SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Historia ma zmienić się w TVP Dokument

Zarząd Telewizji Polskiej planuje przekształcenie kanału TVP Historia w stację ogólnodokumentalną pod nazwą TVP Dokument. Argumentem za zmianą są słabe wyniki oglądalności kanału.

TVP Historia ma zmienić się w TVP Dokument

- Po trzech latach od chwili uruchomienia widownia i udziały w rynku TVP Historia nie są satysfakcjonujące w stosunku do poniesionych nakładów. Opierając się na analizie pozycji innych kanałów tematycznych o profilu dokumentalnym oraz ich wysokim udziale w rynku, można prognozować, że TVP Dokument zyska uznanie widzów – głosi komunikat TVP.

Z prezentowanych ostatnio przez Wirtualnemedia.pl danych Nielsen Audience Measurement wynika, że TVP Historia w 2010 roku miała średnio 1,3 tys. widzów na minutę oraz 0,02 proc. udziału w rynku. Mimo że stacja ta zanotowała w ub.r. wzrost udziału w stosunku do 2009 r. o 23,5 proc., nadal zajmowała ona ostatnie miejsce wśród kanałów dokumentalnych monitorowanych przez instytut (poczytaj więcej na ten temat).

Planowany kanał TVP Dokument ma mieć szeroką ofertę – od poważnych dokumentów o tematyce historycznej, poprzez tematykę społeczną, po filmy popularnonaukowe, przyrodnicze oraz krajoznawcze.  Nad projektem pracuje ceniony dokumentalista Andrzej Fidyk, który swoim nazwiskiem firmuje emitowany w TVP 2 cykl dokumentów.

Aby przekształcić TVP Historia w TVP Dokument konieczna jest zmiana koncesji. Na skierowanie wniosku w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zgodziła się na posiedzeniu 18 stycznia br. rada nadzorcza Telewizji Polskiej. W komunikacie TVP podano jednocześnie, że rada nadzorcza nie oceniała zawartości programowej TVP Historia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Historia ma zmienić się w TVP Dokument

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abc_adam
POpaprańcom przeszkadza znajomośc historii - głupimi łatwiej rządzić. Program TVP Historia był niedostępny dla 99% telewidzów i teraz jest likwidowany bo nie był oglądany przez tych którzy nie mieli możliwości oglądania. POsrana logika!
odpowiedź
User
ikcyzor
Niech się mądre głowy zastanowią ilu ludzi odbiera astrę i będą mieli dlaczego mają taką oglądalność
No cóż pomarzyć można że tam myślą
odpowiedź
User
gucio
POwalony zarząd TVPO najpierw zlikwidował możliwość oglądania programów regionalnych dla tysiecy ludzi i powywalał dziennikarzy krytycznych wobec rządu z telewizji a teraz szczyci się tym, że likwiduje kanał historyczny. Jasne, historia jeszcze by komuś otworzyła oczy.
odpowiedź
User
Marek
U mnie w TV kablowej TVP Historia sąsiaduje z HIstory Channel i Discovery Channel. Różnica jakościowa - oczywiście na niekorzyść TVP Historia - jest porażająca. Oczywiście wiem, że materiały, często ciekawe merytorycznie i wartościowe robiono za żałosne grosze, ale widzowie spoza branży tego nie wiedzą. Dla nich TVP Historia jest po prostu stacją nieatrakcyjną - zwłaszcza wizualnie, a to się liczy, zwłaszcza w oczach młodzieży. Wybrano proste wyjście: zamiast wyłożyć pieniądze na dobre dokumenty historyczne, które można by sprzedawać za granicę i zarabiać (nie tylko w BBC potrafią robić takie filmy) - likwidujemy.
odpowiedź
User
trutka
A co przeszkadza emitowaniu atrakcyjnych dokumentów historycznych BBC w TVP Dokument? I w ogóle dokumentów historycznych, także polskich?
odpowiedź