SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP jesienią stawia na kulturę wysoką: 3 premiery Teatru Telewizji w miesiącu, opera co tydzień w TVP Kultura

Od poniedziałku 28 sierpnia br. do TVP1 wraca Teatr Telewizji, który od jesieni będzie pokazywany co tydzień w stałym paśmie. Jedynka pokaże widzom dwie premiery w miesiącu, a TVP Kultura we wtorkowym paśmie - co najmniej jedną. W październiku TVP Kultura rozpocznie także stałą emisję oper i baletu - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Teatr TVArticle

Jesienią pasmo teatralne TVP1 będzie emitowane jak zwykle w poniedziałki, ale kwadrans wcześniej niż do tej pory, czyli o godz. 20.15 - zaraz po serwisie sportowym i prognozie pogody. Teatr Telewizji nie będzie też konkurował z programami rozrywkowymi (np. „Wielki Test”) i filmami, które od czasu do czasu trafiały do poniedziałkowego prime-time’u.

Ponadto w każdym miesiącu widzowie Jedynki obejrzą dwa premierowe spektakle, które wyprodukuje Telewizja Polska. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, z kilkoma teatrami nadawca publiczny podpisał umowy na nagrania wybranych spektakli z ich repertuaru oraz transmisję przedstawień w ramach „teatru na żywo”.

Tego typu współpracę z teatrami realizowano już w Telewizji Polskiej, ale od jesieni premier i transmisji ma być więcej. Nie udało nam się dowiedzieć, z jakimi teatrami TVP podjęła współpracę. Nowy sezon Teatru Telewizji w TVP1 startuje w poniedziałek 28 sierpnia o godz. 20.15.

W jesiennej ramówce TVP Kultura w każdy wtorek zaplanowano wieczorne pasmo teatralne (o godz. 20.20), w którym widzowie obejrzą wybrane spektakle z archiwum Telewizji Polskiej. Co najmniej raz w miesiącu stacja pokaże premierę, która zostanie przygotowana specjalnie dla TVP Kultura.

- Telewizja publiczna istnieje dla teatru. On jest jej sercem. Przywrócenie teatru na Jedynce jest symboliczne. Wszystko inne temu służy. Dla mojego zespołu to jasna aksjologia, bo teatr buduje wspólnotę - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP1 i TVP Kultura.

Opera, operetka i balet na stałe w TVP Kultura

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, od 1 października br. TVP Kultura wprowadzi do ramówki stałe pasmo operowe - w każdą niedzielę o godz. 14.00 można będzie obejrzeć klasyczne opery i operetki, oraz spektakle baletowe. Obecnie kierownictwo TVP Kultura załatwia formalności licencyjne, związane z emisją przedstawień.

TVP liczy, że uporządkowanie misyjnych audycji teatralnych i ułożenie ich w trzy stałe pasma sceniczne będzie stopniowo zwiększać grupę widzów i odbiorców Teatru Telewizji oraz opery.

Nie jest natomiast pewne, czy do TVP2 powróci reaktywowane w 2014 roku wieczorne „Studio Teatralne Dwójki” - raz w miesiącu stacja pokazywała wtedy premierowy spektakl, zazwyczaj w ostatnią niedzielę miesiąca. Ostatni raz „Studio” wyemitowano w TVP2 w kwietniu br. Z kierownictwem TVP2 nie udało nam się skontaktować.

Dołącz do dyskusji: TVP jesienią stawia na kulturę wysoką: 3 premiery Teatru Telewizji w miesiącu, opera co tydzień w TVP Kultura

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lulu
Matyszkowicz stawia na Operę, bo to jedyny obszar muzyki klasycznej, który jest w stanie zrozumieć - dzięki inscenizacjom. Reszta wymaga pewnych kompetencji, a przynajmniej osłuchania. Jest tajemnicą poliszynela, że to muzyczny analfabeta. Szczęśliwie, ktoś przekonał go, by nie puszczał tych spektakli w piątki po trzynastej, bo wtedy nawet emeryci ich nie oglądali, zajęci gotowaniem obiadu.
odpowiedź
User
Ała
No i Koło Fortuny wróci niedługo.
odpowiedź
User
prawnik
No i Koło Fortuny wróci niedługo.


To tak odnośnie kultury wysokiej było?
odpowiedź