SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dzisiaj rusza TVP Info. Wśród prowadzących Jarosław Kulczycki i Sławomir Siezieniewski

W nowej ramówce TVP Info nie będzie programów tworzonych przez dziennikarzy „Sieci” i „Gazety Polskiej”. Z anteny znikną m.in. bracia Karnowscy, Piotr Nisztor, Dorota Kania i Jakub Maciejewski. Nie będzie też emitowany cykl „Jak oni kłamią” wymierzony w TVN. Utrzymane ma zostać pasmo publicystyczne po „19:30”. Wśród prowadzących kanału, który ma ruszyć dzisiaj o 19.30, pojawią się m.in. Jarosław Kulczycki, Sławomir Siezieniewski, Elżbieta Żywioł, Maciej Dolega i Anna Soporek.

 

Emisję TVP Info, a także TVP3 i TVP World, wstrzymano w środę 20 grudnia, zaraz po ogłoszeniu zainicjowanych przez ministra kultury zmian we władzach spółek mediów publicznych. W nowej odsłonie kanał ma zacząć nadawanie w piątek, przynajmniej na razie zachowa dotychczasową nazwę.

W środę nowe kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej spotkało się z ok. 150 pracownikami. - To zarówno nowi pracownicy, jak i dotychczasowi. Nie było wśród nich znanych twarzy. Nie rozpoznałem nikogo znanego z „dawnego” TVP Info czy „Wiadomości”. W tej grupie były też osoby, które dopiero zadebiutują w „nowej” TVP - opisał portalowi Wirtualnemedia.pl dziennikarz, który uczestniczył w spotkaniu.

Rewolucja w ramówce TVP Info

Jak już podaliśmy, na antenę TVP Info na pewno nie wrócą emitowane wieczorem cykle satyryczne „W tyle wizji” i „W tyle wizji extra”. Z kolei Michał Rachoń przeniósł swoje poranne programy „#Jedziemy” i „#Jedziemy dalej” do Telewizji Republika, gdzie objął właśnie stanowisko dyrektora programowego.

Zmian w ramówce TVP Info będzie dużo więcej, zniknąć mają z niej programy powszechnie oceniane jako propaganda na rzecz poprzedniego obozu rządzącego. Nie będą już emitowane wieczorne cykle wprowadzone na antenę w ciągu ostatniego półtora roku. To przede wszystkim seria reportaży Doroty Kani „Resortowe dzieci” nadawana od marca w poniedziałki, prowadzony przez Jakuba Maciejewskiego z „Sieci” cykl „Fakty czy kłamstwa?” (nadawano go we wtorki od czerwca), „Demaskatorzy” z Wojciechem Muchą i Wojciechem Pokorą jako gospodarzami oraz „Śledczym okiem” Piotra Nisztora z „Gazety Polskiej” (w ramówce w soboty od lipca ub.r.).

Czytaj też: Koniec wirtualnych kanałów TVP na temat TVN i Donalda Tuska

Z ramówki znikną też pokazywany w soboty rano magazyn „Salon dziennikarski”, prowadzony zwykle przez Michała lub Jacka Karnowskiego z „Sieci”, oraz infotainmentowy cykl „W kontrze” (jego prowadzącymi były ostatnio Anna Popek i Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska), emitowany od piątku do niedzieli.

Nie będzie też już kolejnych odcinków programów Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg „W otwarte karty” i „Gdzie jest Pan Cogito”. Oba od lat nadawano w Polskim Radiu, a dodatkowo na antenie TVP Info pojawiły się wiosną br. Ponadto zniknie wymierzony w „Fakty” i TVN24 cykl „Jak oni kłamią”, emitowany od lipca przed głównym wydaniem „Wiadomości” (przez ostatnie dwa tygodnie kampanii wyborczej także w TVP1).

Publicystyka po „19:30”, start dzisiaj

Co w zamian? Autorskich programów w pierwszych tygodniach ma być niewiele, czas antenowy wypełnią przede wszystkim pasma informacyjno-publicystyczne. W ramówce wskazano też ponad godzinny program publicystyczny, startujący codziennie o godz. 20:15.

Poprzednio w tym paśmie emitowano „Minęła 20”, nie wiadomo jeszcze, czy zostanie zachowana ta nazwa. Nie jest również przesądzone, czy szybko zostanie wznowiony w niedziele magazyn z politykami wszystkich ugrupowań obecnych w parlamencie, dotychczas noszący nazwę „Woronicza 17”.

Na antenie TVP Info nadal mają być pokazywane serwisy informacyjne z głównych anten nadawcy: „19.30”, a także „Teleexpress” i „Panorama”, które mają wrócić w najbliższych dniach.

Czytaj też: Nowy serwis TVP1 „19.30” wygrywa z „Faktami” i „Wydarzeniami”

Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl wśród prowadzących  znajdą się m.in. Jarosław Kulczycki  (szef “Panoramy”), Elżbieta Żywioł, Maciej Dolega, Anna Soporek i Sławomir Siezieniewski, który na początku października został zawieszony przez władze Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że jednym z powodów był spór o tak zwane „białe”, czyli zapowiedzi materiałów i wejść na żywo, odczytywane na antenie.

Nowe TVP Info ma ruszyć dzisiaj o 19.30 - na początku zostanie pokazany program informacyjny "19.30", równolegle z TVP 1, potem rozmowa po tym serwisie. Obie audycje poprowadzi Joanna Dunikowska-Paź. Później TVP Info pokaże program publicystyczny, którego prowadzącym będzie wspomniany wyżej Jarosław Kulczycki. 

W ramówce znajdą się też emitowane w TVP3 programy “Dziennik regionów” i “Telekurier”. Oto ramówka na piątkowy wieczór:

19.30 19:30 
19:58 Publicystyka TVP Info (rozmowa po 19.30)
20:14 Publicystyka TVP Info (Minęła 20ta)
21:20 Serwis Info Wieczór 
21:52 Pogoda Info 
22:00 Serwis Info Wieczór  
22:25 Pogoda Info  
22:31 Reportaż TVP Info - Watykan Benedykta; reportaż  
23:00 Dziennik Regionów 
23:30 Telekurier

Zmiany w TVP

W zeszłym tygodniu odwołani ze swoich stanowisk przez Tomasza Syguta, nowego prezesa Telewizji Polskiej, zostali dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Michał Adamczyk oraz jego zastępcy Samuel Pereira i Marcin Tulicki. Nowym szefem TAI został Grzegorz Sajór, a jego zastępcami Paweł Moskalewicz (jest szefem TVP Info) i Jan Ciszecki.

Od kilku lat Telewizja Polska ze względu na treści emitowane w TVP Info i programach informacyjnych była wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc. TVP i Radio Maryja jako jedyni nadawcy zanotowali więcej ocen krytycznych niż pozytywnych, dużo lepiej zostali ocenieni TVN i Polsat.

W marcowym sondażu Ipsos 69 proc. Polaków uznało, że "Wiadomości" TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym. Z kolei w badaniu na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, a przeciwną opinię wyraziło 28 proc. TVP wypadała najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe.

Czytaj też: Danuta Dobrzyńska szefową "Teleexpressu", Jarosław Kulczycki - „Panoramy”. Wraca Maciej Orłoś

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów. Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w ub.r. o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.

Liczba pracowników TVP w ub.r. zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane przed rokiem. W Telewizji Polskiej w ub.r. zatrudniono 274 nowych pracowników. Równocześnie ze spółką rozstało się 289 osób.

Dołącz do dyskusji: Dzisiaj rusza TVP Info. Wśród prowadzących Jarosław Kulczycki i Sławomir Siezieniewski

74 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bolec1
To już się dostali do swojej siedziby czy jeszcze nie?
0 0
odpowiedź
User
Stary
Właśnie dlatego ta zmiana drogi Klany, że nie chcemy komuny
2 1
odpowiedź
User
1222
Było 6 jest 3 ale postęp
0 1
odpowiedź