przy współpracy rządu Polski i Litwy.

Po raz pierwszy w historii TVP Historia jest dystrybuowana poza terenem naszego kraju. Telewizja Polska po pięciu latach przerwy w 2016 roku przywróciła także stałych korespondentów w Wilnie.

W 2017 roku Telewizja Polska zanotowała wzrost wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego o 69,9 proc. do 622,5 mln zł oraz spadek przychodów z reklam i sponsoringu o 8,4 proc. do 798,6 mln zł. Publiczny nadawca osiągnął 0,5 mln zł zysku netto. Natomiast w pierwszych trzech kwartałach ub.r. spółka osiągnęła 137,4 mln zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: TVP dostanie ponad 44 mln zł dofinansowania na TV Biełsat, TVP Polonia i TVP Wilno

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
on
ta instytucja to skarbonka bez dna. A chorzy na raka czekają miesiącami, jak nie latami na badania.
odpowiedź
User
mazi
ta instytucja to skarbonka bez dna. A chorzy na raka czekają miesiącami, jak nie latami na badania.

za Brauna było lepiej, nikt nie chorował na raka
odpowiedź
User
Gosc
Jakieś kpiny, TVP należy sprzedać , bo tylko wyłudza i defrauduje kasę. Argumenty jak było za kogoś są żałosne- faktem jest że dla chorych kasy nie ma na leki, na telewizję jest. Bez telewizora moźna źyć, bez leku się umiera, tak ciężko to zrozumieć?
odpowiedź