SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP ogłasza konkurs "OdNowa" na scenariusz serialu i filmu

Telewizja Polska ogłosiła otwarty konkurs scenariuszowy, składający się z dwóch edycji: serialowej oraz filmowej. "OdNowa" będzie adresowany do osób, które są amatorami lub zawodowcami w scenariopisarstwie. Zwycięskie projekty będą emitowane na antenach TVP oraz trafią do kin.

Article

Celem przedsięwzięcia ma być wyłonienie najciekawszych projektów scenariuszy, które będą odpowiadać założeniom tematycznym konkursu. Od autorów telewizja publiczna oczekuje „nieszablonowych i oryginalnych projektów” o tematyce obyczajowej, sensacyjnej, historycznej, familijnej, obyczajowo – komediowej czy paradokumentalnej.

Jak podaje nadawca, inicjatywa kierowana jest do młodych twórców w celu wzbogacenia oferty programowej o „nowe i niestandardowe propozycje filmów oraz seriali”. Laureaci otrzymają nagrody finansowe – od 10 do 30 tys. złotych, będą mogli też współpracować przy rozwoju produkcji.

W edycji serialowej twórcy mogą zgłaszać swoje prace w kategoriach: telenowela codzienna popołudniowa i wieczorna, wieczorny serial sensacyjny kontynuacyjny, wieczorny serial sensacyjny epizodyczny, serial obyczajowo - komediowy, półgodzinny serial komediowy - sitcom, serial paradokumentalny, wieczorny serial historyczny, weekendowy serial familijny.

W edycji filmowej w kategoriach: film fabularny w oryginalny sposób opisujący okres stanu wojennego, film fabularny w oryginalny sposób opisujący okres transformacji 1989 roku, film fabularny bożonarodzeniowy z wyraźnie poprowadzonymi wątkami komediowymi, film fabularny wielkanocny z wyraźnie poprowadzonymi wątkami komediowymi.

Szczegóły konkursu są dostępne na stronie: odnowa.tvp.pl. Formularz trzeba przesłać listem poleconym na adres: Telewizja Polska S.A., Agencja Kreacji Filmu i Serialu, ul. Jana Pawła Woronicza 17, 00-999 Warszawa, z dopiskiem na kopercie „Konkurs”.

Termin składana projektów trwa do 30 czerwca 2020 roku. Zgłoszenia można przesyłać w formie elektronicznej na właściwy adres konkursu: serialkonkurs@tvp.pl lub filmkonkurs@tvp.pl.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

W tym roku media publiczne dostaną od rządu prawie 2 mld zł.

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dyrektorzy i ich zastępcy w Telewizji Polskiej zarabiali średnio 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Członkowie zarządu Jacek Kurski i Maciej Stanecki zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP ogłasza konkurs "OdNowa" na scenariusz serialu i filmu

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gośććć
Po co scenariusz , wystarczy emitować wydania "wiadomości" na przemian z dziennikiem telewizyjnym - to jest prawdziwy obraz upodlonej służalczej telewizji o bolszewickich korzeniach zresztą.
20 14
odpowiedź
User
Adam
Pisać dla nich?
12 9
odpowiedź
User
Meok
I bedzie jak z NOSem! Kto im uwierzy!?
9 9
odpowiedź