SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

TVP Historia ma zmienić się w TVP Dokument

Zarząd Telewizji Polskiej planuje przekształcenie kanału TVP Historia w stację ogólnodokumentalną pod nazwą TVP Dokument. Argumentem za zmianą są słabe wyniki oglądalności kanału.

TVP Historia ma zmienić się w TVP Dokument

- Po trzech latach od chwili uruchomienia widownia i udziały w rynku TVP Historia nie są satysfakcjonujące w stosunku do poniesionych nakładów. Opierając się na analizie pozycji innych kanałów tematycznych o profilu dokumentalnym oraz ich wysokim udziale w rynku, można prognozować, że TVP Dokument zyska uznanie widzów – głosi komunikat TVP.

Z prezentowanych ostatnio przez Wirtualnemedia.pl danych Nielsen Audience Measurement wynika, że TVP Historia w 2010 roku miała średnio 1,3 tys. widzów na minutę oraz 0,02 proc. udziału w rynku. Mimo że stacja ta zanotowała w ub.r. wzrost udziału w stosunku do 2009 r. o 23,5 proc., nadal zajmowała ona ostatnie miejsce wśród kanałów dokumentalnych monitorowanych przez instytut (poczytaj więcej na ten temat).

Planowany kanał TVP Dokument ma mieć szeroką ofertę – od poważnych dokumentów o tematyce historycznej, poprzez tematykę społeczną, po filmy popularnonaukowe, przyrodnicze oraz krajoznawcze.  Nad projektem pracuje ceniony dokumentalista Andrzej Fidyk, który swoim nazwiskiem firmuje emitowany w TVP 2 cykl dokumentów.

Aby przekształcić TVP Historia w TVP Dokument konieczna jest zmiana koncesji. Na skierowanie wniosku w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zgodziła się na posiedzeniu 18 stycznia br. rada nadzorcza Telewizji Polskiej. W komunikacie TVP podano jednocześnie, że rada nadzorcza nie oceniała zawartości programowej TVP Historia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Historia ma zmienić się w TVP Dokument

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abc_adam
POpaprańcom przeszkadza znajomośc historii - głupimi łatwiej rządzić. Program TVP Historia był niedostępny dla 99% telewidzów i teraz jest likwidowany bo nie był oglądany przez tych którzy nie mieli możliwości oglądania. POsrana logika!
2 0
odpowiedź
User
ikcyzor
Niech się mądre głowy zastanowią ilu ludzi odbiera astrę i będą mieli dlaczego mają taką oglądalność
No cóż pomarzyć można że tam myślą
2 0
odpowiedź
User
gucio
POwalony zarząd TVPO najpierw zlikwidował możliwość oglądania programów regionalnych dla tysiecy ludzi i powywalał dziennikarzy krytycznych wobec rządu z telewizji a teraz szczyci się tym, że likwiduje kanał historyczny. Jasne, historia jeszcze by komuś otworzyła oczy.
1 0
odpowiedź
User
Marek
U mnie w TV kablowej TVP Historia sąsiaduje z HIstory Channel i Discovery Channel. Różnica jakościowa - oczywiście na niekorzyść TVP Historia - jest porażająca. Oczywiście wiem, że materiały, często ciekawe merytorycznie i wartościowe robiono za żałosne grosze, ale widzowie spoza branży tego nie wiedzą. Dla nich TVP Historia jest po prostu stacją nieatrakcyjną - zwłaszcza wizualnie, a to się liczy, zwłaszcza w oczach młodzieży. Wybrano proste wyjście: zamiast wyłożyć pieniądze na dobre dokumenty historyczne, które można by sprzedawać za granicę i zarabiać (nie tylko w BBC potrafią robić takie filmy) - likwidujemy.
0 0
odpowiedź
User
trutka
A co przeszkadza emitowaniu atrakcyjnych dokumentów historycznych BBC w TVP Dokument? I w ogóle dokumentów historycznych, także polskich?
0 0
odpowiedź
User
POpaprana matematyka
Liderami wzrostu okazały się TVP Historia (+55,6 proc.) oraz BBC Knowledge (+48,6 proc.) - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.
Wiadomość Wirtualnych Mediów z 08.11.2010
0 0
odpowiedź
User
POpaprana matematyka
Liderami wzrostu okazały się TVP Historia (+55,6 proc.) oraz BBC Knowledge (+48,6 proc.) - wynika z danych Nielsen Audience Measurement. Wiadomość Wirtualnych Mediów z 08.11.2010
W POsranej matematyce wzrost=spadek
0 0
odpowiedź
User
ad Trutka
Jak to, co przeszkadza w emisji programów BBC - brak kasy - co było zresztą powodem małej ilości własnych produkcji TVP Historia i tego, że przeważały dyskusje w studio. Notabene ekspert w studio mówiąc na żywo nie popełnia takich błędów jaki się zdarzają w przygotowywanych wcześniej produkcjach Discovery. Jak ktoś się zachwyca BBC, to niech sobie przypomni że jest to stacja dotowana przez rząd, która od wielu lat przygotowuje dokumenty m.in. z historii Anglii przeznaczając na to nieporównywalne fundusze. Teraz, gdy likwiduje się zaledwie skromne początki u nas "eksperci" odkrywczo oznajmiają, że gdy program ma większy fundusz jest ciekawszy i najlepiej wobec tego nie robić żadnych bo nie ma pieniędzy.
0 0
odpowiedź
User
wlkp
Brakuje mi polskich programów przyrodniczych i popularnonaukowych i jeśli tutaj miałbym je zobaczyć, tzn na TVP Dokument, to jestem jak najbardziej za. Obecnie TVP rzadko oglądam, choć mocno się zdziwiłem gdy jakiegoś wieczoru widziałem Dziennik Telewizyjny z 1986 roku - to jest dobra lekcja historii dla kogoś kto urodził się rok wcześniej :)
0 0
odpowiedź
User
eda
Mała oglądalność kanału TVP Historia to nie wina braku zainteresowania społeczeństwa historią, lecz niewielki dostęp do tego kanału. TVP dotąd nie zadbała, by kanał ten stał się powszechnie dostępny, ale najlepiej narzekać na publikę która nie dopisała i zmienić na pożal się Boże DOKUMENT. Może lepiej od razu kanał nazwać TVP IPN? Popularność prawie gwarantowana! ;-((
2 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing