SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej kanałów w eksperymentalnym multipleksie TVP

Telewizja Polska potwierdziła, że będzie kontynuować emisję w starym standardzie DVB-T w MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. Prezes TVP Jacek Kurski tłumaczy to „sytuacją wyjątkową”. Jednocześnie nadawca publiczny zapowiada rozszerzenie oferty testowego multipleksu.

TVP zdradziła w komunikacie, że czasowo utrzyma nadawanie kanałów nadawanych na MUX-3 w dotychczasowym standardzie DVB-T/MPEG-4. Dzięki tej decyzji widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu telewizyjnego DVB-T2/HEVC, nie utracą dostępu do nadawanych tam stacji, czyli: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP Historia i zyskają więcej czasu na przygotowanie się do tej zmiany.

„Potrzeba wiarygodnych źródeł informacji”

Nadawca tłumaczy to sytuacją geopolityczną wynikającą ze zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz nasiloną polityką dezinformacyjną o zasięgu międzynarodowym. Zdaniem TVP „idzie konieczność zabezpieczenia nieprzerwanego dostępu obywateli do wiarygodnych źródeł informacji oraz Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO)”.

W piątek informowaliśmy, że na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął decyzję o przesunięciu w czasie zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC dla MUX-3. Województwa dolnośląskie i lubuskie przechodzą na nowy standard w poniedziałek (MUX-1, MUX-2 i MUX-4). W całym kraju proces ma się zakończyć do końca czerwca br. TVP może nadawać MUX-3 w DVB-T nawet do końca 2023 roku. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,7 mln gospodarstw domowych posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Utratą sygnału telewizyjnego może być więc zagrożonych nawet 4 mln mieszkających w nich osób. Od 21 marca mogą one skorzystać z bonu na zakup nowego dekodera lub telewizora.

Kurski: Musimy nadzwyczajnie reagować

Na mocy zmienionej decyzji rezerwacyjnej Telewizja Polska czasowo utrzyma dotychczasowy standard nadawania wszystkich programów TVP dostępnych na MUX-3. - Inwazja Rosji na Ukrainę zbiegła się z migracją naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce do nowego standardu nadawania – DVB-T2/HEVC. Mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową, w której musimy nadzwyczajnie reagować. Decyzja o czasowym utrzymaniu standardu nadawania DVB-T dla programów informacyjnych TVP ma na celu zapewnienie nieprzerwanego dostępu widzów do wiarygodnej i rzetelnej informacji – powiedział Jacek Kurski, prezes TVP.

- Telewizja naziemna jest od wielu lat najpopularniejszą platformą odbioru sygnału telewizyjnego w Polsce. W obecnych, skomplikowanych czasach najważniejszą powinnością nadawcy publicznego jest zapewnienie obywatelom nieprzerwanego dostępu do wiarygodnych informacji oraz zapewniając pewną i jak najszerszą komunikację. TVP przyjmuje decyzję regulatora ze zrozumieniem. Czasowe utrzymanie dotychczasowego standardu nadawania na MUX-3 zminimalizuje ryzyko pozbawienia części widzów – posiadających odbiorniki starszej generacji dostępu do programów telewizji publicznej, a także Regionalnego Systemu Ostrzegania - stwierdził  Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP.

Publiczny nadawca przeprowadzi zgodnie z planem proces refarmingu, czyli zwolnienia części pasma telewizyjnego, przeznaczonego w niedalekiej przyszłości na usługi telekomunikacyjne 5G. W związku z tym zmieni się układ częstotliwości, na których dziś nadawane są wszystkie multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).

Dodatkowe kanały w MUX eksperymentalnym

Telewizja Polska na stronie telewizjanaziemna.pl poinformowała także, że uzupełnia ofertę multipleksu testowego, na którym dzisiaj obecne są kanały: TVP Kultura HD HEVC, TVP Dokument HD HEVC, TVP Rozrywka HD HEVC, TVP Kobieta HD HEVC i TVP3 Warszawa HD HEVC, o kanały TVP1 HD HEVC, TVP2 HD HEVC i TVP Info HD HEVC, nadawane w nowym standardzie telewizyjnym.

Nadawca nie zdradza dlaczego zamierza dublować stacje, które będą dalej dostępne w MUX-3. Na listach kanałów dekoderów i tunerów TVP1, TVP2 i TVP Info będą wyświetlane dwukrotnie. Taką praktykę stoją czasami operatorzy płatnej telewizji wobec stacji związanych z nimi kapitałowo. Na przykład w Polsat Box kanał Polsat zajmuje jednocześnie 1 i 200 pozycję na liście dekoderów. W ten sposób abonent przełączający kanały może częściej wybrać sztandarową antenę nadawcy, co ma pewne przełożenie na oglądalność. Cel TVP może być podobny.  

Niedawno informowaliśmy, że choć kończą się pozwolenia TVP na nadawanie eksperymentalnego MUX-5, to nadawca publiczny wystąpił o zgody na nowe emisje próbne. Zajmie kanały przewidziane zarówno dla MUX-5, jak i MUX-6. Multipleks testowy dociera do 90 proc. populacji Polski.

Dołącz do dyskusji: Więcej kanałów w eksperymentalnym multipleksie TVP

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Czyli urzędy są na pasku tvp, które może robić co jej się podoba, w tym nadawać w 2 standardach jednocześnie i jeszcze domagać się kolejnych muxów za darmo, bo jsk wiemy nie płaci nic za koncesje.
odpowiedź
User
Pz
Rzetelna i wiarygodna TVP chciał bym to zobaczyć.
odpowiedź
User
KOD
„Potrzeba wiarygodnych źródeł informacji” - akurat TVP i TVP Info towarzysza Kurskiego są na szarym końcu pod względem wiarygodności.
odpowiedź